Reklama
reklama

Zákaz pití alkoholu v Brně na veřejnosti. Dodržuje se?

Přívětivé letní počasí svádí k tomu využít možností brněnských parků, strávit příjemné odpoledne na dece a dopřát si sklenku vína či dobře vychlazenou dvanáctku. Jenže pozor. Právě sklenka něčeho ostřejšího vás může dostat do problémů. V Brně totiž od března přibylo dvacet míst, kde se nesmí pít alkohol. Co na plat, že na některých se vlastně vůbec nedodržuje.

Ve středu města na alkohol mimo restaurační zahrádky raději zapomeňte. Zde platí zákaz jeho konzumace na všech ulicích. Podle vyhlášky, kterou schválili zastupitelé v březnu, pak nově například i v parku u Janáčkova divadla či v Uličce Václava Havla. A přidala se i některá místa v jiných městských částech, kde je jinak situace benevolentnější. Vyhláška však poněkud paradoxně stanovuje i 67 akcí, během kterých je naopak pít na veřejnosti schváleno. Zastupitelé sem zařadili například festivaly Meeting Brno, Janáček Brno, zahájení divadelní sezóny u Janáčkova divadla, rozsvěcení vánočních stromečků či  hody a další akce. Zdá se tak, že nařízení platí pouze někdy a v některých případech.

Stačí se totiž zajít podívat na některá místa v centru Brna a ihned je patrné, že se vyhláška běžně tak úplně nedodržuje. A to ve velkém. Na problém poukázal i Jindřich Cinka (TOP 09). „Radnice městské části láká své občany i turisty na Jakubské náměstí a na veřejné grillpointy v parcích, ale pak zde, alespoň teoreticky, zakazuje otevřít láhev vína či piva. K čemu je vyhláška, kterou nikdo nedodržuje a téměř nikdo nevymáhá?,“ uvádí Cinka.

Brňané si půllitr piva kupříkladu na Jakubském náměstí či u fontány před Janáčkovým divadlem oblíbili a strážníci se těmto lokalitám věnují převážně pouze po upozornění na rušení klidu od tamních obyvatel. Právě pití alkoholu na veřejnosti je však celkově z nešvarů spoluobčanů zrovna ten, který Brňanům vadí nejvíce. Vyšlo to najevo z loňské policejní kontroly a mapování skutečností, na které si lidé žijící v moravské metropoli nejvíce stěžují. Podle Cinky by vyhláška měla obsahovat pouze ta nejkritičtější místa jako například nádraží, prostor okolí Tesca či lokality poblíž škol. Současná podoba navíc obsahuje mnoho výjimek a dodatků a je proto komplikovaná. Právě to vadilo i dvěma náměstkům, kteří již v březnu proti ní hlasovali, Martinu Anderovi (SZ) a Matěji Hollanovi (Žít Brno). Ti seznam míst navrhovali vypustit úplně.

Možnou variantou, jak zachovat ruch a život například na Jakubském náměstí, aniž by zároveň docházelo k porušení pravidel, by bylo rozšíření restauračních zahrádek místních podniků. Těm ale zase život a možnosti komplikují předpisy magistrátu a radnice Brna--střed. Navíc lze předpokládat, že s platností protikuřáckého zákona se situace ještě zhorší.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře