Reklama
reklama

Slavnostní otevření VIDA! science centra

V pátek 28. listopadu 2014 byl v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště slavnostně otevřen nový zábavní vědecký park VIDA! science centrum. Slavnostní otevření moderoval Jan Budař. 

Pro širokou veřejnost VIDA! science centrum otevřelo dnes, v pondělí 1. prosince 2014. Na ploše téměř 5 000 m2 tu na hravé objevitele bez rozdílu věku čeká přes 150 interaktivních exponátů, díky kterým mohou lépe porozumět světu kolem nás. Unikátní expozice je rozdělena do čtyř hlavních tematických sekcí: Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Samostatná část, Dětské science centrum, je věnována dětem od 2 do 6 let. Zemětřesná deska, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, simulátor povodně, model lidského srdce v nadživotní velikosti, společenství mravenců Atta, archeologické pískoviště, vodní tiskárna – to jsou ukázky exponátů VIDA! science centra. Dotýkat se exponátů je tu více než doporučeno. „Objevujete tu nejen očima, ale všemi smysly. I složité přírodní jevy představujeme formou hry a zábavy,“ říká Lukáš Richter, ředitel Moravian Science Center Brno, příspěvkové organizace Jihomoravského kraje, která VIDA! science centrum provozuje.

Připravovaný doprovodný program zahrnuje představení plná zábavných pokusů a speciální programy pro školní skupiny i veřejnost. Galerie pavilonu slouží k instalaci aktuálních výstav, z nichž první je věnovaná problematice pasivních domů.

Projekt „Moravian Science Centre Brno“

VIDA! science centrum je realizováno díky projektu „Moravian Science Centre Brno“, jehož příprava byla zahájena v roce 2009. Žádost o dotaci na projekt „Moravian Science Centre Brno“ byla Jihomoravským krajem podána v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Žádost o dotaci řídící orgán operačního programu, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, schválilo a dne 13. prosince 2011 bylo jeho zástupci slavnostně předáno Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Stavba VIDA! science centra byla na brněnském výstavišti zahájena 28. června 2013. Na základě Rozhodnutí o poskytnutí dotace byl schválen finanční příspěvek na projekt v maximální výši cca 572 mil. Kč. Celkové výdaje projektu jsou nyní odhadovány na cca 601 mil. Kč. V souvislosti se zajištěním provozu centra Jihomoravský kraj založil příspěvkovou organizaci „Moravian Science Centre Brno, příspěvková organizace“.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek o projektu říká: „Brněnské science centrum zcela zapadá do koncepce Jihomoravského kraje, který se profiluje jako jednička mezi regiony ČR v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací. Věříme, že VIDA! science centrum významně přispěje k pozitivnímu vnímání vědy u široké veřejnosti nejen v našem kraji.“

Spolupracující subjekty

Spolupracujícím subjektem v rámci projektu je Statutární město Brno a také významné instituce vzdělávacího a výzkumného charakteru - Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Akademie věd České republiky a Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. Statutární město Brno se bude spolu s Jihomoravským krajem podílet na spolufinancování provozu science centra po dobu udržitelnosti projektu, která je stanovena na 5 let od ukončení projektu.

Hlavní realizátoři projektu

Rekonstrukci pavilonu provedla společnost Zlínstav a.s. na základě architektonických návrhů kanceláře K4 a.s. Nejvýraznějším prvkem exteriéru je tzv. améba či chapadlo ze speciálně upravených hliníkových plechů, sloužící ke vstupu návštěvníků. Návrh expozice vytvořilo sdružení „PRO Moravian Science Centre Brno“, pod vedením společnosti PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o. Expozici realizovala společnost Sun Drive s.r.o. Audiovizuální technika mimo expozici byla dodána společností ELVIA, spol. s r. o.

Dočasné expozice

V prostoru pro aktuální výstavy ve 3. patře VIDA! science centra je připraveno experimentárium Centra pasivního domu. Návštěvníci se tu dozvědí, jak se v pasivním domě v zimě větrá, budou si moci zkusit co nejrychleji zaizolovat dům, vyskládat rám okna, anebo zastřílet na jeden pěkně nepovedený dům plný tepelných mostů. U každého stanoviště jsou navíc připraveny pracovní listy pro chytré děti a informační listy pro rodiče. Zejména pro starší návštěvníky je zde připraven model panelákového bytu, kde zjistí, že správně a pečlivě provedenou rekonstrukcí domu je možné dosáhnout až 90 % úspory proti původnímu stavu.

Věda hrou každý den

VIDA! science centrum bude mít otevřeno každý den od 10:00 do 18:00 hod. včetně vybraných svátků. Navštívit tento nový zábavní vědecký park tak bude možné například i 26. prosince 2014 nebo 1. ledna 2015. Školní skupiny, pokud si objednají některý ze speciálních programů, mohou VIDA! science centrum navštívit ve všední dny už od 9:00 hod. Veškeré programy probíhají pod vedením VIDÁtorů – lektorů VIDA! science centra.

Příznivé vstupné pro všechny

„Připravili jsme hned dva typy rodinného vstupného. Navštíví-li naše centrum rodiče se dvěma či třemi dětmi, zaplatí 490 Kč. Přijde-li s dětmi jen jeden z rodičů, je cena vstupenky 360 Kč,“ sděluje Hana Laudátová, manažerka pro marketing a PR. „Ve vstupném do expozice je zahrnuta i cena za návštěvu aktuální výstavy a Divadla vědy, kde se budou v pravidelných časech odehrávat naše představení plná zábavných pokusů. Na návštěvu si určitě vyhraďte minimálně dvě hodiny,“ doplňuje Sven Dražan, manažer programu. Zuzana Hanzelková, manažerka vzdělávacích programů, zdůrazňuje: „Školy si v současné době mohou vybírat z třinácti různých programů. Vstupné pro žáka či studenta, který navštíví expozici, představení s pokusy i vybraný program je 110 Kč.“ Kompletní ceny vstupenek jsou uvedeny na webových stránkách www.vida.cz.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře