Reklama
reklama

Xindl X – Písně si potřebuji napsat sám

Zpěvák Xindl X, občanským jménem Ondřej Ládek, patří k současným nejpopulárnějším a nejhranějším interpretům. Sám sebe však považuje za písničkáře. Třiadvacátého září vydává nové album, singl Popelka však již jeho fanoušci mohli v rádiích slyšet. K nové desce plánuje hned dvě turné. Podzim bude patřit Slovensku, na jaře procestuje kluby Čech a Moravy. V Brně ho uvidíme 9. března v Kulturním centru Semilasso.

Již brzy se chystáte vydat nové album. O čem bude?

Album se bude jmenovat Kvadratura záchranného kruhu. Jak už název napovídá, všechny písně vypráví příběhy topících se lidí, ať už v doslovném nebo přeneseném slova smyslu. Ale až na tohle pojítko je deska poměrně tematicky rozmanitá. Najdete tu vážnější písně jako třeba Na palubě Titanicu, která popisuje rozpad společnosti během krize, nebo Žáby v hrnci líčící atmosféru doby, kde „ve strachu z netolerantních ztratili jsme toleranci“, ale i satirickou skladbu Mušle o poměřování si pindíků na záchodech či žertovnou píseň o milostných katastrofách Mýval. Portréty ztracených existencí ve víru velkoměsta Popelka a Vítr v kešeni, ale i písně o neztrácení naděje jako Na vodě, Od mozku k srdci či Světlo na konci tunelu. A navrch píseň o andělích mezi námi Gréta.

Kde nejčastěji berete inspiraci a nápady pro své písně?

Inspirace naštěstí přichází sama od sebe. Neustále se kolem mě dějí věci, co stojí za okomentování. A i když mám občas dojem, že svět se zbláznil, aspoň v tom můžu vidět nějaké pozitivum – další námět na písničku.

Říkáte o sobě, že jste spíše písničkář než zpěvák. V čem vnímáte největší rozdíl?

Písničkář je člověk, co zpívá svoje písně. Zpěvák je ten, kdo umí interpretovat písně jiných. A mně zpívat cizí věci nejde. Potřebuju si to napsat sám, abych tomu rozuměl, věřil, uměl si to prožít a tu emoci předat dál.

Máte nějaký hudební či písničkářský vzor?

Hudebních vzorů je spousta, někdo mi učaroval hudbou, někdo texty, někdo svou energií. Z českých písničkářů zbožňuju Jarka Nohavicu nebo Karla Plíhala, které zároveň řadím mezi nejlepší české básníky. Ze zahraničních písničkářů mám moc rád Stinga, ale rád poslouchám i rockové Guns’N‘Roses či metalové Black Sabbath.

Jak vlastně vznikl nápad pojmenovat se Xindl X? Proč právě tak?

Tak trochu jsem dopředu tušil, že potrefené husy, jichž se moje texty dotknou, mi budou nadávat do ksindlů. A když si tak říkám sám, nemůže mě to urazit.

Jak jste se dostal k hudbě a jaká byla vaše cesta k tomu, že jste teď tam, kde jste?

Já jsem hudbu vždycky měl jako koníčka. A hrál jsem vždycky jen pro radost. Neplánoval jsem, že s písničkami, co píšu, bych mohl nějak prorazit. Možná právě díky tomu jsem si v těch písničkách nebral servítky. A možná právě díky tomu moje písničky oslovily tolik lidí.

Hodně se vyjadřujete k veřejnému dění, k politice, skládáte protestsongy a patříte k nejhranějším interpretům. Myslíte si, že Češi chtějí raději bezkonfliktní, sluníčkové zpěváky, nebo naopak touží po vyhraněných názorech, kterých se na české hudební scéně příliš nedostává?

Nejen Češi, ale obecně většina lidí stojí o něco, co vyjadřuje nějaký názor. Ale většinou jen pokud to není opačný názor, než mají oni. Takže zpívání protestsongů je dvojsečné. Když to napíšete dobře, dost lidí zaujmete. A když to napíšete hodně dobře, dost lidí taky naštvete.

A nebojíte se, že přijdete o fanoušky, když se zrovna pustíte do něčeho, co je jim drahé, zesměšníte nějaké jejich vlastnosti, hodnoty či postoje?

Nebojím. Tak asi se občas stane, že nějaké fanoušky pro svoje názory ztratím. Ale to je tak trochu, jako kdyby s vámi někdo kvůli vašim názorům přestal kamarádit. A to se tím pak můžete trápit, anebo se říct, že někdo, kdo se s vámi nebaví jen proto, že máte na něco jiný pohled, vám za to trápení nestojí.

Máte dvě děti. Jak u vás funguje péče o ně?

Většina starostí je na ženě, protože já  jsem dost často na koncertech, v rádiu nebo ve studiu, ale jinak se snažím být s dětmi, co to jde. Protože tohle krásné období bych si nechtěl nechat ujít.

Jaký byste o sobě řekl, že jste otec?

Nejlepší!!!

Jaký máte v životě sen? Kam byste se chtěl dostat?

Já moc nechci snít o tom, co by kdy mohlo být. Radši si chci užívat to, co je teď!

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře