Reklama
reklama

Miroslav Vybíral: „Máme recept na úspěch“

V květnu 2015 získali Orli Znojmo do pozice asistenta hlavního trenéra posilu v podobě Miroslava Vybírala. Spolupráce s týmem ze Znojma se osvědčila a Orlům se podařilo vybojovat účast v CHL (Liga mistrů) a prolétnout až do semifinále EBEL, kde úspěšně soupeří s týmem Lince. V rozhovoru nám energický a sympatický kouč prozradil něco z hokejové kuchyně Znojma. 

Jak hodnotíte průběh základní části, předkola a play off?

Vše začalo již v přípravě, kde se nám spolu s hlavním trenérem panem Režnarem podařilo nastavit nový herní systém. Důležité bylo, že si od začátku všechno správně sedlo a hráči v týmu pochopili, co se po nich žádá. Již v přípravě se nám dařilo plnit vytýčené cíle. Navázali jsme na to výbornými výkony v začátku sezóny. Zapracovali jsme také na obraně. Musím vyzdvihnout výkony brankaře Patrika Nechvátala, který se stal klíčovým článkem našeho úspěchu. To nás katapultovalo mezi stabilní první čtyři týmy tabulky. O naší kvalitě vypovídá fakt, že jsme nikdy neměli delší sérii proher než tři zápasy. Z toho si můžete udělat obrázek do play off, kde si nemůžeme dovolit prohrát tři zápasy v řadě. Máme herní i výsledkovou kvalitu a stabilitu. Navíc hrajeme pohledný hokej pro diváky.

Bylo náročné zapracovat nový systém do týmu Orlů, kdy čtyři hráči buď přechází do útoku, nebo se čtyři hráči stahují do obrany?

Pracovalo se na tom zejména v počátku na tréninku a v přípravných zápasech. Nejvíce to závisí na kondici hráčů a jejich uvědomění, že musí pracovat na obou koncích hřiště. Pokud to kluci pochopí, tak je potom z toho takový výsledek, jaký máme dnes. Sice se to nepodařilo plnit po celou dobu soutěže, ale ke konci nadstavby a nyní v play off jsme se k tomu vrátili. Kondici máme na to dobrou. Pokud hráči zvládnou aktivně napadat v útočném pásmu po ztrátě kotouče, nebudeme mít potom problémy ve vlastním pásmu.

Jak vypadaly tréninky v době předkola a reprezentační přestávky? V tom období vás zastavily efektivní obrannou hrou Vídeň a v přípravě Kometa.

V sezóně jsme měli několik postupných cílů. První cíl byl stanoven majitelem klubu panem Oherou, zůstat mezi prvními šesti týmy. Když už jsme tam byli, tak jsme se pokusili dostat do Champions Hockey League (CHL). To se rovněž podařilo. Je těžké současně se chystat na play off a mít i další cíle. Přitom nemůžete vypustit žádný zápas. Dostali jsme od majitele klubu pokyn a souhlas s daleko intenzivnějším tréninkem pro hráče v rámci předkola a repre pauzy. Zvýšili jsme tréninkové dávky na ledě i na suchu. Hráči to vzali a tvrdě na sobě pracovali. Risk se nám vyplatil. Samozřejmě, některé zápasy nebyly kvůli tomu v předkole herně kvalitní, včetně přípravy s Brnem, ale většinu jsme zvládali. Bylo tam i náročné cestování. Přesto jsme uhráli důležité body i na vzdálených stadionech. Body, které nám pomohly do CHL. Cennější je to o to víc, že vše kluci zvládli v maximální zátěži a připravili se tak na vrchol sezóny. Teď už máme jediný cíl. Vyhrát poslední zápas sezóny.

Co vám osobně přinesla pozvánka trénovat A- tým Orlů Znojmo?

Pro mě to byla úplně první zkušenost s mužským hokejem, co se týče trénování celé sezóny. Jinak jsem vedl tréninky v Pardubicích a v Hradci Králové, kam docházeli i hokejisté z A týmu. Opakovaně jsem vedl maďarskou reprezentaci v in-line hokeji, kde jsem se setkával s hráči z EBEL. Věděl jsem, jak s hráči komunikovat. Vždy je důležité, aby hráči cítili, že ve vás něco je. Potom je tam vzájemný respekt. Není to o vykání a tykání. Je to o tom, zda jste kvalitní trenér nebo nejste. Dostal jsem příležitost, která je pro mě, jako relativně mladého trenéra, skvělá. Oslovili mě pan Dočekal s panem Oherou, kdy to jednání bylo velice rychlé. Okamžitě jsme si porozuměli.

Co bude klíčovým faktorem úspěchu v semifinále play off s Lincem?

Základem je udržet pozornost na náš herní systém, který hrajeme v play off. Pokud dostaneme gól, tak musíme zůstat stále stejně připravení a koncentrovaní na naši hru. Nesmíme se zbláznit a hrát najednou něco jiného. Když vedeme o dva góly nebo prohráváme, tým musí stále šlapat, jako za stavu 0:0. Celá čtvrtfinálová série s Dornbirnem, ve které jsme prohrávali 0:2 na zápasy, byla o tom, jestli jsou kluci v hlavách nastartovaní na postup nebo chtějí na dovolenou. Byli bychom už za hlupáky, kdybychom nepostoupili přes čtvrtfinále. Museli jsme tým vybudit. Pustili jsme motivační video a sestřihy úspěšných akcí proti Dornbirnu. Stejné motivační video jsem pouštěl i ve starším dorostu. Klíčoví hráči týmu si vnitřně uvědomili, že to jde prolomit a šli za tím. Sérii jsme otočili a vyhráli čtyři zápasy v řadě…

Jaké to je trénovat hráčskou legendu jménem Peter Pucher?

Už od prvního tréninku je poznat, že je Peter absolutní profesionál. Prošel kompletní přípravou. Je to hráč, který ví, co potřebuje. Má bohaté zkušenosti. Komunikace ohledně tréninků je na vysoké úrovni. Byl jsem z Petera mile překvapen. Je to úžasná osobnost znojemského hokeje.

Rozumíte si s hráči z Kanady Corey Trivinem, Coltonem Yellow Hornem a André Lakosem z Rakouska?

Nemám problém s angličtinou. S hráči si dobře rozumíme. André Lakos umí výborně anglicky, protože hrál dlouho v zámoří. Všichni tři kluci již znají spoustu věcí, které zkoušíme v posilovně, z Kanady a USA. Bezvadně se s nimi spolupracuje.

Jak byste charakterizoval soupeře z Lince?

Rozbor hry soupeře a video příprava je jedna z věcí, kterou mám na starosti. Soupeř je kvalitní a hraje celoplošný hokej. Rádi se drží na kotouči. Mají vynikající přesilovky i oslabení. Současně profitují z výborného brankaře. Pokud je chceme přehrávat, nesmíme faulovat. Nesmírně důležité je sebrat soupeři sebedůvěru. Pokud jim dáte tři šance, tak jsou schopni dvě proměnit. Patří k nejnebezpečnějším soupeřům v lize. Mají širší kádr oproti Dornbirnu a nehrají to na dvě pětky, ale zapojují všechny čtyři útoky. Pokud stáhnou hru do třech formací, tak mají obrovskou kvalitu. Ze soupeřů se mi jejich hra líbí nejvíce. Pokud se podívám, potom co jim vstřelíme první branku, na jejich střídačku, tak někteří hráči to hodně špatně nesou. Mnoho z těch Kanaďanů, Američanů a Rakušanů neumí prohrávat a klesá jim sebedůvěra. Můžou mít několikanásobný rozpočet, ale my jim to dokážeme najednou sebrat. Záleží jen na nás, jestli to ustojíme a dokážeme se soustředit na naši hru. Současně se zaměřujeme na rozbor jejich přesilovek. Play off musíme hrát účelně a jednoduše.

Pokud se podaří vyhrát semifinálovou sérii, koho byste si přál do finále?

V tuto chvílí je to ještě předčasné. Soustředíme se na semifinále. Jelikož je mým úkolem analýza soupeře, mohu říci, že Salzburg je pro náš tým hratelný v kterékoliv části sezóny. Neumí efektivně bránit. Často střídají brankaře. Na druhou stranu jsou výborní v přechodu útoku a obrany. Nám jejich hra vyhovuje. Villach hraje, po nástupu nového trenéra, excelentně do obrany. Přesto věřím, pokud se budeme držet naší taktiky a systému, dokážeme porazit kteréhokoliv ze soupeřů.

Jak se Vám líbí ve Znojmě?

Ve Znojmě jsem moc spokojený. S manželkou se nám tu líbí. Zrovna si tu dělá autoškolu a moc jí řízení baví. Město je pěkné a jsou tu prima lidi. Rychle jsme si tu zvykli.

Děkuji za rozhovor.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře