Reklama
reklama

Tip na výlet: Kostel bez střechy s pohledem přímo do oblak

Pánu bohu do oken se dívají všichni ti, kteří navštíví barokní kostel v Neratově v Orlických horách. Patří mezi raritu mezi světskými stavbami v Evropě. Jeho strop totiž tvoří světlé trámy a sklo.  

Neratov je známým poutním místem od 60. let  17. století  kdy rokytnický farář nechal podle svého snu vyřezat milostnou sošky Panny Marie. V letech 1723 až 1733 byl vystavěn nový kostel Panny Marie Nanebevzaté.

Kostel přežil i druhou světovou válku a zničili ho až osvoboditelé. 10. května dostal zcela zbytečně zásah z pancéřové pěsti Rudé armády a vyhořel. I přes snahu místních obyvatel o opravu se v roce 1957 propadly klenby a v roce 1973 byl na trosky kostela vydán demoliční výměr. Na demolici ale naštěstí nezbyly peníze.

Po sametové revoluci se už v létě 1990 uskutečnila v Neratově první pouť a mše před kostelem, v roce 1991 v uklizeném kostele, který neměl střechu.  Vznikla tradice poutí av roce 1992 byl kostel zapsán do státního seznamu památek.

Ačkoliv mše v kostele bez střechy mohly působit romanticky, pro záchranu kostela bylo potřeba ho zastřešit.  V roce 2006 se kostel konečně dočkal střechy. Jde o originální kousek, částečně prosklenou střechu, jako upomínku na dlouholeté mše pod otevřeným nebem.

Návštěva kostela v Neratově je krásným zážitkem i pro věřící i nevěřící. Také okolí kostela a obce upoutá všechny milovníky turistických i cyklistických výletů v horách. Do Orlických hor a Neratova, který leží na státní hranici s Polskem, dojedete z Brna za méně než dvě hodiny.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře