Reklama
reklama

Dny bez úrazu poradí jak poskytnout první pomoc či předcházet nehodám

S cílem upozornit na problematiku úrazů se v rámci projektu Brno – Zdravé město uskuteční ve dnech od 18. května do 5. června 2016 již 17. ročník kampaně Brněnské dny bez úrazů. Pro Brňany je připraveno přes 20 akcí, jejichž prostřednictvím se návštěvníci dozvědí nejen jak úrazům předcházet, ale také jak efektivně poskytnout první pomoc.

Brněnské dny bez úrazů letos apelují na bezpečný pohyb v dopravě s důrazem na používání reflexních prvků. Dle údajů Besipu zahynulo v roce 2015 na českých silnicích 131 chodců, z toho 72 v noci a 59 ve dne. Na dopravním hřišti na Riviéře se proto všichni zájemci v sobotu 28. května mohou v simulovaném nočním prostředí přesvědčit, jak reflexní prvky napomáhají ke zvyšování viditelnosti. Nejen zde, ale téměř na všech akcích v rámci kampaně, jsou reflexní prvky připraveny zejména jako odměna v různých soutěžích pro děti.

Součástí kampaně bude i osvěta veřejnosti týkající se zásad poskytování první pomoci. Dle výsledků průzkumu společnosti Zentiva o znalostech Čechů v oblasti poskytování první pomoci zveřejněného v roce 2015 vyplývá, že 82 % Čechů má strach, že první pomoc nezvládnou a pacient zemře. S cílem odstranit tyto zábrany je ve spolupráci se studenty medicíny Masarykovy univerzity připraven v Urban centru na 2. června seminář s praktickým nácvikem resuscitace s použitím automatického externího defibrilátoru i bez něj a tréninkem poskytování první pomoci při dopravních nehodách.

Jedním z hlavních témat, bude v letošním roce i prevence tonutí. Lekce zaměřené na sebezáchranu ve vodě připravila plavecká škola již pro děti od věku jednoho roku. Všichni zájemci mohou rovněž navštívit Brněnskou přehradu, kde se v sobotu 28. května na Kozí horce uskuteční akce informující o bezpečnostních zásadách u vody, doplněná o ukázky vodní záchrany a poskytování první pomoci. 

Kampaň v letošním roce připravila řadu zajímavých přednášek pro seniory. Věnovat se budou prevenci násilné kriminality páchané na seniorech, nebezpečí na internetu, ale i rizikovým faktorům úrazů ve vyšším věku. To, jak jim lze předcházet, se senioři dozvědí od profesorky Hany Matějovské Kubešové z Fakultní nemocnice Brno 2. června v Kulturním centru Líšeň.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře