Reklama
reklama

Silvestr startuje: chybět nesmí rachejtle či dělbuchy

Konec roku se nachýlil a k Silvestrovskému večeru už neodmyslitelně patří ohňostroje, rachejtle a dělobuchy. Jak si ale příchod Nového roku užít ve zdraví? Aby kvůli milovníkům nejrůznějších třaskavin, kterými za hlasitého práskání a explozí světel nadšeně vítají příchod nového roku, nedošlo k požáru nebo úrazu, připojují hasiči ke konci roku důrazné varování včetně odstrašujících případů.

Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti rozléhají výbuchy rachejtlí, světlic, dělbuchů či petard. Pokud se i vy necháte zlákat explozí světel a zvuků, rozhodně si neleňte a odpalujte je výhradně venku a na volných prostranstvích. Balkóny jsou sice pohodlné svým přístupem, ale jak hasiči důrazně upozorňují, pro odpalování rachejtlí rozhodně bezpečné nejsou. Pohlídat bychom si podle nich měli také bezpečné vzdálenosti od domů, nemocnic, domovů pro seniory, škol, kostelů, ale také od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.

Pyrotechniku rozhodně nesmíme svěřit do rukou dětí ani těch, které již mají potíže udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Právě tak podle něj vznikají ony smutné posilvestrovské obrázky těch, kterým zůstaly po experimentování místo rukou pouze pahýly.

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti.

Další silvestrovskou perličku představují v poslední době velmi oblíbené balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět také na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně sto metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně. Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře