Reklama
reklama

V Brně pracují preventisté. V Praze si tramvaják vyhodí bezdomovce sám

Příjemnější cestování. To byl jeden z hlavních důvodů, proč brněnský dopravní podnik před několika týdny zavedl „preventisty“. Od začátku za to schytává kritiku kvůli represi, mnohým cestujícím je proti srsti i vyhánění lidí, kteří svým vzhledem a zápachem obtěžují okolí. „Já a další mí kolegové v tomto ohledu žádného preventistu nepotřebujeme. Už víme, kde tyto osoby nejčastěji nastupují, a ani jim to neumožníme,“ říká o své zkušenosti řidič pražského dopravního podniku.

Divoká Šárka, Kobylisy nebo Modřany. Právě tam často nastupují do tramvají pražští bezdomovci, kteří přebývají v tamních koloniích. Ale jiní si zvykli přecházet na zastávky, kde se mohou ztratit v davu. „Většinou ty davy nebývají až tak velké, snad s výjimkou Václavského náměstí, ale třeba na konečné třikrát do týdne při nástupu vyzývám některé jedince, aby si ani nenastupovali,“ vysvětluje řidič. Jak dodává, měří téměř dva metry, takže má i určitou autoritu.

Zásadní problém s funkcí preventisty podle něj spočívá právě v onom „vykazování“ z tramvaje. Není to zdaleka tak jednoduché a v některých případech tramvaj ještě ujede několik zastávek, než se to podaří. „Nepsané pravidlo číslo jedna zní – nedotýkat se rukou viditelně nemytých osob. Proto třeba na konečné budíme spící bezdomovce jemným ťukáním špičkou boty do jejich boty, aby se lekli a vzbudili,“ vysvětluje.

Konfrontace mezi cestujícími je vždy problém, protože se ozývají jak ti soucitnější, tak ti rezolutnější, takže řidič je prý téměř vždy ten špatný. „Měl jsem jednou v zadním voze nehybného muže, kterého jsem vezl přes půl Prahy, než se mi podařilo se na jedné zastávce sejít s hlídkou městské policie. Ti ho dostali ven, ale při cestě zpět už na té samé zastávce zase čekal. Kdybych si to nehlídal a nepoznal ho, zase by nastoupil,“ říká.

Takto zavedený systém považuje za dostatečný, i když nefunguje stoprocentně. Když se svého času začali řidiči na nastupující cestující více zaměřovat, problémů ubylo. Dokud se neozvou cestující, je nemytý cestující černý pasažér jako každý jiný. „Pochopitelně první kontakt je slušný, rozhodně lidem netykám. A při vykazování na konečné je budím stejně, jako bych budil chlápka v obleku, který jen usnul po cestě z podnikového večírku,“ vypráví řidič, ale zároveň dodává, že zvýšit hlas musí nakonec vždy, takže je otázka, jestli by veřejnost přijala přísné a nekompromisní preventisty. „Pokud vidím, že by to nezabralo, volám policii rovnou. Chlapi v uniformě si vystačí s menší důrazností a městská policie je navíc může odkázat na azylové domy,“ vysvětluje řidič.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře