Reklama
reklama

Svatomartinské hodování zahájí v pátek trhy na náměstí Svobody

V pátek 7. listopadu odstartuje pátý ročník tradičních brněnských Svatomartinských hodů. Gastronomický festival, který bude nově probíhat celých osm dní, nabídne i letos milovníkům dobrého jídla a vína řadu gurmánských specialit, degustace moravských vín a regionálních specialit na různých místech v Brně. Hodování v Brně potrvá až do 14. listopadu.

Svatomartinské hody začínají letos netradičně již od pátku 7. listopadu, kdy se na náměstí Svobody představí nejlepší regionální výrobci z oblastí jižní Moravy, regionální gastronomie, vinaři, řemeslné umění i folklór. „Posunutím termínu akce chceme dát dostatek prostoru všem hostům užít si hodovou atmosféru již od víkendu před svátkem sv. Martina,“ uvádí zástupce organizátora Eva Krhánková.

V úterý 11. listopadu potom proběhne slavnostní žehnání svatomartinskému vínu v katedrále na Petrově, odkud se krátce po 10. hodině vypraví početný svatomartinský průvod v čele se sv. Martinem. „Už třetím rokem pokračujeme v nepsané tradici, že postavu ztvární skutečný Martin. Po Martinu Havelkovi a Martinu Maxovi letos usedne do sedla bílého koně herec označovaný za „českého Belmonda“ - Martin Kraus, který povede průvod na náměstí Svobody,“ říká Eva Krhánková. Společně s několika tisícovkami Brňanů si přesně v 11. hodin připije prvním svatomartinským vínem a odstartuje tak nejen tradiční košt, ale i další část Svatomartinských hodů, které na náměstí Svobody potrvají až do 14. listopadu.

Stejně jako v loňském roce bude možné degustovat mladá vína také v tajemných prostorách Labyritnu pod Zelným trhem. „Tentokrát bude mít veřejnost možnost navštívit atraktivní podzemní prostory a dostat se do míst, kam běžně návštěvníci nechodí pouze 13. listopadu od 17. do 23. hod.“ vysvětluje Eva Krhánková a dodává: „Vstupné bude 245 Kč a návštěvníci v něm získají degustační skleničku, žetony na 8 degustačních vzorků vína a 2 svatomartinské chuťovky.“ 

Jedním z center dění hodů budou opět vybrané brněnské restaurace, kterých se do projektu letos zapojilo patnáct. Základem jejich vícechodových svatomartinských menu, které budou ve dnech od 11. do 14. listopadu servírovat ve svých restauracích i na náměstí Svobody, je již tradičně husa. V posledních letech se však podle šéfkuchaře Jaroslava Kolbasovského z restaurace Boulevard mění uvažování hostů, kteří preferují kvalitnější suroviny a jsou ochotní si za ně i něco málo připlatit. „Letos jsme se proto při skladbě svatomartinského menu zaměřili na pokrmy z lokálních surovin od malých pěstitelů zeleniny, chovatelů drůbeže a farmářů v eko i bio kvalitě, které si pečlivě vybíráme a u kterých víme, že nám je dodají čerstvé a ve vynikající formě.“ Zájem veřejnosti o tento znovuobnovený svátek se rok od roku zvyšuje. „Daleko větší návštěvnost jsme pocítili už u letošních zvěřinových hodů a věříme, že tomu nebude jinak i u svatomartinských hodů,“ dodává Jaroslav Kolbasovský.

Právě z důvodu zvyšující se poptávky je dobré místa v restauracích i jednotlivá menu objednat prostřednictvím rezervačního systému na www.svatomartinskehody.cz. Zde jsou k dispozici také informace o průběhu hodů a jejich podrobný program.

Součástí Svatomartinských hodů budou i letos od 11. do 14. listopadu představení činoherní a hudební scény Městského divadla Brno, která v době konání hodů doprovodí degustace vín moravských vinařů přímo v prostorách divadla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře