Reklama
reklama

Zpěvačka Lenka Filipová: Rodina a kytara jsou to nejdůležitější, co mám

Charismatická zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová je již přes dvacet let stálicí české  populární hudby. Jako instrumentalistka, zpěvačka i žena ušla kus profesionální a životní cesty. Pokaždé, když jí vyjde nějaká deska, je to událost a záruka kvality. V současné době, jak sama říká, prožívá velmi šťastné období. „Cítím, že v současné době začínám skutečně vstupovat do další, nové, možná trochu i neznámé etapy mé hudební kariéry a jsem velmi zvědavá, jaká bude,“ říká v rozhovoru pro noviny CENTRUM news Lenka Filipová

Na letošní rok jste pro své fanoušky a posluchače opět přichystala pokračování koncertního projektu Concertino. Jaké jste na něj měla a máte ohlasy?

Pro moji velkou radost máme na projekt Concertino doposud velmi pozitivní ohlasy. Jsem za to opravdu ráda, protože v Concertinu jsou moje písničky, ale i klasika, nebo třeba keltské balady. Je to spojení více různých žánrů do jednoho celku, který, jak se zdá, se posluchačům líbí. Je tam z každé části mého hudebního srdce něco.

Podle čeho si vybíráte místa, kde budete koncertovat a na kterém nejzvláštnějším místě Vás uslyšíme letos, když loni to bylo Masarykovo nádraží?

V případě koncertů záleží také na konkrétním pořadateli, někdy hrajeme v kostele nebo třeba katedrále, divadle, jindy na zámku, na festivalu, v kině nebo třeba i pěkném kulturáčku. Místa koncertů jsou pro mě ale velmi důležitá, v předstihu se je snažím poznat, abych pro dané místo připravila konkrétní výběr repertoáru. Myslím, že letos se budeme soustředit na místa, která už máme naplánovaná, nebo ještě plánujeme. Masarykovo nádraží bylo svým způsobem výjimečné, jednak protože jsme zde natáčeli živé CD / DVD a také proto, že mám velmi vřelý vztah k nádražím a vlakům obecně.

Jak vznikla myšlenka Concertina?

To je úplně jednoduchá otázka. Kytara mě provází mnoho let, studovala jsem ji tady u nás i v Paříži. Za dobu, co se kytaře věnuji, jsem nabyla dojmu, že si řada posluchačů myslí, že kytara je spíše nástroj doprovodný. Je to ale také krásný a zároveň nesnadný nástroj sólový. Na Concertinu jsem chtěla kytaru právě jako sólový nástroj představit širšímu publiku. A jestli se mi to povedlo, to musí posoudit posluchači. Zatím jsou ohlasy velmi pozitivní.

Co je Vám nyní blíž? Klasická hudba, popové písničky? A proč jste spojila a spojujete hraní na kytaru se zpíváním? Proč jste si vybrala zrovna kytaru?

Aha, tak to je zase těžká otázka. Nejde na ni tak jednoduše odpovědět, co mám radši, jestli klasiku nebo písničky. Každý žánr má něco svého, někdy máte náladu spíš na tu klasiku, jindy na písničky. Co Vám ale mohu říci s jistotou, ani bez jednoho bych se neobešla. Proč to spojuji? Líbí se mi to tak. Na Concertinu mohu se svojí kytarou tyto hudební mixy živě uplatnit a ukázat je lidem. Pocházím z hudební rodiny a kytara u nás stála opřená v koutě, jednou jsem ji vzala do ruky a tím byl osudem odstartován tento krásný vztah.

Jak často klasické skladby na kytaru cvičíte? Je to náročné?

Vůbec osvojení si technických aspektů a správných návyků můžeme označit za náročné. Samozřejmě záleží na konkrétním repertoáru, protože jsou skladby, které na Vás jako interpreta kladou různé technické a interpretační nároky. Snažím se cvičit, co to jde. V nějakém v uvozovkách průměru to vychází na 3 až 4 hodiny denně. Cvičím, abych se dostala na určitou technickou úroveň a zůstala na ni, nebo mohla ještě přidat něco navíc. Kdybych si ale alespoň hodinku denně nezahrála, moc by mi to chybělo, protože v případě kytaristy i samozřejmě jiných hudebníků jde především o vztah s nástrojem, kdy se nejdříve oba rozehráváte a potom už pracujete, jak potřebujete. Často také zkoušíme s ostatními.

Na co myslíte, když hrajete na kytaru klasiku?

Snažím se myslet na tu klasiku, na skladbu, kterou právě hraji. Poslouchám jednotlivé tóny, které dohromady dávají celou skladbu. Je to jako když malíř maluje obraz.

Které skladby, kterých autorů klasiky považujete za nejtěžší?

To nemohu prozradit, protože bych mohla nějakého skladatele urazit, když řeknu, že zkomponoval nejtěžší skladbu.

Posloucháte ráda svoje písničky, v rádiu, v televizi?

Přiznám se, že televizi moc často nesleduji. Dávám přednost pěkné knížce. Rádio mívám občas zapnuté, když jedu vystupovat a jsem samozřejmě ráda, že mé písničky mají naše česká i slovenská rádia ve svém programu.

Které skladby máte, bez ohledu na oblibu publika, nejoblíbenější Vy sama?

To je jak kdybyste se zeptala někoho, kdo má dvě děti, které z těch dvou dětí má nejraději. Každá moje skladba je oblíbená, vůbec repertoár na desky vzniká v určitém časovém procesu a ještě se mi nestalo, že by mi nějaká z mých skladeb nepřirostla k srdci. To bych ji nemohla ani hrát.

Vaše skladby jsou prý odrazem určité životní etapy. Jakou procházíte v současné době?

Cítím, že v současné době začínám skutečně vstupovat do další, nové, možná trochu i neznámé etapy mé hudební kariéry a jsem velmi zvědavá, jaká bude. Zeptejte se mě prosím za rok či dva.

V rozhovorech nyní častěji než Vaše jméno zaznívá jméno dcery Lenky. Jak se Vám její rozjíždějící se kariéra líbí?

Jsem na ni jako matka samozřejmě velmi pyšná. Myslím si, že její repertoár si mezi publikem našel velmi pěkné místo. Držím ji palce a jsem vždycky moc ráda, když to nám oběma naše časové možnosti dovolí a můžeme si spolu zahrát.

Jak vypadá soužití dvou zpěvaček, spolupráce zpěvaček matky a dcery?

Ono je to teď spíše trochu odloučení než soužití, protože Lenka je na studiích v Londýně. Ve volných termínech si snažím za ní naplánovat výlet. A když jsme spolu, je to moc příjemné. Klebetíme, nebo se jen tak procházíme, hrajeme, hudebně se vzájemně doplňujeme a experimentujeme. Lenka také do mých skladeb přinesla nový rozměr.

Je nějaké místo, kam se ráda vracíte, ať už doma nebo ve světě?

Jak je o mně všeobecně známo, mám velmi vřelý a blízký vztah k Francii a vůbec všemu frankofonnímu. Snažím se udržovat kontakty se svými francouzskými přáteli a čas od času je i navštívit.

Jak relaxujete, jak si udržujete energii i postavu?

Ráda relaxuji spánkem. Ten je dobrý i na dobití energie. Takže vydatný odpočinek tedy v každém případě. Stejně tak důležitá je strava, mám ráda ovoce a zeleninu, ale to víte, dobrou svíčkovou také nepohrdnu. U jídla je důležitá jeho nutriční hodnota, protože ta má vliv na energii i celkový stav těla.

Co je pro vás v životě nejdůležitější?

Jednoznačně rodina a moje kytara.

Prozradíte své touhy a plány?

Pohráváme si s myšlenkou nové keltské desky, zatím nemůžu prozradit žádný termín, ale toto téma tu je. Plánuji dál vystupovat s pořadem Concertino a jak jsem říkala, pokud to časové možnosti umožní, vystupovat i s Lenkou.

Jste ráda, že jaro letos přišlo tak brzo, nebo jste spíše zimní typ?

Antonio Vivaldi napsal jeden nádherný houslový koncert, který se jmenuje Čtvero ročních období. Hudebně v něm popisuje charakteristické rysy daných období, protože ať je to jaro, léto, podzim či zima, každé roční období má své vlastní, specifické kouzlo a šarm. Na jaře je to třeba ptačí zpěv, v létě klid, na podzim žně a v zimě krb. Přiznám se ale, že jsem sluneční typ.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře