Reklama
reklama

Naďa Konvalinková: Nebyla jsem na Špilberku

Zajímá ji osud naší planety, zahrada, příroda, bylinky a to, jestli může někde někomu pomoci. Má ráda vše barevné a říká, že během života pochopila, co je podstatné a k životu opravdu potřebné. Herečku Naďu Konvalinkovou znají generace diváků, v Brně ji uvidíte v létě na hradě Špilberk. V rámci festivalu Letní shakespearovské slavnosti se představí v roli chůvy ve hře Romeo a Julie. Premiéru má tato inscenace v Brně 20. července.

Jak se připravujete na svoji roli?

Začínáme zkoušet, měli zatím jen čtyři čtené zkoušky. Na první schůzce s autory jsem se dozvěděla, že máme letos Shakespeara v pohybu a že chůva je kulový blesk. Tak jsem slíbila, že kulová budu určitě, ale blesková, že to ještě nevím. Nicméně jsem začala chodit do fitcentra a plavu, abych kondici na tu bleskovost získala. Poprvé také dávám všanc svoje prázdniny, které jsem si vždy chránila a málokdy je pustila. Ale nabídka na roli chůvy ve hře Romeo a Julie se neodmítá. Moc se také těším na autorský tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, protože o nich slyším jen to nejlepší. Už po prvních schůzkách musím říct, že pánové chrlí energii a fantazii, udivují mě, co vše na čtených zkouškách nabízí, kam až postavu v jednání vedou, co vše dokáží přivymyslet k tomu, co je dáno. Všichni se zatím úžasně bavíme.

O čem tedy Romeo a Julie letos bude?

Samozřejmě o nenávisti dvou rodů. Shakespeare ale nepopsal, z čeho a proč nenávist existuje, protože předpokládal, že každá doba si najde nějaký svůj problém a důvody, takže tím máme my herci volné pole působnosti. Nemohu moc dopředu prozrazovat, to, jak bude hra pojata, je překvapení pro diváky. Bude ale zajímavé uvědomit si, jak souvisí tato hra se současností. V každém případě, milenci zemřou, ale… Jsou tam otevřená vrátka.

Jak často jste se v hereckém životě už se Shakespearem potkala?

Mám štěstí, že jen dvakrát. Na škole v úryvcích hry Sen noci svatojánské a po nástupu do angažmá v plzeňském divadle jsem jako svou druhou roli dostala Ofélii. Možná že dnes bych Ofélii ztvárnila ještě dramatičtěji. Dávka naivního humoru, kterou jsem tenkrát doslova oplývala, byla autentická proto, že jsem taková opravdu byla.

A jak se na chůvu Julie připravujete?

No, jako šprtka jsem se text začala učit už tři měsíce dopředu, což se mi nevyplácí, protože dost věcí mi mizí. Mrzí mě zvlášť jeden verš, kdy chůva říká: „Je to jedenáct let, co jsem ji odstavila, vidím to jako dneska, bylo zrovna zemětřesení. Sedím na sluníčku pod holubníkem a k prsu přiložím pelyněk. A jak si tohle moje třeštidlo lízlo pelyňku, vyprskla, pustila prs a bylo po kojení.“ Tak to mi škrtli, ale mně se to tam líbí, moc.

Bude to vaše premiéra v shakespearovské hře na hradě Špilberk?

Ano, bude to moje první premiéra na hradě. Na všech hradech.

Ale na venkovních jevištích jste už hrála. Máte zkušenosti. V čem jsou jiná, než uzavřená divadla?

Na venkovní scény se vždy po roce, kdy jsem zavřená v divadlech, těším. Mám krásnou příhodu z účinkování v inscenaci Turecká kavárna v jižních Čechách. Jeviště stálo blízko rybníka a bylo po dešti. Už když jsme přijeli, tak nám dali spreje proti komárům. Vylezli jsme na jeviště a těch komárů byl ve světlech mrak. Já jsem si osprejovala každý milimetr těla, ale Vašek Vydra se asi osprejoval málo, takže jsem ho musela pravidelně pofackovat, abych ty komáry zabila. No, potlesk za potleskem, diváci byli nadšení. A taková stará paní mi po představení říkala: Bylo to úžasné, ale jak to hrajete v Praze, když po jevišti nelítají komáři?

Ale například s rozmary počasí musíte počítat i na Špilberku.

Já se těším hlavně na atmosféru hradeb, místo, kde historie hovoří. Chci si užít to, jak na mě budou působit kameny hradu, osvětlení, a vychutnat si pohled zblízka na hrad. To stojí za všechny deště, mraky a kroupy. A věřím, že nám vesmír dá krásné počasí.

Kam chodíte na svůj smysl pro humor?

To způsobuje láska, ať již ji přijímáte,nebo vydáváte. Mám opravdu ráda lidi, přestože jsou někteří třeba zlí. Věřím, že i setkání s nedobrým člověkem má svůj smysl, třeba proto, abychom se z toho setkání poučili. Naučit se odpouštět je zásadní záležitost v životě každého člověka. Pokud žijeme s pocitem ublíženosti, zranění ve svém srdci, a nedokážeme odpustit, škodíme sami sobě, ve svém nitru se užíráme a žijeme ve vlastní nesvobodě. Pokud se nám ale podaříod sebe odříznout negativní zkušenost, pocítíme v srdci obrovskou úlevu. A to vede k dobré náladě.

Co vám přináší inspiraci?

Mám za sebou hodně dlouhou cestu. hodiny meditací, kineziologii, Reiki. Pomáhám léčit a předávat energii. Vždy mě vedlo to, abych mohla někomu pomoci nebo si vyčistit mysl a pomáhat.

Hrajete raději v komediích nebo dramatech?

Ideální představení pro mě je to, když se u něj lidé od srdce zasmějí a zároveň v něm najdou místa, kde si mohou ulevit pláčem. Život je drama i komedie. A pokud lidé odcházejí z divadla emočně vyvážení, pak v takovém představení hraji moc ráda.

Co v současné době děláte, kde hrajete, co natáčíte?

Dotočila jsem seriál Doktoři z Počátků a chci se plně soustředit na roli chůvy. Mám ale i poloviční angažmá v Divadle na Vinohradech a jsem ráda, že jsem dostala možnost hrát na velkém jevišti. Jsem totiž už 17 let na volné noze, a to je spíš o malých jevištích a menších divadlech.

Na co se v Brně těšíte nejvíc?

Brno mám ráda, mám tu mnoho přátel. Většinou hraji u Bolka Polívky, točila jsem tu i Bakaláře. Burčák jsem si z Brna jednou vezla autobusem do Prahy v demižonu a bouchlo mi to. Těším se ale opravdu na Špilberk, představte si, že jsem nikdy nahoře na hradě nebyla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře