Reklama
reklama

Běh na pásu. Má nějaké výhody?

Běhací pás už dávno není pouhou nouzovou náhražkou pro situace, kdy není možné běhat venku. Mnozí běžci už dnes běhají téměř výhradně na pásu. Výhody, které jim chráněné a stabilní prostředí běžeckého trenažéru přináší, u nich převážily nad zážitkem, který může poskytnout pouze běh ve volné přírodě.

Na běhátku jen velice těžko vběhneme do tmavého zákoutí, kde hrozí přepadení. Nemusíme se bát, že nás přejede auto, kolo nebo že se srazíme s jiným nepozorným běžcem. Dokonce nám ani nehrozí, že hned při prvním výběhu v krásných nových botách šlápneme do hluboké kaluže plné špinavé břečky. O nepřízni počasí ani nemluvě.

Rozhodneme-li se, že na pásu překonáme dálkový rekord, nemusíme vláčet veškeré zásoby na zádech ani složitě zařizovat občerstvovací stanice. Jednoduše se natáhneme pro láhev nebo energetickou tyčinku na držáku před námi. Také ručník nebo rezervní tričko neustále „běží“ na dosah od nás, ať jsme seberychlejší a sebevytrvalejší. Psi se potulují mnohem častěji v parcích než mezi stroji posiloven. A už jste někdy zabloudili na pásu?

Pokud máte odpor ke skupinovým aktivitám a nelíbí se vám běžet hodinu v řadě s dalšími lidmi, vyberte si menší posilovnu anebo do ní zajděte v méně tradiční dobu než během poledních a večerních špiček. Pro ostatní však může právě pohled na partu podobně „postižených“ působit motivačně!

Navštívíme-li fitcentrum, běhátko je vynikajícím způsobem jak začít a jak ukončit posilovací cvičení. Pro začátek stačí pět až deset minut pomalého mírně stupňovaného tempa až na úroveň, kterou máme zažitou při běhu venku. Výklus na samý závěr je nejlepším způsobem jak zahájit regeneraci, zvlášť máme-li za sebou těžší posilování. Desetiminutovka volným tempem odplaví únavu nejen ze svalů nohou, ale z celého těla.

Jdeme-li si výhradně zaběhat, máme na dražších strojích jedinečnou možnost dopřát si kvalitní běžeckou přípravu jako od profesionálního trenéra. Nemusíme přitom hlídat stopky, přepočítávat rychlosti ani vyplňovat složité tabulky. Je možné nastavit si individuální skladbu tréninku podle vlastního plánu, nebo využít některý z připravených programů. Stroj nás spolehlivě vede od zahřívací fáze přes intervalovou rychlostní zátěž až po závěrečnou uklidňovací fázi.

Běhátko je dobrou příležitostí, chceme-li si vyzkoušet nějakou novinku nebo zapracovat na běžeckém stylu. Jsme-li například zvyklí na masivní tlumené běžecké boty a zláká nás běh bez bot, zkusme to nejprve na běhátku. Na normální venkovní trase plné kamení, asfaltu nebo vystouplých kořenů by náš první pokus mohl být zároveň posledním. Navíc na běhátku můžeme jakýkoli experiment kdykoli přerušit, aniž hrozí nebezpečí, že se budeme vracet několik kilometrů s ukopnutým palcem.

Běh na pásu ale není zcela stejný jako běh venku. Běžecký styl se často s prvním došlápnutím na pás mění. Občas bychom se měli cíleně soustředit na to, jak běžíme a na kterou část chodidla došlapujeme. Vůbec není marné, když se na sebe můžeme podívat do zrcadla. Pozorujme, jak došlapujeme, jak držíme ramena, co dělají při běhu naše ruce nebo jestli se zbytečně nehrbíme a nezavíráme-li si hrudník. Uvědomíme si chyby, které se do našeho běhu nenápadně vloudily tím, jak roky běháme bez zpětné vazby.

Odpůrci běhátka argumentují tím, že pocit po doběhu se na běhátku nikdy nevyrovná tomu, co zažívá běžec ve volném prostředí. Ale je na každém z nás, jakou cestu si zvolí.

S využitím www.behej.com

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře