Reklama
reklama

Silvestr startuje: chybět nesmí rachejtle či dělbuchy

Konec roku se nachýlil a k Silvestrovskému večeru už neodmyslitelně patří ohňostroje, rachejtle a dělobuchy. Jak si ale příchod Nového roku užít ve zdraví? Aby kvůli milovníkům nejrůznějších třaskavin, kterými za hlasitého práskání a explozí světel nadšeně vítají příchod nového roku, nedošlo k požáru nebo úrazu, připojují hasiči ke konci roku důrazné varování včetně odstrašujících případů.

Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti rozléhají výbuchy rachejtlí, světlic, dělbuchů či petard. Pokud se i vy necháte zlákat explozí světel a zvuků, rozhodně si neleňte a odpalujte je výhradně venku a na volných prostranstvích. Balkóny jsou sice pohodlné svým přístupem, ale jak hasiči důrazně upozorňují, pro odpalování rachejtlí rozhodně bezpečné nejsou. Pohlídat bychom si podle nich měli také bezpečné vzdálenosti od domů, nemocnic, domovů pro seniory, škol, kostelů, ale také od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.

Pyrotechniku rozhodně nesmíme svěřit do rukou dětí ani těch, které již mají potíže udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Právě tak podle něj vznikají ony smutné posilvestrovské obrázky těch, kterým zůstaly po experimentování místo rukou pouze pahýly.

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti.

Další silvestrovskou perličku představují v poslední době velmi oblíbené balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět také na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně sto metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně. Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře