Reklama
reklama

Dny bez úrazu poradí jak poskytnout první pomoc či předcházet nehodám

S cílem upozornit na problematiku úrazů se v rámci projektu Brno – Zdravé město uskuteční ve dnech od 18. května do 5. června 2016 již 17. ročník kampaně Brněnské dny bez úrazů. Pro Brňany je připraveno přes 20 akcí, jejichž prostřednictvím se návštěvníci dozvědí nejen jak úrazům předcházet, ale také jak efektivně poskytnout první pomoc.

Brněnské dny bez úrazů letos apelují na bezpečný pohyb v dopravě s důrazem na používání reflexních prvků. Dle údajů Besipu zahynulo v roce 2015 na českých silnicích 131 chodců, z toho 72 v noci a 59 ve dne. Na dopravním hřišti na Riviéře se proto všichni zájemci v sobotu 28. května mohou v simulovaném nočním prostředí přesvědčit, jak reflexní prvky napomáhají ke zvyšování viditelnosti. Nejen zde, ale téměř na všech akcích v rámci kampaně, jsou reflexní prvky připraveny zejména jako odměna v různých soutěžích pro děti.

Součástí kampaně bude i osvěta veřejnosti týkající se zásad poskytování první pomoci. Dle výsledků průzkumu společnosti Zentiva o znalostech Čechů v oblasti poskytování první pomoci zveřejněného v roce 2015 vyplývá, že 82 % Čechů má strach, že první pomoc nezvládnou a pacient zemře. S cílem odstranit tyto zábrany je ve spolupráci se studenty medicíny Masarykovy univerzity připraven v Urban centru na 2. června seminář s praktickým nácvikem resuscitace s použitím automatického externího defibrilátoru i bez něj a tréninkem poskytování první pomoci při dopravních nehodách.

Jedním z hlavních témat, bude v letošním roce i prevence tonutí. Lekce zaměřené na sebezáchranu ve vodě připravila plavecká škola již pro děti od věku jednoho roku. Všichni zájemci mohou rovněž navštívit Brněnskou přehradu, kde se v sobotu 28. května na Kozí horce uskuteční akce informující o bezpečnostních zásadách u vody, doplněná o ukázky vodní záchrany a poskytování první pomoci. 

Kampaň v letošním roce připravila řadu zajímavých přednášek pro seniory. Věnovat se budou prevenci násilné kriminality páchané na seniorech, nebezpečí na internetu, ale i rizikovým faktorům úrazů ve vyšším věku. To, jak jim lze předcházet, se senioři dozvědí od profesorky Hany Matějovské Kubešové z Fakultní nemocnice Brno 2. června v Kulturním centru Líšeň.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Komentáře