Reklama
reklama

Miro Žbirka: Jsem téměř monotematický

Jestli někoho můžeme nazvat stálicí české (a slovenské) hudební scény, pak je to bezesporu zpěvák Miro Žbirka. Poprvé zazněly jeho písně z éteru koncem sedmdesátých let a od té doby jej pravidelně slýcháme v rádiu, v televizi i na koncertech. Loni mu vyšlo kritikou velmi oceňované album Miro natočené ve světoznámém londýnském studiu Abbey Road a letos se jeho fanoušci mohou těšit na několik podzimních koncertů, kde vystoupí také s Marikou Gombitovou. Léto bude tento oblíbený třiašedesátiletý zpěvák trávit pracovně v Londýně a odpočívat bude na chalupě. „Je to relax bez stresů,“ svěřuje se Meky.

Jak se máte? Na čem právě pracujete?

Před pár dny jsem se vrátil z Londýna ze zkoušky s kapelou. „Trénovali“ jsme zde společně pro moje podzimní turné Road To Abbey Road, kde jako host vystoupí i Marika Gombitová a bubeník Paula McCartneyho Blair Cunningham. Na oba se moc těším. K mojí kapele navíc u této speciální příležitosti přibydou ještě i muzikanti a producent Rob Cass z londýnského nahrávacího studia Abbey Road, kteří mi pomáhali s posledním albem Miro. A potom mám naplánové turné Road To Abbey Road, vystupovat ovšem budu pouze na čtyřech koncertech. Šestnáctého září budu hrát v Praze, osmnáctého v Ostravě a další dva koncerty budou na Slovensku – dvacátého září v Bratislavě a dvaadvacátého v Košicích. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečnou scénu a skvělé hudební výkony. Podle posledních informací od pořadatele vstupenky kvapem ubývají, takže kdo chce vidět některý z našich koncertů, měl by si pospíšit...

Vaše poslední album Miro, které vyšlo minulý rok, hudební kritici hodnotí velmi kladně, posluchači rovněž. Co byste o něm řekl vy sám?

Jsem na něj opravdu pyšný, to tedy musím zcela neskromně přiznat… Je to zatím jediné slovenské album natočené v londýnském Abbey Road Studiu. Vždy jsem snil o tom, že bych se tam chtěl jenom podívat. Že bych tam natočil album? Tak daleko má představivost ani nesahala! A pak přišel narozeninový dárek od mé ženy Katky v podobě jedné skladby natočené ve Studiu 2 v Abbey Road. Příběh pokračoval přátelstvím s tamním producentem Robem Cassem, který stojí také za filmovým hitem – skladbou Fair Play, a skončil spoluprací s takovými legendami, jako jsou Manfred Mann nebo Pete Brown na vámi zmiňovaném dvojalbu Miro. Všechny písně jsem psal sám. Anglické texty pak složil právě Pete Brown, který je dvorním textařem kapely Cream a autorem mnoha známých skladeb jako třeba „Sunshine Of Your Love“. A slovenské jsem napsal já a můj dlouholetý spolupracovník, básník a textař, Kamil Peteraj.

Jak už jste s patřičnou hrdostí i nadšením říkal, natáčel jste ve světoznámém londýnském nahrávacím studiu Abbey Road. Podělíte se o své dojmy, jak jste si práci zde užíval?

Nejdřív jsem měl pocit, že se mi to jenom zdá. Pak jsem si ale uvědomil, že to je realita, a začal si to opravdu užívat. Moc se mi nechtělo pracovat, cítil jsem se spíš jako turista. Ale producent Rob Cass mě donutil velice rychle a efektivně nahrávat.

Říkal jste, že vás na nadcházejícím turné doprovodí slavný bubeník Blair Cunningham, který doprovází například Paula McCartneyho. Jak k této spolupráci došlo?

Seznámili jsme se během mého nahrávání v Abbey Road a myslím, že se také přimluvil můj přítel Rob Cass, aby s námi Blair jel podzimní turné. Vidět ho hrát je opravdový zážitek. Na zkoušce byl absolutně připravený a bavilo mě, s jakou lehkostí hrál moje nejstarší hity jako Zažni nebo Biely kvet. A při Múr našich lások se vyloženě rozzářil.

Kromě hudby, jaké máte koníčky? Čemu se věnujete ve volném čase?

Já ve volném čase většinou poslouchám hudbu. Jsem v tomto směru téměř monotématický. Rád sleduji, co se děje nového v britských i amerických charts. Ale mám také rád filmovou tvorbu, takže se často a rád dívám na starší i nové filmy.

Když je venku tak krásně, podnikáte i nějaké výlety do přírody či sport?

Abych se přiznal, v tomto směru mám výčitky svědomí. Prezident fotbalové Amfory Petr Salava mi to i často vytýká. Fotbal jsem hrál naposledy před rokem, ale zato s velkou produktivitou. Nastoupil jsem, v pěti minutách dal gól a nechal se vystřídat. Pokud mám čas a je hezky, rád chodím, ale toho času je opravdu málo. Takže se to nedaří, jak bych si představoval.

Chystáte se v létě někam do zahraničí? A co hudební festivaly, potkají vás vaši fanoušci na některém?

Toto léto bude ve znamení příprav na turné, takže budu většinou v Lodýně nebo u nás zkoušet s kapelou. Dostanu se maximálně na chalupu, ale tam se těším, je to relax bez stresů. Festivalů je opravdu jen několik málo a fanoušci si je najdou na mých stránkách www.zbirka.cz.

Působíte hodně seriózně – co je či byl ve vašem životě největší „odvaz“, který jste zažil? Udělal jste někdy něco nečekaného, divokého?

V době kapely Modus jsem zažil všechno možné, včetně divokých večírků a zájezdů. Za největší „odvaz“ ale považuji vždy to, když se odhodlám ke změně producenta nebo spolupracovníků. Takže dost velkým dobrodružstvím pro mě bylo nahrávání v Londýně a tohle turné je už absolutně největší odvaz v mém životě. Sám nevím, jak to dopadne, takže se spolu budeme překvapovat (smích).

Je o vás známo, že jste velký milovník kapely The Beatles. Myslíte si, že ještě dnes mají „Brouci“ co říct? Třeba dnešním mladým?

Každému muzikantovi mají jejich skladby co říct svojí neuvěřitelnou hudební invencí, o které  Libor Pešek řekl, že „je to napadnutý“. A můj dvacetiletý syn s oblibou říká: „O Beatles se nikdo otírat nebude – je to geniální“. Myslím, že i další generace mají v jejich tvorbě co objevovat.

A myslíte si, že mají smysl hudební soutěže typu SuperStar, X-Faktor, Hlas a další?

Myslím, že jsou to především televizní show, které pobaví, ale skutečný talent vygenerují až v druhém plánu. Anebo vůbec. Nestaví na originalitě a nutí účastníky zazpívat univerzálně všechno bez autorského přispění,což se hodí spíš muzikálovým zpěvákům. Nechci si ani představit, jak by v takové soutěži obstál třeba Bob Dylan.

V Česku nedávno skončila velmi populární show Tvoje tvář má známý hlas, o měsíc dřív skončila na Slovensku slovenská verze Tvoja tvár znie povedome. V obou verzích soutěžící imitovali i vás (u nás Petr Vondráček, na Slovensku Helena Krajčiová). Viděl jste alespoň jedno vystoupení? Jak se vám líbilo?

Myslím, že jim dali trochu těžké sousto v podobě skladby Atlantída. Ta se dá jednak obtížně parodovat, a navíc je těžká na rozsah. Petr vypadal úžasně, až na sako, které já měl tenkrát z Londýna a jemu dali nějaké fundusové. Helena Krajčiová měla jako žena výhodu ve vysokých pasážích skladby, ale podoba samozřejmě trochu pokulhávala (smích).

Kdybyste měl možnost, aby se vám okamžitě splnilo jedno přání, jeden sen, co by to bylo?

Love & Peace. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře