Reklama
reklama

Zahraji i shnilé rajče, říká Martin Havelka

Na prknech, které znamenají svět, se pohybuje dvacet let. Nově hraje v kriminálním seriálu Sever a muzikálu Mamma Mia! Můžete jej vidět v televizi, filmech, muzikálech i činohrách. Jen ne v reklamě. „Narodil jsem se jako frajer. Zahraji i shnilé rajče,“ říká herec Martin Havelka (61).

Před sedmi lety jste řekl, že jste se narodil jako frajer. Proto odmítáte dabing a reklamy. Platí to pořád?

Čestný indiánský, protože kdyby to přestalo platit, musel bych si vyrvat srdce a játra z těla.

Jste stálý herec již dvacet let. Co vás u herectví drží tak dlouho?

Obdiv k pracujícím lidem a závist, že bych něčeho takového nebyl schopen. I když herectví je taky dřina. Stačí si jenom nevzpomenout na první slovo písně. Čtyřiceti členný orchestr se kvůli vám nezastaví a katastrofa je na světě. A to nemusím překopnout kabel vysokého napětí.

Máte zkušenosti s muzikály, činohrami, filmy i televizí. Co Vás nejvíce baví?

Zahraji i shnilé rajče, pokud to bude mít alespoň trochu smysl. Reklamu vyjímaje, protože tam se jedná vždy jen o čerstvou zeleninu…

Často hrajete záporáky. Čím to?

Při přijímacích zkouškách na uměleckou školu v Praze jsme měli zahrát hromadnou etudu, kde ztroskotá letadlo v pralese. Kolegové brali na ramena dva i více raněných a já křičel, ať se na ně vykašlou, že tady musí být poklad. To mě předurčilo k zápornějším rolím. Zkoušky jsem kupodivu neudělal.

Kterou ze svých rolí máte nejraději?

S odstupem času je mám rád všechny jako svoje děti. I když se některé nepovedly podle mých představ. Ale ne pořád fičíme po dálnici s tempomatem. Je třeba hodně zatáček v životě vybrat, abychom se zase vrátili domů, podrbali je za ouškem a řekli jim: „miluji vás, děťátka moje…“

Jak se vypořádáváte s kritikou?

Někdy je to bolestivé, ale kde je pravda, ptám se někdy, když jsem bezmála hrdý na to, co se povedlo a přijde bezduché pokárání. Nebo naopak si sypu popel na hlavu a někdo má tu odvahu hovořit o výkonu, který se už málo vidí.

Vzpomenete si, jaké hodnocení se vás za celou kariéru nejvíce dotklo?

Možná s úsměvem si vzpomenu na jednoho kámoše hudebního skladatele, který má klouby otlučený od kliků. Po shlédnutí Slaměného klobouku (činohra Městského divadla Brno z roku 2006 podle filmu Oldřicha Lipského z roku 1971, pozn. red), kde jsem měl jednu z významných rolí, povídá, že výborný, že si to musí pustit ještě jednou doma s tím Kopeckým (Miloš Kopecký, pozn. red.)…

Které vás naopak nejvíce potěšilo?

Při natáčení Balady pro banditu mě Nikola (Nikola Šuhaj loupežník, pozn. red.) zastřelil jako bratra Eržiky. Maminka pak řekla: „Hezky jsi umřel, synáčku, ale na Alana Delona nemáš.“ Taky se jí nepodařilo umřít podle mých představ.

Co jste se od postav, které jste ztvárnil, naučil?

Milovat, nenávidět, odpouštět, závidět… Řekněme spoustu užitečných věcí, které se spolu se zkoušenými a hranými postavami nenápadně vloudily do mého osobního života, že mi kolikrát nezbylo jen zbaběle říct to ne já, to on!

Od 19. října vás diváci mohou sledovat v Městském divadlo Brno v muzikálu Mamma Mia! Čím to, že je i po dvaceti letech oblíbený?

Dobrá muzika, dobrý scénář, nenáročné, odpočinkové, příjemné pohlazení. Co si divák může víc přát.

Hrajete postavu Sama Carmichaela. Jaký je?

Je to pěknej idiot, ale nechte se překvapit.

V čem je vaše zpracování jiné oproti ostatním?

Viděl jsem film, jinak jsem se nenechal ničím jiným deformovat. Ale Pierce Brosnan za svou roli Sama dostal anticenu a já bych u toho zůstal, protože podle mě byl nepřekonatelný.

Na co se u vaší verze Mamma Mia! mohou diváci těšit?

Těšit se budu já na nějakou naši tuzemskou anticenu. Chci být alespoň tak dobrý jako 007.

Když už jsme u ocenění… Byl jste dvakrát nominován na cenu Thálie. Zatím to nevyšlo. Máte připravenou řeč, až se to povede?

Zdálo se mi, že těch nominací bylo daleko víc, ale to jsou jenom sny. Jednou se mi zdálo, že jsem dostal řád opelichaného lva za výsledky ve fyzice a – nic. Řečí jsem měl připravených již několik, ale už mě to tak vyčerpalo, že až k tomu nedej Bože jednou dojde, vezmu cenu pod paži, nikomu nepoděkuju a půjdu domů. Místečko už pro ni mám.

S čím nejbizarnějším jste se za svou dlouholetou kariéru setkal?

Zážitků mám na menší knihu, ale poslední bizarní je cesta na natáčení seriálu Sever, kdy jsem s textem v ruce a plackou šéfa kriminálky v kapse, abych se dostal do pocitu, cestoval vlakem na natáčení. Po cestě jsme přejeli sebevraha, což znamená tři hodiny vězení ve vlaku, než se vyřídí náležitosti. Chladnokrevně jsem vytáhl placku a se slovy „šéf kriminálky Teplice, můžete mi dát doprovod?“ překročil ujetou bublající nohu a čekal na silnici na auto z produkce. Natáčení jsem stihl..

Máte rád westernový život. Proč?

Jedním z mých koníčků je jednou za čas se projet na půjčeném koni. A jelikož se mi zamlouvá indiánská filozofie, založil jsem vlastní kmen Siouxů, kterým je moje rodina. Kulhavý jelen, Opatrná myš, Letní louka, Kouřící oko, a další…

Co děláte, když si chcete od hraní odpočinout?

Vyřežu nějakou sochu nebo loutku. Ale teď, když mám na starý kolena víc práce před kamerou a míň v divadle, už jenom sedím, bafám z dýmky a přemýšlím, jak nejlépe utratit honoráře.

Co byste poradil začínajícím hercům a herečkám?

Pokoru, ctižádost a osobní odvahu na cestě za spravedlností. Jen nesmí zapomínat, že cesta k dennímu honoráři v televizi je vydlážděna mnoha skalpy a její výši si obhájí jen ti neodvážnější.

Děkuji za rozhovor.

Autor: 
návštěvník
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře