Reklama
reklama

Chřipka opět útočí. Jak se jí vyhnout?

Chřipka na nás právě útočí ze všech stran. Jako každý rok se od poloviny ledna zvyšuje počet nemocných a ve všech krajích řádí epidemie. Lékaři doporučují především posilovat imunitu a dodržovat základní „protichřipkové“ zásady. Ty totiž podle některých názorů fungují mnohem lépe, než očkování.

Podle zpráv Národní referenční laboratoře pro chřipku dosahují nyní počty nemocných v České republice 2020 případů na sto tisíc lidí, což znamená plošnou epidemii chřipky. I nadále je jasně dominujícím subtypem virus chřipky s označením A/H3N2. Některé brněnské školy vyhlásily chřipkové prázdniny, v nemocnicích platí od začátku února zákaz návštěv až do odvolání. „Na doporučení Krajské hygienické stanice jsme vyhlásili zákaz návštěv na všech našich odděleních, ve všech areálech FN Brno,“ uvedla tisková mluvčí FN Brno Anna Mrázová. Zavřená je tedy bohunická i dětská nemocnice a porodnice na Obilním trhu. Situace je však pod kontrolou. „Nemocnost personálu je vyšší, ale zatím se nám daří udržet chod pracovišť bez jakéhokoliv omezení pro pacienty,“ doplnila mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Petra Veselá.

Podle odborníků se chřipkové viry „stěhují“ mezi severní a jižní polokoulí v době pro ně klimaticky vhodné, kdy se jim lépe přežívá a lidé jsou méně odolní na jejich působení. „Je méně slunečního záření, na které jsou citliví, méně se větrá, lidé se více zdržují v uzavřených prostorách,“ vysvětluje lékařka Olga Začalová.

Právě v uzavřených prostorách s vysokou koncentrací lidí se virus chřipky nejlépe přenáší. Na líheň bacilů tak narazíte například v kancelářích, dopravních prostředcích či v supermarketech. Chřipkový virus je odolný a dokáže drobně mutovat už jen při přenosu z jednoho člověka na druhého. Na oblečení vydrží bez problému dvanáct hodin, v místnosti dokonce až dva dny. „Chřipkový virus nejlépe přežívá na hladkých plochách, jako jsou třeba kliky či madla nákupních košíků, proto je důležité si často umývat ruce,“ doporučuje lékařka. Riziková „semeniště“ jsou také klávesnice a myš u počítače nebo mobilní telefony.

Lidem, kteří se chtějí chřipce vyhnout, doporučují lékaři především nechat se včas očkovat. Ne vždy ale očkování funguje právě na ten typ chřipky, který dostanete. „Může se také stát, že naočkovaní lidé během chřipkové sezóny onemocní jiným virovým onemocněním a mají pocit, že vakcína selhala. Nebo onemocní hned po naočkování, protože se setkají s jinou virózou v době, kdy jejich tělo tvoří protilátky po očkování a má tedy jinou práci,“ upřesňuje Začalová.

Jak tedy chřipce účinně předcházet? Především se udržujte fit. Vsaďte na otužování, dostatečný spánek a snižte stres na minimum. Myjte si ruce teplou vodou a mýdlem a pravidelně větrejte. Při chřipkové epidemii se rovněž vyplatí zvýšit přísun vitamínů, především vitamínu C. Jezte citrusové plody, kiwi, rakytník či brusinky a nezapomínejte také na čerstvou zeleninu, jako je paprika, brokolice či cibuloviny. Skvělou volbou je také kyselé zelí. A dodržujte pitný režim. Nepijte ovšem studené nápoje, organismu lépe poslouží teplý čaj.

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře