Reklama
reklama

Zavaleného speleologa vytáhli z jeskyně po šesti hodinách

Náročný zásah včera čekal hasiče nedaleko Březiny na Brněnsku. V Nové Drátenické jeskyni poblíž známé jeskyně Výpustek zůstal zavalený speleolog. Záchranná akce trvala více jak šest hodin.
Foto Hasiči JMK
Foto Hasiči JMK
Foto Hasiči JMK

Hasiči včetně lezců vyjeli k záchraně muže krátce po půl dvanácté. Vrtulník k místu dopravil také hasiče-letecké záchranáře. Společně se speleologickými záchranáři bylo nutné vyprostit speleologa, kterému skalní blok zavalil nohu. Nacházel se několik stovek metrů od vchodu do jeskyně.

Hasiči z lezecké skupiny a speleologičtí záchranáři se soustředili jak na vyproštění muže, tak také na přípravu a zajištění cesty pro následný transport pacienta z jeskyně. Uvnitř jeskyně postavili tepelný stan určený pro ošetření a přípravu zraněného na transport z jeskyně. Současně využili pro komunikaci nové komunikační zařízení Nikola, které umožňuje radiově vysílat několik desítek metrů pod zem. 

Kolem půl páté se s využitím speciální stabilizační sady Paratech podařilo zraněného muže vyprostit a následně mohl být přesunut do tepelného stanu. Po jeho vyšetření a přípravě zahájili speleologičtí záchranáři a hasiči ve čtvrt na šest cestu z jeskyně. Zraněného se podařilo náročným jeskynním komplexem vynést ven krátce před šestou hodinou. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře