Reklama
reklama

Vyrobte si a vypusťte na podzim vlastní papírové draky

Září přináší nejen všemi barvami hrající přírodu, chladnější večery a návraty do školních lavic, ale i možnost zavzpomínat si na dětství a užít si zábavy. O čem, že je řeč? Přece o pouštění draků!

Podzimní pouštění draků je tradicí, kterou znají děti, jejich rodiče i prarodiče. Patří mezi oblíbené zábavy. Jakmile začne foukat ze strnišť a zvedne se chladný podzimní vítr, začínají se na kopcích a polích objevovat první nadšenci s kupovanými, ale i vlastnoručně vyrobenými modely draků.

Málokdo ale tuší, že historie pouštění papírových draků sahá tisíce let nazpět, do staré Číny. Ve 4. století př. n. l. bývaly používány jako spojení mezi lidmi a bohy, zaháněli blížící se bouře a plašili a mátli nepřítele a nepřátelské armády.

Draků existují různé tvary a typy odlišné velikostí, názvem a způsobem výroby. Pokud ale chcete mít něco extra, vyrobte si pro podzimní drakiádu draka vlastního.

Co budete potřebovat?

lehké dřevěné laťky, hedvábný papír, krepový papír, mašličky nebo proužky látky, provázek, lepidlo, nůžky, fixy, pastelky, barvičky, glitrová lepidla

Postup:

Nachystejte si 2 laťky – kratší a delší – velikost volte podle požadované velikosti draka. Na obou koncích každé laťky si udělejte zářezy pro provázek. Laťky spojte provázkem (hřebíčkem). Spoj by měl být ve 2/3 delší laťky a v polovině kratší laťky.

Potom natáhněte provázek po obvodu konstrukce – tím celou konstrukci zpevníte.

Hotovou konstrukci položte na hedvábný papír a obkreslete na něj obrys draka, tak aby byl cca o 2 cm z každé strany větší. Poté obrys draka vystřihněte a u každého rohu vystřihněte malé „véčko“.

Ještě než budete přidělávat papír na konstrukci, ozdobte draka podle svých představ. Na hedvábný papír můžete normálně kreslit či malovat – jen dejte pozor, protože papír je tenký, aby se Vám neprotrhnul. Ke zdobení používejte syté barvy, abyste draka v té výšce viděli.

Konstrukci draka přiložte na papír – na tu čistou stranu. Přebývající část papíru přehněte přes provázek a přilepte lepidlem.

Po zaschnutí lepidla otočte draka pomalovanou stranou k sobě a připravte si 2 provázky – opět jeden delší a druhý kratší – provázky musí přesahovat délku dřevěných latěk. Kratší provázek přivažte k oběma koncům kratší laťky (po lícové straně draka) a totéž udělejte i s delším provázkem.

Jednou rukou chyťte oba provázky – najdete tak bod, ve kterém se překrývají. V tomto bodě provázky spojte a přidělejte k němu vodicí provázek namotaný na cívce (může být i kousek klacíku – pozor na ostré konce).

V této fázi drakovi chybí akorát ocas. Ten vyrobíte z provázku a krepového papíru, mašliček nebo proužků látky. Ocas nesmí být moc těžký, měl by být zhruba dvaapůlkrát delší než drak a připevňuje se k jeho dolní části.

Při pouštění draka pozor!

Protože drak je křehký, nemusí vydržet silný vítr a hlavně déšť. Draka nepouštějte v blízkosti drátů elektrického vedení! Dejte pozor na křoví, bodláčí a uschlý porost, kde se drak může zamotat a potrhat a na ostatní draky v okolí, ať je do sebe nezamotáte.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře