Reklama
reklama

Marie Rottrová: Mám šťastnou povahu

Ať už je to jejím aktivním přístupem k životu či láskou k hudbě, z níž čerpá energii, zpěvačka Marie Rottrová rozhodně nevypadá na svůj věk. I proto má fanoušky všeho věku. „Zpěváci se v rodinách dědí,“ říká česká „Lady soul“.

Dala jste si nějaké novoroční předsevzetí?

Já jsem si dala předsevzetí, že bych měla trochu zhubnout, ale protože jsou to jen taková dvě, tři kila, tak to ani nemusím tolik řešit. U mě je to totiž otázka čtrnácti dnů, když se budu večer trochu omezovat v jídle.

Opravdu? To tedy nejedna žena bledne závistí…

Je to tak. Navíc vždycky, když zpívám, tak zhubnu. Teď přes Vánoce jsem tu váhu trošku nabrala, ale před koncertem nejím, po něm jen něco lehkého, tak to jsou kila hned dole. Žádné drastické diety.

Čemu se teď zrovna věnujete?

Teď odpočívám po Vánocích a po Silvestru, protože jsme měli hodně návštěv. Hlavně tedy přijížděly návštěvy k nám, takže jsem prostála spoustu času u plotny, vlastně skoro celé Vánoce. Ale bylo to příjemné, protože jsem se zas viděla s rodinou, s kamarády. Také se připravuji na akce v novém roce. Teď v lednu máme ještě koncert v Hodoníně a chystáme oslavu kapely přímo tam, ve vinném sklípku. A potom se chystám na takový slavnostní koncert – Ostravská televize má výročí, tak budeme dva dny v Ostravě zkoušet. Bude to galakoncert, kde vystoupí všichni zpěváci, kteří kdy v Ostravě začínali. Bude to veliké. Bude tam Jaroslav Wykrent, Hanka Zagorová, Petr Němec… Těším se, že uvidím některé lidi, které jsem léta neviděla.

A nech ystáte se třeba natočit novou desku?

Trošku o tom přemýšlím a ujasňuji si, jak by to mělo vypadat, protože nechci vydat „jen“ nějakou desku, aby tam byly posbírané písničky, ale chtěla bych to trošku specifikovat. Uvidím, jestli se mi to podaří. Nějakou myšlenku mám, ale tu nebudu dopředu prozrazovat, dokud nezačnu vyjednávat s autory a producenty. Zatím je to tedy jen v mé hlavě. Ale to je to samé, jako když jsem loni měla koncerty a pozvala jsem si smyčcový kvartet. Já jsem to nosila několik roků v hlavě a pořád jsem si říkala, že by to bylo tak krásné, kdyby u některých písniček, třeba u Ten vůz už jel nebo Máma za mnou stál smyčcový kvartet a hrál to se mnou. A loni jsem to vyslovila a uskutečnila. A publikum to velice ocenilo. Když na závěr přišla děvčata v dlouhých šatech a v rukou měla ty své smyčcové nástroje a hrála to se mnou, tak to byli lidi naměkko. A musím se přiznat, že já také. Takže nestačí jenom přemýšlet a mít věci v hlavně, ale uskutečňovat je.

Tohoto motta se držíte nejen v profesi, ale i v osobním životě?

Samozřejmě! Nemá smysl někomu jen říkat mám tě rád, mám tě rád, když pro to nic nedělám. Je potřeba to ukázat. Jak se říká – ukázaná platí. Dokázat to v činech.

Považujete se tedy za ženu činu?

Já myslím, že ano, že jsem taková.

Hodně Čechů jezdí v zimě na letní dovolenou někam do teplých krajin – chystáte se taky, nebo dáváte přednost horám?

Ono je to tak, že v zimě je spousta společenských akcí, takže zatímco ostatní se vždycky v pátek vydali někam na hory, já jsem šla zpívat na nějakou společenskou akci. Muzikanti a zpěváci v zimě o víkendech moc času nemají. Poslední roky jsou ale stejně ty zimy takové ubohé, že ani nemá smysl na hory jezdit. Tak jsme si letos se synem, který žije v Kanadě, řekli, že se potkáme někdy začátkem března v Karibiku. V Kanadě je krutá zima, takže z ní rádi vypadnou, a ohřejeme se na nějakém karibském ostrově.

Cestujete ráda?

Moc ne. Já mám ráda Evropu, ale letět někam za oceán mi dělá trochu potíže. Nebojím se lítat, ale ten časový posun mi nedělá dobře. Jak říkám, mám ráda Evropu a nic jiného moc nepotřebuji vidět.

Vy jste před časem oznámila konec kariéry, ale celkem záhy, přesněji tedy po dvou letech, jste opět začala vyrážet na turné a zpívat. Co vás k tomu vedlo? Stýskalo se vám?

Když jsem řekla stop, najednou jsem měla strašně chudý život. Původně jsem myslela, že to bude fajn, že v nejlepším se má přestat. Přesvědčovala jsem samu sebe, zatímco ostatní přesvědčovali mě, že to nevydržím. A měli pravdu. Najednou se můj život ochudil o něco úžasného. Ono se to dá těžko vysvětlit, kdo to nezažil, ale ta energie, kterou získávám od publika a kterou také vydávám na jevišti, je prostě úžasná. A hlavně ty emoce, které se ve mně nastřádají, potřebuji někde ventilovat. Právě jeviště je ten nejlepší prostor, kde můžu pustit ven všechno, co se ve mně nastřádalo třeba za čtrnáct dnů, měsíc… Kapela vás nabíjí, publikum vás nabíjí a vy jej, zkrátka je to vzájemný kontakt a obohacování. To pak hrozně chybí v životě, zvlášť, když jsem to prožívala od nějakých svých pětadvaceti let pořád. Tak jsem si říkala, že zkusím trošku zpívat, abych uspokojila své emoce. Nepřeháním to, zpívala jsem na podzim, teď si dám trošku pauzu a zase na podzim něco nachystám. Jsou dlouhé večery a co máte pořád dělat doma, když je v půl páté tma, že…

Všímáte si, jaké publikum míváte na koncertech? Chodí na vás spíše starší, kteří na vašich písničkách vyrostli, nebo i mladí?

Mám publikum, které se mnou stárne, mám publikum středního věku, mám publikum mladé, protože jak já říkám, zpěváci se v rodinách dědí. Děti těch, co mě poslouchali, mě pak také – nuceně – poslouchaly. Zkrátka mám různorodé publikum.

Předpokládám, že vás to těší…

To ano. Já se s nimi pak hlavně potkávám na autogramiádě po koncertě a také do publika vždy vidím. Já si totiž nikdy nenechám zhasnout sál úplně. Nezpívám ráda do tmy, chci na lidi vidět. Strašně mě baví občas je „prolítnout“ pohledem, vidět, jak se tváří, jak se mnou zpívají nebo klidně jen otvírají pusu.

Máte nějakou svou opravdu hodně oblíbenou píseň, srdcovku?

Já beru koncert jako jednolitý celek, nevypichuji jednotlivé písničky. Za ty roky jich je tolik, že se to nedá říct. Ale vždy, když zařadím něco nového, tak se na to těším. Klidně i ze starší éry, prostě písničku, kterou jsem léta nehrála na koncertech. Nebo nikdy. Takhle jsme teď vytáhli písničku Patnáct, kterou mám hrozně ráda a prožívám ji, protože je taková neodzpívaná a neoposlouchaná.

Vaše písničky se hrají v rádiích pořád a jsou notoricky známé, to asi publikum docela překvapí, když zařadíte něco, co nezná, že?

Je to příjemné. Naposledy jsem měla na koncertě tři nové písničky a lidi je vzali.

Čemu se věnujete ve volném čase? Co máte ráda?

Já nemám koníčky. Mým koníčkem je muzika a pak domácnost a zahrada… Ráda si čtu, mám ráda detektivky. A taky strašně ráda nakupuji potraviny a vymýšlím z nich různá jídla.

Vymýšlíte si vlastní recepty?

To ne. Ale mám nějaké svoje, které si zdokonaluji. Nebo když jím něco dobrého v restauraci, tak zkouším odhadnout, jak to asi vařili. Také taková detektivní práce.

Přemýšlela jste někdy, kdybyste nebyla zpěvačkou, čím byste byla?

Chtěla jsem být kdysi soudkyní, což souvisí s těmi detektivkami, jenomže mě tenkrát nevzali na vysokou školu, takže jsem nastoupila do spořitelny. Pracovala jsem tam čtyři roky a bavilo mě to, a to i přesto, že to byl hlavně ženský kolektiv. Já mám takovou tu šťastnou povahu, že když něco dělám, tak se mi to líbí a dělám to ráda. Cokoli. Třeba i myji nádobí ráda. I když máme myčku, tak ho kolikrát myji v ruce, protože mě to prostě baví. Nedělám věci s odporem.

Sledujete mladé talenty? Díváte se třeba na Superstar, Hlas a podobné soutěže?

Dívali jsme se na pár kol Superstar, ale ani nevím, kdo to vyhrál. Ale když mám večer volno, tak se mrknu.

Máte nějakého oblíbence, kdo z podobných soutěží vzešel?

Ani ne. Ale dobrý je samozřejmě třeba Petr Bende, toho obdivuji, jak se postavil na vlastní nohy, nebo Aneta Langerová. Ale to je pár lidí, ti ostatní podle mě nemají písničky a co zpívat. Nejsou autoři, a když si to neumí napsat sami, je těžké se uplatnit.

Co byste popřála svým fanouškům do nového roku?

Chtěla bych jim popřát to, co se přeje do nového roku. Hodně zdraví, hodně elánu do života, hodně lásky. Všechno, co děláte, dělejte rádi a s láskou.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře