Reklama
reklama

Michal Šlesingr: Počítám s olympiádou

Z biatlonu se během posledních tří let stal jeden z nejoblíbenějších zimních sportů v České republice. Do štafetové party zlatých medailistů z mistrovství světa patří i Michal Šlesingr. Fanoušci ho v televizi snadno poznají. Stále zachmuřený a přes nos má nalepenou pásku. Mimo závody je ale jiný. Vtipný a usměvavý mladý muž, kterému biatlonisté říkají Boušek. Michal Šlesingr žije v Letohradu, kde začínal a dnes i často trénuje.

Biatlon je dnes velmi populární, ale nebýval. Jak jste se k tomuto sportu dostal?
Od mala mě lákaly spíše individuální sporty a jedním z nich byl i biatlon, který je v Letohradě dlouhodobě na výsluní. Přiznám se, lákala mě hlavně střelba, asi jako většinu malých „rádobyvojáků“. Začal jsem s lyžováním v biatlonovém oddíle.

Jezdíte raději závody na kratší nebo delší vzdálenost?
Ani bych neřekl, jestli na kratší nebo na delší vzdálenost, spíš je to u mne otázkou kontaktu se soupeři. Mám raději kontaktní závody, kdy závodím se soupeři – závody s hromadným startem, stíhačky, štafety, než závody, kdy jedu proti stopkám. Víc mě motivuje fakt, že vidím soupeře před sebou, než informace z trati, že na něho ztrácím 5 vteřin.

V biatlonu je asi psychicky velmi náročná střelba. Vnímáte u ní i hlasatele, který komentuje průběžné výsledky?
Bohužel celé prostředí závodů je tolik hlučné, že i toto se někdy stane. Snažím se to minimalizovat, ale už jen to, že to někdy proletí kolem ucha, odvede na kratičkou chvíli pozornost, čehož můžete leckdy po střelbě litovat. Koncentrace ve vysokém fyzickém i psychickém zatížení je skutečně náročná a zároveň pro biatlon klíčová.

Co vás první napadne, když po čistém průběhu závodu netrefíte poslední terč?
Ano, i my jsme „výjimečně“ sprostí. Ale v průběhu závodu hrozí, že to zachytí kamery a ruchové mikrofony, takže si dávám pozor.

Jak se k vám dostávají informace na trati po střelbě. Pokud minete, co všechno potřebujete vědět, aby to na další střelbě bylo lepší?
Něco vidíme na obrazovkách na stadionu, pokud jsme vpředu a jsme tam vidět. Jinak dostáváme informace od trenérů a dalšího doprovodu na trati. Ti mezi sebou komunikují o průběhu vysílačkami a jeden vždy sleduje aktuální mezičasy u počítače a hlásí je. Dostáváme informace o ztrátách před a za námi, o pořadí, o střelbě, případně upozornění na kritická místa a podmínky na střelnici. Na střelnici samotné však žádné informace dostat nesmíme. Pokud se jedná o vícepoložkový závod, je nutné po první ležce mít informaci, kde byly rány, pro případnou korekci.

Dá se spočítat, kolik vystřílíte nábojů za jednu sezonu?
Může to být mezi patnácti až dvaceti tisíci náboji.

Proč nosíte v závodech náplast na nose?
Kvůli rozevření nosních dírek, aby se mi líp dýchalo. Jsou to pružné náplasti proti chrápání a bylo to provizorní řešení, jak nos lépe zprůchodnit. Mám křivou přepážku, vlastně už nemám. Minulý týden jsem absolvoval plánovanou operaci.

Takže máte nyní volno. Jak dlouho trvá vaše posezónní dovolená?
Většinou máme volnější program asi měsíc. Jedná se o relaxační a regenerační období, což však neznamená, že se jen válíme u televize. Dám si i pivo, ale spíš k jídlu, nebo během nějaké akce. Vzhledem k „nevytrénovanosti“ v tomto směru těch kousků moc nezvládnu.

Co je pro vás největší relaxace? Dokážete v létě úplně vypnout?
Pro mne je relaxací zejména některá z mých adrenalinových aktivit, kdy člověk opravdu zcela vypne mozek a má v hlavě jen jedinou věc. To ale nelze během závodů takže tady relaxuji třeba u fi lmu, nebo zevluji na internetu, chodím na masáže. V létě mohu úplně vypnout, ale jen velmi krátce. Nicméně ano, rád i úplně vypnu.

Sledujte nějaké jiné sporty?
K mým oblíbeným patří Red Bull Air Race. Jinak preferuji individuální sporty před kolektivními, ale ideální fanda zřejmě nejsem. Netrápí mě, když jakýkoliv závod nevidím.

Jak vypadá letní příprava biatlonistů?
V letním období trénujeme převážně vytrvalost a sílu, při tom všem samozřejmě střelbu. Takže absolvujeme mnoho dlouhých a náročných tréninků všemi možnými prostředky. Jezdíme na kolečkových lyžích, což je největší část. Dále jezdíme na kole, běháme, posilujeme, imitujeme (běh s holemi), střílíme.

Myslíte si, že i v biatlonu „řádí“ doping?
Nemám na očích růžové brýle, abych si myslel, že je biatlon úplně čistý. Jako profesionální sportovec vím, co obnáší trénink a co snese lidské tělo. Takže mi nikdo nenamluví, že například v Tour De France tu pekelnou zátěž může zvládnout někdo čistý a skončit v první desítce.

Jaké máte vztahy navzájem mezi biatlonisty? 
Vztahy s většinou biatlonistů jsou v pohodě, s některými si člověk pokecá radši, s jinými se jen pozdraví. Samozřejmě jsou i některé černé ovce, ale to je spíš asi individuální. 

Jak vznikla vaše přezdívka Boušek?
Ta je ještě někde ze základní školy. Abych řekl pravdu, jak vznikla, to už pořádně ani nevím. 

Až ukončíte kariéru, chcete zůstat u biatlonu? Například jako trenér? 
Nejsem zvyklý přemýšlet tak dopředu, nerad plánuji byť i na měsíce dopředu. Takže nedokážu říct, bude záležet na aktuální situaci. Zatím budu závodit. Rozhodnutí o konci kariéry se bude odrážet zejména od toho, jak se mi bude v následujících letech dařit. Zatím počítám s dalšími olympijskými hrami. 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře