Reklama
reklama

Zákaz pití alkoholu v Brně na veřejnosti. Dodržuje se?

Přívětivé letní počasí svádí k tomu využít možností brněnských parků, strávit příjemné odpoledne na dece a dopřát si sklenku vína či dobře vychlazenou dvanáctku. Jenže pozor. Právě sklenka něčeho ostřejšího vás může dostat do problémů. V Brně totiž od března přibylo dvacet míst, kde se nesmí pít alkohol. Co na plat, že na některých se vlastně vůbec nedodržuje.

Ve středu města na alkohol mimo restaurační zahrádky raději zapomeňte. Zde platí zákaz jeho konzumace na všech ulicích. Podle vyhlášky, kterou schválili zastupitelé v březnu, pak nově například i v parku u Janáčkova divadla či v Uličce Václava Havla. A přidala se i některá místa v jiných městských částech, kde je jinak situace benevolentnější. Vyhláška však poněkud paradoxně stanovuje i 67 akcí, během kterých je naopak pít na veřejnosti schváleno. Zastupitelé sem zařadili například festivaly Meeting Brno, Janáček Brno, zahájení divadelní sezóny u Janáčkova divadla, rozsvěcení vánočních stromečků či  hody a další akce. Zdá se tak, že nařízení platí pouze někdy a v některých případech.

Stačí se totiž zajít podívat na některá místa v centru Brna a ihned je patrné, že se vyhláška běžně tak úplně nedodržuje. A to ve velkém. Na problém poukázal i Jindřich Cinka (TOP 09). „Radnice městské části láká své občany i turisty na Jakubské náměstí a na veřejné grillpointy v parcích, ale pak zde, alespoň teoreticky, zakazuje otevřít láhev vína či piva. K čemu je vyhláška, kterou nikdo nedodržuje a téměř nikdo nevymáhá?,“ uvádí Cinka.

Brňané si půllitr piva kupříkladu na Jakubském náměstí či u fontány před Janáčkovým divadlem oblíbili a strážníci se těmto lokalitám věnují převážně pouze po upozornění na rušení klidu od tamních obyvatel. Právě pití alkoholu na veřejnosti je však celkově z nešvarů spoluobčanů zrovna ten, který Brňanům vadí nejvíce. Vyšlo to najevo z loňské policejní kontroly a mapování skutečností, na které si lidé žijící v moravské metropoli nejvíce stěžují. Podle Cinky by vyhláška měla obsahovat pouze ta nejkritičtější místa jako například nádraží, prostor okolí Tesca či lokality poblíž škol. Současná podoba navíc obsahuje mnoho výjimek a dodatků a je proto komplikovaná. Právě to vadilo i dvěma náměstkům, kteří již v březnu proti ní hlasovali, Martinu Anderovi (SZ) a Matěji Hollanovi (Žít Brno). Ti seznam míst navrhovali vypustit úplně.

Možnou variantou, jak zachovat ruch a život například na Jakubském náměstí, aniž by zároveň docházelo k porušení pravidel, by bylo rozšíření restauračních zahrádek místních podniků. Těm ale zase život a možnosti komplikují předpisy magistrátu a radnice Brna--střed. Navíc lze předpokládat, že s platností protikuřáckého zákona se situace ještě zhorší.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře