Reklama
reklama

Zdena Studenková: Herecká sláva je legrace, u nás nejsme v Hollywoodu

Je nejpopulárnější a nejkrásnější slovenskou herečkou, v Čechách si s ní zpíváme Sladké mámení a muže okouzlila jako Anděl s dáblem v těle. Má šarm a jakoby nestárne. Přesto se rozhodla, že „po šedesátce“ už rozhovory dávat nebude. Pro noviny CENTRUM news ale Zdena Studenková udělala výjimku a rozpovídala se o knihách, vaření i nových rolích a plánech na léto.

Jste tváří designového nádobí. Jaký vztah máte ke kuchyni?

Z celé domácnosti mám největší vztah právě ke kuchyni. Vařím často a ráda. Hlavně jídla z jednoho hrnce a další rafinovaně připravená jídla. Nejjednodušší jídla jsou někdy lepší, než ta komplikovaná. A možná nevíte, že v Bratislavě jsem dokonce vydala dvě kuchařské knihy.

Ano? Jaký mají úspěch?

Jsou to Recepty se štipkou hereckého korenia a Nové recepty se štipkou hereckého korenia. Knížky, do kterých jsem kromě receptů přidala i nějaké ty herecké historky. Úspěšné jsou, prodalo se už více než deset tisíc výtisků. S  partnerem Braněm Kostkou jsme vydali i knížku věnovanou dětem. Moji mazlíčci jsou autentické příběhy, které jsem zažila a dodnes zažívám se zvířaty.

Píšete ráda a máte ráda knihy?

Moc ráda. Však počkejte. Až budu stará žena, pustím se do psaní plnokrevné knihy a v té mě potom najdete. Já jinak bez knihy neumím žít. Možnost, lehnout si do postele s knihou nevyváží žádný televizní program, počítače ani kino. A nefandím filmům, které vznikly na základě knižní předlohy. Já sama si chci do knihy dosadit postavy, tváře. Kniha je prostě jedinečná věc, která rozvíjí fantazii, jako nic jiného.

Vraťme se zpět k vaší kuchyni. Co v ní máte zajímavého?

Asi před patnácti lety, když jsem v Praze hrála v Hamletovi a chodila jsem přes Vodičkovu ulici, jsem začala chodit do prodejny Potten & Pannen. Začala jsem si tam kupovat první věci do kuchyně a dnes, jak můžu a co mi moje plná kuchyň dovolí, zásadně chodím do prodejen této značky. Chodím si ale vždy vše osahat, žádné vybírání před internet. Vždyť se tam také velmi potěším, jsou to nejen multifunkční věci, ale také designově nádherné věci. 

A váš vztah k designu?

Design je součástí života. Nechápu ale lidi, kteří si nechávají dělat byty a domy od architektů. Když si člověk vytváří svoje prostředí, je velmi důležité, aby si ho vyformoval podle svého vlastního vkusu. Nedovedu si představit, že mi někdo bude určovat můj vkus, že mi někdo určí, co mám mít ráda a na co se mám doma dívat. Design jako takový vnímám jako neoddělitelnou součást života, není jedno, čím se lidé obklopují, protože je důležité, aby určité estetično okolo nás fungovalo.

Jaký svůj přístroj do kuchyně máte nejraději?

Kávovar. Vaří mně jedinečné kávičky s krásnou pěnou. Sice jsem kdysi pila kávu z takových těch granulí, instantní, ale dnes to už nemohu dát ani do úst.

Prý sbíráte a máte ráda hrníčky na kávu?

Miluji šálky na kávu, mám pro ně slabost. Mám jich doma spousty. Každou chvíli servis i vyměňuji, protože objevím něco nového. Mám ale také velice ráda skleničky na víno. Víno totiž úplně jinak chutná z krásných pohárů, nevypila a nevychutnala bych si víno, kdyby sklenička neměla stopku.

V televizi nyní skončil seriál První republika. Objeví se madam Škvorová i v dalších dílech?

Dostala jsem oznámení od skupiny tvůrců, že v listopadu pokračujeme, takže ano a velmi se těším na druhou sérii.

Máte radost z toho, jak se seriál úspěšný?

Ano, velmi mě to těší. Já jsem ale předpokládala, že seriál bude mít úspěšnou budoucnost. Jde totiž o seriál z české historie, dobovka a po těch různých seriálech ze současnosti a mýdlových operách je povznášející sledovat něco z historie. Je zajímavý i architekturou, kostýmy a navíc všechny díly jsou skvěle napsané. Mají dobré zápletky, děj běží, není v něm nuda.

Hrajete v seriálu ženu, která je takovým tím krkem rodiny, jenž hýbe hlavou muže. Jste taková i ve skutečnosti?

V každé i v naší rodině jsme dva. A někdo musí být hlava a někdo krk. Branko je ta úžasná hlava a já jsem ten úžasný krk. Mezi seriálem a mým opravdovým životem je jeden rozdíl. Madam Škvorová řídí mužovi peníze a já si ve svém životě řídím svoje.

Ve Slovenském národním divadle jste dostala roli režisérky Leni Riefenstahl. Co vám ta hra dala?

Její postava je z hereckého hlediska úžasná. Je to kontroverzní osoba, žena, která žila 101 let, tedy měla za sebou dlouhý život s obrovskými vzlety za doby fašismu a pády. V šedesáti letech odešla do Afriky a objevila kmen, který s bílými lidmi nikdy nepřišel do kontaktu, natočila o nich film a napsala knihu. Když měla osmdesát, udělala si potápěčský kurs a začala točit dokumenty v moři. A pro mě je toto ten typ ženy, která i přes to, že ji život bije a fackuje z každé strany, tak stále jde dál, hledá nové cesty a vyjádření a to je mi na této ženě velmi sympatické.

Kam se chystáte v létě?

Každý rok jezdím s Brankem do Piešťan do lázní, na dva až tři týdny a pak se chystáme k moři. Těším se na společné chvíle volna.

Na jaké role se ještě těšíte?

Co bude dál, se uvidí. Neříkám, že bych bez herectví žít nemohla. Herecká sláva je u nás vlastně jen taková legrace. V Hollywoodu nejsme.

Zdena Studenková se narodila 19. 5. 1954 v Bratislavě. Vystudovala fotografii na Střední uměleckoprůmyslové škole a herectví na Akademii múzických umění. Působí už více než 30 let ve Slovenském národním divadle, je osobností televizní obrazovky a získala osm cen v divácké anketě OTO. Hrála v muzikálech a nazpívala i album Dotyky noci. Ve slovenské verzi Ordinace v růžové zahradě hrála doktorku Bělu Páleníkovou. Žije v Bratislavě, má dceru Simonu a jejím současným partnerem je dirigent Branislav Kostka.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře