Reklama
reklama

Silvestr startuje: chybět nesmí rachejtle či dělbuchy

Konec roku se nachýlil a k Silvestrovskému večeru už neodmyslitelně patří ohňostroje, rachejtle a dělobuchy. Jak si ale příchod Nového roku užít ve zdraví? Aby kvůli milovníkům nejrůznějších třaskavin, kterými za hlasitého práskání a explozí světel nadšeně vítají příchod nového roku, nedošlo k požáru nebo úrazu, připojují hasiči ke konci roku důrazné varování včetně odstrašujících případů.

Už od Mikuláše se městy, vesnicemi i sídlišti rozléhají výbuchy rachejtlí, světlic, dělbuchů či petard. Pokud se i vy necháte zlákat explozí světel a zvuků, rozhodně si neleňte a odpalujte je výhradně venku a na volných prostranstvích. Balkóny jsou sice pohodlné svým přístupem, ale jak hasiči důrazně upozorňují, pro odpalování rachejtlí rozhodně bezpečné nejsou. Pohlídat bychom si podle nich měli také bezpečné vzdálenosti od domů, nemocnic, domovů pro seniory, škol, kostelů, ale také od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu.

Pyrotechniku rozhodně nesmíme svěřit do rukou dětí ani těch, které již mají potíže udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Právě tak podle něj vznikají ony smutné posilvestrovské obrázky těch, kterým zůstaly po experimentování místo rukou pouze pahýly.

Zábavnou pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti.

Další silvestrovskou perličku představují v poslední době velmi oblíbené balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion pouštět také na Silvestra. Je třeba si ovšem uvědomit, že jde o otevřený oheň, a proto v blízkosti manipulace s ním nesmí být žádné hořlavé předměty, balóny se nesmí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin. Balón lze vypouštět pouze na volném prostranství vždy nejméně sto metrů od nejbližší budovy, lesa či stromů, elektrického vedení a podobně. Vyvarujte se vypouštění balónů v obytných zónách.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře