Reklama
reklama

Zdena Studenková: Herecká sláva je legrace, u nás nejsme v Hollywoodu

Je nejpopulárnější a nejkrásnější slovenskou herečkou, v Čechách si s ní zpíváme Sladké mámení a muže okouzlila jako Anděl s dáblem v těle. Má šarm a jakoby nestárne. Přesto se rozhodla, že „po šedesátce“ už rozhovory dávat nebude. Pro noviny CENTRUM news ale Zdena Studenková udělala výjimku a rozpovídala se o knihách, vaření i nových rolích a plánech na léto.

Jste tváří designového nádobí. Jaký vztah máte ke kuchyni?

Z celé domácnosti mám největší vztah právě ke kuchyni. Vařím často a ráda. Hlavně jídla z jednoho hrnce a další rafinovaně připravená jídla. Nejjednodušší jídla jsou někdy lepší, než ta komplikovaná. A možná nevíte, že v Bratislavě jsem dokonce vydala dvě kuchařské knihy.

Ano? Jaký mají úspěch?

Jsou to Recepty se štipkou hereckého korenia a Nové recepty se štipkou hereckého korenia. Knížky, do kterých jsem kromě receptů přidala i nějaké ty herecké historky. Úspěšné jsou, prodalo se už více než deset tisíc výtisků. S  partnerem Braněm Kostkou jsme vydali i knížku věnovanou dětem. Moji mazlíčci jsou autentické příběhy, které jsem zažila a dodnes zažívám se zvířaty.

Píšete ráda a máte ráda knihy?

Moc ráda. Však počkejte. Až budu stará žena, pustím se do psaní plnokrevné knihy a v té mě potom najdete. Já jinak bez knihy neumím žít. Možnost, lehnout si do postele s knihou nevyváží žádný televizní program, počítače ani kino. A nefandím filmům, které vznikly na základě knižní předlohy. Já sama si chci do knihy dosadit postavy, tváře. Kniha je prostě jedinečná věc, která rozvíjí fantazii, jako nic jiného.

Vraťme se zpět k vaší kuchyni. Co v ní máte zajímavého?

Asi před patnácti lety, když jsem v Praze hrála v Hamletovi a chodila jsem přes Vodičkovu ulici, jsem začala chodit do prodejny Potten & Pannen. Začala jsem si tam kupovat první věci do kuchyně a dnes, jak můžu a co mi moje plná kuchyň dovolí, zásadně chodím do prodejen této značky. Chodím si ale vždy vše osahat, žádné vybírání před internet. Vždyť se tam také velmi potěším, jsou to nejen multifunkční věci, ale také designově nádherné věci. 

A váš vztah k designu?

Design je součástí života. Nechápu ale lidi, kteří si nechávají dělat byty a domy od architektů. Když si člověk vytváří svoje prostředí, je velmi důležité, aby si ho vyformoval podle svého vlastního vkusu. Nedovedu si představit, že mi někdo bude určovat můj vkus, že mi někdo určí, co mám mít ráda a na co se mám doma dívat. Design jako takový vnímám jako neoddělitelnou součást života, není jedno, čím se lidé obklopují, protože je důležité, aby určité estetično okolo nás fungovalo.

Jaký svůj přístroj do kuchyně máte nejraději?

Kávovar. Vaří mně jedinečné kávičky s krásnou pěnou. Sice jsem kdysi pila kávu z takových těch granulí, instantní, ale dnes to už nemohu dát ani do úst.

Prý sbíráte a máte ráda hrníčky na kávu?

Miluji šálky na kávu, mám pro ně slabost. Mám jich doma spousty. Každou chvíli servis i vyměňuji, protože objevím něco nového. Mám ale také velice ráda skleničky na víno. Víno totiž úplně jinak chutná z krásných pohárů, nevypila a nevychutnala bych si víno, kdyby sklenička neměla stopku.

V televizi nyní skončil seriál První republika. Objeví se madam Škvorová i v dalších dílech?

Dostala jsem oznámení od skupiny tvůrců, že v listopadu pokračujeme, takže ano a velmi se těším na druhou sérii.

Máte radost z toho, jak se seriál úspěšný?

Ano, velmi mě to těší. Já jsem ale předpokládala, že seriál bude mít úspěšnou budoucnost. Jde totiž o seriál z české historie, dobovka a po těch různých seriálech ze současnosti a mýdlových operách je povznášející sledovat něco z historie. Je zajímavý i architekturou, kostýmy a navíc všechny díly jsou skvěle napsané. Mají dobré zápletky, děj běží, není v něm nuda.

Hrajete v seriálu ženu, která je takovým tím krkem rodiny, jenž hýbe hlavou muže. Jste taková i ve skutečnosti?

V každé i v naší rodině jsme dva. A někdo musí být hlava a někdo krk. Branko je ta úžasná hlava a já jsem ten úžasný krk. Mezi seriálem a mým opravdovým životem je jeden rozdíl. Madam Škvorová řídí mužovi peníze a já si ve svém životě řídím svoje.

Ve Slovenském národním divadle jste dostala roli režisérky Leni Riefenstahl. Co vám ta hra dala?

Její postava je z hereckého hlediska úžasná. Je to kontroverzní osoba, žena, která žila 101 let, tedy měla za sebou dlouhý život s obrovskými vzlety za doby fašismu a pády. V šedesáti letech odešla do Afriky a objevila kmen, který s bílými lidmi nikdy nepřišel do kontaktu, natočila o nich film a napsala knihu. Když měla osmdesát, udělala si potápěčský kurs a začala točit dokumenty v moři. A pro mě je toto ten typ ženy, která i přes to, že ji život bije a fackuje z každé strany, tak stále jde dál, hledá nové cesty a vyjádření a to je mi na této ženě velmi sympatické.

Kam se chystáte v létě?

Každý rok jezdím s Brankem do Piešťan do lázní, na dva až tři týdny a pak se chystáme k moři. Těším se na společné chvíle volna.

Na jaké role se ještě těšíte?

Co bude dál, se uvidí. Neříkám, že bych bez herectví žít nemohla. Herecká sláva je u nás vlastně jen taková legrace. V Hollywoodu nejsme.

Zdena Studenková se narodila 19. 5. 1954 v Bratislavě. Vystudovala fotografii na Střední uměleckoprůmyslové škole a herectví na Akademii múzických umění. Působí už více než 30 let ve Slovenském národním divadle, je osobností televizní obrazovky a získala osm cen v divácké anketě OTO. Hrála v muzikálech a nazpívala i album Dotyky noci. Ve slovenské verzi Ordinace v růžové zahradě hrála doktorku Bělu Páleníkovou. Žije v Bratislavě, má dceru Simonu a jejím současným partnerem je dirigent Branislav Kostka.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře