Reklama
reklama

Ondřej Sokol: Chci, aby můj film lidi překvapil

Herec a režisér Ondřej Sokol rozhodně nezahálí. Kromě Partičky, divadla a spousty dalších aktivit se pustil také do režie svého prvního filmu s názvem Krásno, ve kterém si napsal i jednu z hlavních rolí. Jak moc odráží jeho život a bavilo ho víc hrát, nebo režírovat? Můžeme ale prozradit, že při rozhovoru pro noviny CENTRUM news se hodně a často smál.

Od konce ledna je v kinech váš celovečerní film Krásno, který vychází z událostí ve vašem vlastním životě. Jak moc je film autentický a co si přejete, aby v něm diváci ocenili nejvíce?
Poměrně značná část filmu vychází z autentických událostí, ale my se schválně snažíme neprozrazovat, co se opravdu stalo, a co je fikce. Je to prostě fikce na základě skutečných událostí. A co si přeju, aby diváci ocenili? To, že je dobrý. A výborné výkony herců.

O čem film je, jak ho lze nejlépe přiblížit divákům?
Nejlépe ho divákům přiblížíte, když k nim popojedete s plátnem blíž. Ale já vlastně strašně nerad říkám, o čem ten film je, protože chci, aby to pro ně bylo překvapení. A překvapení přece nemůžete prozradit dopředu. Můžu říct, že je to film o dvou mužích, kteří přijíždějí do malého města, kde se narodili. A snaží se tam vyšetřit tajemné okolnosti smrti matky jednoho z nich. Ale není to jen o nějaké tragické události. Je to i o návratu domů, návratu do města, kde dlouho nebyli a kde se potkají sami se sebou jako mladými. Je to taky o tom, že lidé jsou různí, třeba hodně divní, a že někteří provozují i krematoria.

Přiznáváte, že jste v dětství trpěl několika handicapy, že jste samotář. Vyřešil ten film něco z vašeho dětství?

Ten film pro nás neměla být terapie, nejsme skupinka bláznů, která potřebuje arteterapii. Já jsem ani nechtěl řešit žádné křivdy z dětství. Ten film je svébytný tvar, který jsme točili pro lidi. Takže vyřešit něco z dětství by si mohli diváci, kteří na něj přijdou do kina.

Jednu z rolí ve filmu hraje i váš syn Adam. Předpokládáte, že půjde ve vašich stopách a stane se hercem, režisérem?
Toho režiséra bych mu asi schválil. On k tomu sklony má, to vím už od doby,  kdy jsme zkoušeli představení Vánoční koleda, kde moje děti hrají. Měl jsem nějaký nápad, že něco má udělat jinak, tak jsem mu to řekl a on mi odpověděl, že to udělá v původní verzi, protože to tak lidi víc dojme.

Hraje tedy i vaše dcera. Jaký jste otec?
Doufám, že jsem dobrý otec. Snažím se ze všech sil a oni mi to ulehčují, protože jsou bezvadní. Myslím, že máme ideální vztah. Jinak Esterka má herectví ráda, má i talent, ale toho režiséra a režisérku bych z nich viděl raději.

Kdo vymyslel, že Krásno podpoří crowdfunding, kdy si lidé mohli na stránkách krasno.csfd.cz koupit předmět nebo zážitek vážící se k filmu? A jak se vám zamlouvá, že máte v titulcích filmu jména lidi, kteří se na tom podíleli?
Vymysleli to producenti a já jsem nebyl proti, je to zajímavý nápad. A že jsou fanoušci v titulcích filmu se mi zamlouvá ohromně, to jsou lidé, kteří projevili důvěru v nás už dopředu, investovali do toho svoje drobné, někdy i větší peníze. Takže já jim rád takto v  titulcích poděkuju.

Co očekává Ondřej Sokol od roku 2014?
Já jsem ani nevěděl, že od něj můžu něco očekávat! Asi to, aby byl dobrý. A rád bych v něm měl nějaké snesitelné penzum práce. V naší profesi je jí totiž vždycky buď příliš, nebo málo. Takže jestli si můžu vybrat, tak radši příliš.

V kalendáři na rok 2014 pro Nadaci Archa Chantal máte těžkou roli. Visíte za nohu na šibenici. Jak obtížné je pro vás takové focení a jak přistupujete k různým charitativním projektům?

Focení nebylo úplně jednoduché, nejhorší bylo, že když visíte hlavou dolů, chce se vám po chvíli zvracet. Naštěstí tam byl pán, majitel krkavců, kteří jsou na fotce, a ten mi vždycky na chvíli zvedal hlavu. Před pár dny jsme točili nějaké upoutávky pro televizi a tam zase přišel s bernardýnem. A k různým charitativním projektům přistupuju různě. Stejně jako nerad dávám peníze lidem na ulici. Vůbec totiž nevíte, kolik z těch peněz se dostane k lidem, kteří je potřebují. Takže jim daleko radši dávám peníze rovnou, jen o tom nemluvím. Jsou nadace, které znám, kterým věřím a s tím pak nemám vůbec problém a udělám to rád. Když už si uděláte z obličeje plakát, tak ho můžete pro dobrou věc někomu půjčit.

Příležitostně se věnujete překladatelské činnosti, kolik umíte jazyků a co nejčastěji překládáte?
Umím jenom česky a překládám jenom z angličtiny. Nejsem profesionální překladatel, ale tak nějak to kombinuju s profesí režiséra. Takže myslím, že dělám velmi dobré překlady. Akorát mi to někdy trvá.

Co vás baví víc, herectví, režie, překladatelství?
Mě to baví kombinovat. Člověk si tak v té jiné pozici odpočine od něčeho, co je náročné na té předchozí. Musím říct, že překládání mám strašně rád, protože jsem sám, jenom s textem. A protože překládám dobré texty, tak jsem s nimi rád a strašně mě to baví. To štěstí, když to jde a člověk si hraje s větami, se ani nedá popsat. A pak je hrozné, když to dostanou herci do pusy a začnou to kazit.

Jak vás berou herci jako režiséra?
Já myslím, že tak, jak obyčejně herci režiséry berou. Někteří herci se mnou vycházejí velmi dobře, někteří mi lezou do … a někteří se tváří, že je to se mnou baví, ale jde jim jenom o práci. Herectví je hrozné povolání, protože se herci musí tvářit, že mají režiséry rádi.

Hodně vás zviditelnila Partička, co vám tento pořad a lidé, kteří ho vytváří, přináší do života?
My jsme v podstatě jen přesunuli na jeviště to, jak jsme už dlouhá léta existovali mimo scénu. Takže je to úplně ideální způsob existence. Ono to opravdu není umělé. Když někam s Partičkou jedeme, tak už cestou se vlastně odehrává to samé, jen s tím na chvíli vyjdeme na jeviště. Pak zase zalezeme do auta a chudák Geňa hádá i cestou zpátky. A Suchoš mu dává zabrat!

Jak vidíte Partičku v budoucnosti?
Ten pořad se musí samozřejmě nějakým způsobem vyvíjet. Plánujeme nějaké věci, kterými bysme to chtěli rozvíjet, aby to bylo pořád zajímavé. A taky už máme vymyšlený další pořad, který by na Partičku mohl navázat. Ten je teď jakoby ve vývojářské dílně. To znamená, že ho máme položený na ponku a práší se na něj. Ale my ho vyrobíme.

Kdo je hlavním tahounem Partičky a vymýšlí většinu scének? Opravdu je to z větší části improvizace?
Je to stoprocentní improvizace, takže to vymýšlíme opravdu všichni. Samozřejmě jsou nějaká zadání, která my je nesmíme vědět. Ale i Dan Dangl si to občas nepřipraví a pak prosí diváky, aby mu to pomohli vymyslet. Což je dobré, protože diváci vidí, že to opravdu improvizace je. A na těch tématech je pak i poznat, čím ti lidé v republice žijí. Je to taková zajímavá sociologická studie.

Můžete prozradit, co kromě filmu připravujete pro letošní rok?“
Momentálně připravujeme premiéru hry Zrada v pražském Činoherním klubu, potom budu dělat pravděpodobně jeden muzikál. Taky začínáme rozepisovat další scénář, samozřejmě dál bude fungovat Partička a určitě budu dělat letos ještě jedno divadlo. A spoustu dalších věcí.

Když nepracujete, nenatáčíte, nehrajete, nepřekládáte, co děláte? Jak odpočíváte?
Když nenatáčím, nehraju, nepřekládám, tak zbývající tři hodiny spím. A umím za to pořádně zabrat. Třeba Suchoš umí pracovat zdecimovaný, nevyspalý, ale já to nedokážu. Moje tělo si prostě někdy řekne už dost, a to jsou chvíle, kdy třeba i něco zaspím. To tělo asi ví, že jsem v tomhle ohledu nezodpovědný a rozhoduje to za mě. Stalo se manažerem mého tělesného zdraví.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře