Reklama
reklama

Chřipka opět útočí. Jak se jí vyhnout?

Chřipka na nás právě útočí ze všech stran. Jako každý rok se od poloviny ledna zvyšuje počet nemocných a ve všech krajích řádí epidemie. Lékaři doporučují především posilovat imunitu a dodržovat základní „protichřipkové“ zásady. Ty totiž podle některých názorů fungují mnohem lépe, než očkování.

Podle zpráv Národní referenční laboratoře pro chřipku dosahují nyní počty nemocných v České republice 2020 případů na sto tisíc lidí, což znamená plošnou epidemii chřipky. I nadále je jasně dominujícím subtypem virus chřipky s označením A/H3N2. Některé brněnské školy vyhlásily chřipkové prázdniny, v nemocnicích platí od začátku února zákaz návštěv až do odvolání. „Na doporučení Krajské hygienické stanice jsme vyhlásili zákaz návštěv na všech našich odděleních, ve všech areálech FN Brno,“ uvedla tisková mluvčí FN Brno Anna Mrázová. Zavřená je tedy bohunická i dětská nemocnice a porodnice na Obilním trhu. Situace je však pod kontrolou. „Nemocnost personálu je vyšší, ale zatím se nám daří udržet chod pracovišť bez jakéhokoliv omezení pro pacienty,“ doplnila mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Petra Veselá.

Podle odborníků se chřipkové viry „stěhují“ mezi severní a jižní polokoulí v době pro ně klimaticky vhodné, kdy se jim lépe přežívá a lidé jsou méně odolní na jejich působení. „Je méně slunečního záření, na které jsou citliví, méně se větrá, lidé se více zdržují v uzavřených prostorách,“ vysvětluje lékařka Olga Začalová.

Právě v uzavřených prostorách s vysokou koncentrací lidí se virus chřipky nejlépe přenáší. Na líheň bacilů tak narazíte například v kancelářích, dopravních prostředcích či v supermarketech. Chřipkový virus je odolný a dokáže drobně mutovat už jen při přenosu z jednoho člověka na druhého. Na oblečení vydrží bez problému dvanáct hodin, v místnosti dokonce až dva dny. „Chřipkový virus nejlépe přežívá na hladkých plochách, jako jsou třeba kliky či madla nákupních košíků, proto je důležité si často umývat ruce,“ doporučuje lékařka. Riziková „semeniště“ jsou také klávesnice a myš u počítače nebo mobilní telefony.

Lidem, kteří se chtějí chřipce vyhnout, doporučují lékaři především nechat se včas očkovat. Ne vždy ale očkování funguje právě na ten typ chřipky, který dostanete. „Může se také stát, že naočkovaní lidé během chřipkové sezóny onemocní jiným virovým onemocněním a mají pocit, že vakcína selhala. Nebo onemocní hned po naočkování, protože se setkají s jinou virózou v době, kdy jejich tělo tvoří protilátky po očkování a má tedy jinou práci,“ upřesňuje Začalová.

Jak tedy chřipce účinně předcházet? Především se udržujte fit. Vsaďte na otužování, dostatečný spánek a snižte stres na minimum. Myjte si ruce teplou vodou a mýdlem a pravidelně větrejte. Při chřipkové epidemii se rovněž vyplatí zvýšit přísun vitamínů, především vitamínu C. Jezte citrusové plody, kiwi, rakytník či brusinky a nezapomínejte také na čerstvou zeleninu, jako je paprika, brokolice či cibuloviny. Skvělou volbou je také kyselé zelí. A dodržujte pitný režim. Nepijte ovšem studené nápoje, organismu lépe poslouží teplý čaj.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře