Reklama
reklama

Začaly práce na velkém městském okruhu

Se začátkem letních prázdnin začali dělníci pracovat také na velkém městském okruhu v Brně. Právě jeho dostavba by měla ulevit řidičům, kteří se dostávají do dopravních kolon a časového zdržení kvůli nedostačující kapacitě stávajících silnic.

Vzhledem k trvalému nárůstu automobilové dopravy je kompletní dostavba a zprovoznění velkého městského okruhu pro Brno nutností. Na jeho finální podobu si však řidiči ještě počkají, zatím je hotový pouze úsek Králova Pole a Pisárek a na začátku letních prázdnin začaly přípravy na výstavbu další fáze okruhu. Konkrétně se jedná o stavební práce na křižovatce ulic Karlova a Provazníkova. „V této oblasti je třeba provést kompletní modernizaci sítí a také demoliční práce, které jsou nutné z důvodů navazující výstavby velkého městského okruhu v úseku Tomkovo náměstí a Rokytova. Město Brno se tak připravuje na to, aby byla tato část velkého městského okruhu průjezdná ve dvou pruzích i v průběhu připravované stavby velkého městského okruhu,“ vysvětlil náměstek primátora Richard Mrázek. Díky těmto přípravným pracím by mělo dojít ke zkrácení výstavby a ulehčení dopravy při samotné stavbě židenického úseku velkého městského okruhu.

Díky tomu, že po dobu letních prázdnin probíhají v této oblasti rekonstrukce inženýrských sítí, bude v některých dnech docházet k omezení dopravy v dané oblasti, ale vždy s tím, že bude zachován průjezd minimálně jedním jízdním pruhem v každém směru jízdy pro veškerou dopravu. Úplného uzavření se pak dočkala Karlova ulice, do které z křižovatky s ulicí Provazníkovou není vjezd možný. Pro místní dopravu je objízdná trasa směr Maloměřice a Obřany vedená přes Tomkovo náměstí a ulicí Valchařskou. Pro tranzitní dopravu jsou nařízené objízdné trasy odkloněny přes Ochoz u Brna, jelikož Maloměřický most má omezenou nosnost a kamiony tento limit nesplňují. Omezení v dopravě se týká také trolejbusových linek 25 a 26, které jsou od zastávky Merhautova nahrazeny autobusy. Na Vinohrady byla pro cestující posílena linka 27, všechny ostatní linky brněnské hromadné dopravy zůstávají bez omezení.

V průběhu pěti let by v této lokalitě mělo vzniknout mimoúrovňové křížení a veškeré stavební práce pro něj připravují prostor. Na podzim, po ukončení oprav na křižovatce ulic Karlova a Provazníkova, by mělo dojít k demolici pěti rodinných domů, které sousedí s židenickým viaduktem. Vlastní stavba nové části okruhu má začít na přelomu let 2018 a 2019 a zahrnuje přestavbu Tomkova náměstí na mimoúrovňovou křižovatku a estakádu, která překlene křižovatku s Karlovou, železniční trať a vyústí na Vinohradech, kde se v budoucnu počítá s proražením tunelu směrem na jih. Přípravné práce budou stát město zhruba dvě stě padesát milionů korun, stát zaplatí za stavby čtyři miliardy korun. Trvat by měly dva a půl roku, už v roce 2021 by tedy mohlo být hotovo.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře