Reklama
reklama

Petr Holík: Přeji si moderovat finále EBEL

Energický moderátor Petr Holík dokáže snadno nakazit své okolí dobrou náladou. V České republice je známý z druhé řady populární soutěže Česko hledá Super Star, kde vytvořil oblíbenou dvojici s Laďkou Něrgešovou. Na jižní Moravě je rovněž známý jeho hlas ze známého brněnského rádia. Kromě uvádění mnoha společenských, firemních, kulturních a sportovních akcí se od minulého roku rovněž prezentuje při domácích utkáních týmu HC Orli Znojmo, hrající mezinárodní hokejovou soutěž EBEL.

Moderoval jste již někdy hokejový zápas?

Moderoval, už je to dávno. Několik ročníků Stiga ligy, ambasadory byli Jarda Špaček nebo Jirka Dopita. Šlo o zápasy ve stolním hokeji pro děti z Kociánky, Jedličkova ústavu apod. Ty děti to hrozně prožívaly. Jinak jsem moderoval od mistrovství světa v thajském boxu, přes box, fotbal až po florbalový turnaj a zápasy v blátě. Ale že bych moderoval nebo dokonce komentoval přímo hokejový zápas na zimáku, to se mi ještě nestalo.

Jste velký fanoušek hokeje? Zajdete si někdy s kamarády prohnat puk po ledě?

Hokej je výborná hra. Jsem velký fanda. Hodně jsem hrával jako kluk, než mi na ledě rozsekli nos. Spravilo to tehdy 6 stehů. Měl jsem i NHL období, kdy jsem pařil hokej po nocích na playstationu, jako většina kluků. Dneska mám vedle rodiny tolik sportovních aktivit, že na hokej moc času nezbývá.

Jak se objevila nabídka od Orlů ze Znojma? Co vaše bezprostřední reakce na ni?

Zrovna jsem dohrál osmnáctku na golfovém hřišti ve Slavkově, když mi volá skvělý ortoped pan docent Repko a říká: „Petře, sedím na kávě s kamarádem Pavlem Oherou a je tu nabídka moderovat utkání Orlů ve Znojmě na stadionu.“ Řekl jsem mu: „Jasně, určitě. Zrovna tohle jsem v životě nedělal, takže nevím, jak to má přesně vypadat, ale rád do toho půjdu. Je to nová výzva.“

Jak se vám líbí Erste Bank Eishockey Liga – EBEL?

EBEL je super, má parametry zámořského hokeje. Ve všech týmech, kromě našeho, je hodně hráčů z USA a Kanady se zkušenostmi z NHL nebo AHL a na hře je to znát. Hraje se nahoru dolů, padá hodně gólů, jde se dost do těla, bitka je běžná součást téměř každého zápasu. Mně osobně přijde EBEL daleko záživnější než česká extraliga, kde se hodně precizně brání a padá obvykle méně gólů.

Spolupracujete před zápasy s fanklubem, abyste se vzájemně sladili?

U Superstar se dělaly před přenosy nácviky s publikem jak fandit, tady na to není prostor. Když jsem začínal, tak jsem se soustředil hlavně na svou práci v kabině, protože komentuju dění na stadionu, soutěže s diváky,pouštím hudbu. Dostal jsem od manažera několik desítek bodů pokynů, jak má to moderování vypadat. Absolvovali jsme několik přípravných zápasů, kde jsme si to osahávali a až to začalo naostro, tak jsem naznal, že potřebuji být v kontaktu s někým z fanoušků. Doporučili mi šéfa kotle Jakuba Maršalíka. Domlouváme se emailem nebo SMS během zápasu, zda bude speciální choreo, hromadný transparent, znojemská vlna apod. Kotel má např. pokřik Všichni vstanem…ale většinou se všem nechce. Nezapomenu, když se mi povedlo vyprovokovat na standing ovation (potlesk ve stoje) celý stadion včetně tribun k sezení. Běžel mi mráz po zádech, bylo to famózní.

Je pro vás nová zkušenost komunikovat s emocemi nabitým davem hokejových fanoušků?

Ano, je to úplně jiné než klasické moderování. Chodí sem několik tisíc lidí. Jsou jako živý organismus. Zvláště kotel, který má své chorály a pokřiky. O co víc se v kotli fandí, o to víc se přidají ostatní tribuny a stoupá atmosféra. Mým přáním je, aby fandil celý stadion a všichni si zápas parádně užili, i když se prohrává.

Jak na vás působí atmosféra na znojemském zimním stadionu? Předpokládám, že to není vaše první zkušenost s hokejem na živo.

Byl jsem na několika utkáních a nejen v Brně. Musím říct, že se mi hodně líbí, jak se tady ve Znojmě fandí. Zažil jsem na několika stadionech dost vulgární a agresivní fandění. Podle mě je to naprosto zbytečné, protože sport má lidi bavit. Samozřejmě při hře vznikají emoce, které si člověk občas potřebuje vylít, zakřičí se nějaké ostřejší slovo, ale líbí se mi, že kotel do toho jde férově Když je potřeba, tak si zabučí, ale že by tady padaly vulgární výrazy, tak to vůbec ne, a zdá se mi to velmi dobré a kultivované.

Jak se vám líbí zahraniční fanoušci hostujících týmů?

Líbí, umí si hokej užít. Baví se, i když jejich tým od nás „dostává čočku“. Z posledních třinácti domácích zápasů máme jedenáct výher, což mluví samo za sebe. Zahraniční fanoušci přesto fandí a skandují i při finálové děkovačce Orlům. Většina je dobře naladěná, rádi se účastní přestávkových soutěží. Naše diváky musím čas od času do soutěže přemlouvat, čemuž se divím, když hrajeme o chytrý telefon, tablet nebo chytré hodinky. Zahraniční fanoušci jsou více pro každou legraci, to je fajn.

Stal se vám při moderování zápasů Orlů nějaký přehmat, který nešel vzít zpět?

Nikdo nejsme neomylní. Může se stát třeba u ohlašování sestavy, že se sekne počítač a přeskočí hráče na soupisce. S tím v tu chvíli nic neuděláte. A ani za to nemůžete. Párkrát se mi stalo, že chci okomentovat situaci a rozhodčí už provede vhazování. V tu dobu by mělo být ze strany reproduktorů a hlasatele pokud možno ticho. Když vyvoláváme hráče po vstřelení gólu, tak to je takový fofr. Oficiální hlasatel ohlásí střelce česky a anglicky. Já bych si moc přál to tam pořádně „nakouřit“, ať tu atmosféru ještě chytíme, zvláště emoce lidí, kteří jsou nadšení z gólu. Jenže proběhne vhazování a musím čekat na další přerušení hry. Jsou to ale maličkosti, důležitý je obraz hry a skóre na světelné tabuli.

Při moderování také používáte s přehledem angličtinu a němčinu. Užíváte si to?

Užívám si to hodně. Němčina je jazyk, kterému velmi dobře rozumím, ale že bych to spontánně mrskal, to se nedá říci. Popravdě se na to musím vždycky připravovat. Angličtina je pro mě přirozenější a pohodlnější. Občas musím moderovat v obou jazycích, ať už tady u hranic s Rakouskem, nebo na poslední větší akci, kterou bylo mistrovství světa v thajském boxu. Zanedlouho mě čeká mistrovství světa v ledním hokeji v Ostravě, kde budu moderovat ve fan zóně. Tam musí být čeština i angličtina. Na to se těším.

Jak dlouho plánujete moderovat zápasy Orlů v této sezóně?

Já to vidím do finále… Máme dobře našlápnuto. Věřím Orlům, že se dostanou daleko. Všichni chceme finále.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře