Reklama
reklama

Zpěvák a skladatel Michal David: Na koncertech nechám lidi zpívat

Vladimír Štancl. Málokdo ví, že právě toto jméno je pravým jménem zpěváka, skladatele a producenta populární hudby Michala Davida. V osmdesátých letech byl králem diskoték, na svém kontě má desítky hitů a i dnes vyprodává sportovní a koncertní haly. Příští rok chce 55. narozeniny oslavit velkým koncertem, má rád východní filozofii. Ale přišel i s něčím novým, své songy oblékl do orchestrární podoby. 

Máte krásnou kariéru, ale kdy jste se vůbec rozhodl, že se budete živit hudbou?

Už jako malý kluk. Když mi bylo šest, napodoboval jsem Armstronga a další různé zpěváky. Když mi bylo osm, odešli jsme s rodiči na dva roky do Itálie, kde jsem navštěvoval klášterní školu. Tam mě matka představená učila hrát na varhany. Po návratu do Čech jsem začal intenzivně hrát na klavír a bylo naprosto jasné, že se chci živit hudbou. Když se mi naskytla příležitost, okamžitě jsem se jí chopil.

V kolika jazycích zpíváte?

Jen v Češtině, Italštině, Angličtině a Němčině.

Na čem v současné době pracujete?

Na koncertu k mým 55. narozeninám. Uspořádáme ho příští rok v O2 Aréně v Praze. Mělo by to být v červnu.

Máte na svém kontě desítky hitů, jak takový hit vzniká? Kdy si řeknete: To je ono, to se chytí?

To se nedá nikdy předurčit. Jen máte takový pocit, že to má hitový potenciál. Ale o hit si pak řeknou lidi. Je to vždy jen na nich. Ty písničky mají v sobě nějaký náboj. Také je to hodně zásluha textů a toho, že zpívám o příbězích ze života a to se týká každého člověka a každé generace. Myslím, že hitem mohou být hlavně nadčasové písně.

Požádal vás nyní někdo z našich zpěváků o hit?

Samozřejmě. Například Helena Vondráčková chtěla taneční píseň. Napsal jsem jí Dlouhou noc a byl to megahit.

V posledních letech jste byl i v porotě talentové soutěže, co si o těchto soutěžích myslíte?

Myslím, že je to dnes jediná možnost jakési prezentace talentů. Jinak nemají moc šancí. Otázkou je, jak pak s tím naloží po skončení soutěže.

Proč se třeba z talentovaného zpěváka, který vyhraje, nestane hvězda?

Stala se z Anety Langerové. První Superstar byla něčím novým a fandila tomu i rádia, která začala hned po skončení soutěže Anetu hrát. Od té doby jsou všichni další vítězové televizních soutěží na rádiích tabu.

Co české hudební scéně chybí?

Pestrost. Všechna rádia se kopírují, tak je jedno, které z nich posloucháte. Kromě Evropy 2, hrají všichni stejně a je to nuda. Nejčastější výmluva když jim pošlete novou píseň je, že to hrát nemůžou, neb to není jejich formát. To se vždycky pobavím. Kdyby neměli formáty a nebyly tak omantinelovaní, co hrát a co ne, bylo by to daleko poslouchanější.

Jaký je český šoubyznys a kam před ním utíkáte? Jestli tedy utíkáte?

Jsem nejradši doma. Pokud chci klid, tak tam trávím nejvíc času. V poslední době se vyhýbám různým party a večírkům. Novináři tam čekají jen na nějakou příležitost jak zesměšnit, nebo poškodit a o to již nemám zájem. Asi je to otázka věku.

Které akce máte rád a na které naopak vůbec nechodíte?

Jak říkám, vyhýbám se večírkům v šoubyznysu. Mám rád profi koncerty slavných zpěváků a kapel, které k nám dorazí.

Vaše koncerty – to je šňůra songů, které s vámi zpívá publikum. Těší vás to?

Samozřejmě. Také jsem to tak dramaturgicky postavil. Když dáte do repertoáiru novou píseň, vždy spadne řemen. Právě jsme si o tom povídali s Karlem Gottem. Lidi chtějí po vás osvědčené hity a zpívat si je s vámi a já je nechám, já jim to dám. Pak máte zaručený úspěch.

Jak zaujalo album Classic, což je váš symfonický projekt? Není to jen móda, že každý ze zpěváků a zpěvaček nyní své hity převádí do orchestrární podoby?

Není to móda. Dělalo se to tak vždy. Queeni mají své symfoalbum, Bee Gees, Elton John, no snad každý. Je to proto, že můžete fanouškům nabídnout své slavné hity v klasické podobě. Prodal jsem tohoto alba již přes deset tisíc, tak to asi funguje.

Jak skládáte hudbu, jaký máte postup, používáte počítač?

V prvé řadě musím mít jasno pro koho, či co se má psát. Pak sednu k pianu a preluduji, než přijde nápad, či múza. Když to mám, tak to pak doaranžuji na počítači a vyrobím demosnímek.

Jaký je Vás nejoblíbenější zpěvák nebo skupina ze světové  hudební scény?

Jednoznačně Elton John. Je to můj vzor. Z muzikálové tvorby pak Andrew Lloyd Webber.

Proč vás jako zpěváka lidé buďto milují, nebo vás vůbec nemusí?

Ta druhá skupina označuje mou hudbu za triviální. Ale nad tím by se měli zamyslet. Zvlášť pomalé písničky typu Největší z nálezů a ztrát nebo Každý mi tě lásko závidí, jsou velmi harmonické, postavené na dost těžkých harmoniích a aranžérských průtazích. Zdá se, že je to na čtyři akordy, ale není to tak. Pod povrchem je hodně aranžérských fíglů, což každý muzikant pozná.

Máte pravdu. I já jsem zůstala na vašem koncertu v Břeclavi hlavně proto, že jste při zkoušce dal v prázdné hale „nesnáším loučení“. Bylo to fantastické.

Vidíte. A o tom muzika je. Musí zaujmout, dojmout, potěšit.

Vím, že rád cestujete, takže kam nejraději a kde jste ještě nebyl a chcete se podívat?

Určitě Japonsko, Čína a Austrálie včetně Nového Zélandu. Letos navštívím Mexiko, kam se chci podívat na Mayské pyramidy a jejich starou kulturu. Také bych rád časem poznal Peru a Inky, Aztéky a v Kambodži staré chrámy.

Tíhnete k východní filozofii. Proč?

Líbí se mi jejich postoj k životu a osudu. Jsou uvnitř čistí a nezávidí vám úspěch, ale přejí vám ho.

Stojí za vámi rodina, vím, že často mluvíte o vnukovi. Už viděl nějaký váš koncert – vystoupení a vypadá to, že má hudbu v krvi?

Už byl se mnou dokonce na pódiu. Jeho nejoblíbenější písnička je Decibely lásky. Umí jí celou nazpaměť.

Co plánujete, čím své fanoušky překvapíte?

To se nechte právě překvapit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře