Reklama
reklama

Marie Doležalová: Myslím na diváky

Sympatická herečka, blogerka a díky vítězství ve StarDance i tanečnice Marie Doležalová je na roztrhání. V Divadle Na Fidlovačce zkouší novou hru, čekají ji Letní shakespearovské slavnosti, je patronkou sbírkového projektu Pomozte dětem a také připravuje audio verzi své knihy Kafe a cigárko, která vyšla loni v listopadu. Pokud Marušku chcete potkat osobně, přijďte 21. dubna na její autogramiádu do knihkupectví Dobrovský.

V poslední době slavíte jeden úspěch za druhým a vypadá to, že žijete na sto dvacet procent. Jak stíháte věnovat se tolika aktivitám?

Naštěstí mě většina z nich baví, a tak se na ně čas nějak sám udělá. A taky mě to nutí a učí věnovat se opravdu jenom tomu nejdůležitějšímu. Ale netvrdím, že to umím. Taky strávím občas půl dne nějakou úplnou hloupostí.

Je ale jasné, že pro úspěch musíte také tvrdě pracovat a pořádně se ohánět. Co je pro vás nejtěžší?

Poslední dobou je pro mě nejtěžší být pořád milá a usmívat se, když jdu někam mezi lidi. Jsou totiž chvíle, kdy člověk nemá náladu, chtěl by si zalézt a nebýt vidět, což podle mě znají hlavně introverti. Jenomže v mém zaměstnání si to úplně nemůžu dovolit. Takže velký kontakt s takovým množstvím lidí pro mě bývá vyčerpávající, ale jinak mě všechno ostatní na mé práci moc baví.

I když soutěž StarDance skončila již před čtvrt rokem, stále ještě je v živé paměti všech, kdo ji sledovali. Bylo pro vás těžké vrátit se po tak intenzivním tanečním období „zpátky“?

Bylo to přirozené. StarDance byl veliký zážitek a svět sám pro sebe, ale dlouhodobě by takhle žít nešlo. Chvíli jsem se musela ladit zpátky na to, že už celé dny netrénuju a že bych se zase měla začít učit texty a přemýšlet o postavách, ale myslím, že teď už jsem aklimatizovaná zpět ve svém hereckém povolání.

V čem vás soutěž změnila?

Myslím, že i moji čtenáři na blogu si všimli, že mám pořád nějaké nejistoty, které řeším, ale mám pocit, že StarDance mi nějakým zvláštním způsobem zvednul sebevědomí. Asi proto, že jsem zjistila, že dokážu zamakat a taky snést poměrně velkou psychickou zátěž.

Váš blog Kafe a cigárko vyhrál Magnesii Literu v kategorii Blog roku a koncem minulého roku vám vyšla také stejnojmenná kniha. Jak vůbec vznikl nápad psát si blog?

Zčistajasna. Prostě mě najednou napadlo, že bych chtěla psát něco na internet. A naštěstí mi brzo došlo, že bych neměla psát o ničem, čemu nerozumím, jako třeba o vaření nebo o restauracích, ale o herectví.

Překvapilo vás, že je tak oblíbený?

To teda jo. Je pravda, že mě vždycky strašně zajímaly historky ze zákulisí, zkažené záběry a filmy o filmu, takže teď zpětně to dává smysl, že to lidi takhle moc zajímá. Ale nikdy by mě nenapadlo, že ty moje zápisky budou doopravdy až takhle oblíbené.

Naposledy jste ovšem na stránky napsala, že se momentálně neumíte k psaní vrátit. Čím si to vysvětlujete?

Já jsem to tam myslím celkem vyčerpávajícím způsobem vysvětlila právě v tom posledním článku, to se nedá říct jenom takhle jednou větou. A navíc stejně pořádně nevím, proč mi nejde psát, i když si vymyslím deset různých důvodů, může to být cokoli. Když se člověk zasekne, ať už spisovatel, nebo jiný tvůrce, stejně nikdo neumí vysvětlit, proč mu to najednou nejde.

Nejde nezeptat se na váš vztah s tanečníkem Markem Zelinkou, který byl ve Star Dance vaším partnerem. Kdy mezi vámi přeskočila jiskra a jak se to vlastně stalo?

Na tuhle otázku strašně nerada odpovídám. A když jo, tak mým nejbližším kamarádkám u vína. Myslím, že to je jenom mezi námi s Markem.

Tak já to zkusím ještě trošku jinak. Mně totiž připadá, že na první pohled jste si v mnohém podobní. Oba jste takoví optimističtí a – doufám, že se neurazíte – tak trochu ulítlí. To se spolu asi nenudíte. Prozradíte, jestli je také něco, v čem jste naprosto rozdílní?

Máte pravdu, že Marek mě tím svým optimismem a ulítlostí opravdu dostal, protože v životě jsem nepotkala moc podobných lidí. Jestli jsme v něčem rozdílní, tak například v tom, že každý se pohybujeme v úplně jiném divadelním světě. Já hraju Na Fidlovačce a v komerčních seriálech, takže jsem zvyklá dělat věci pro diváky, líbivě a po srsti. Marek vystudoval pantomimu a věnuje se pohybovému divadlu, což je svět, ve kterém narazíte občas na pěkné úlety na jevišti, které nikdo moc nechápe. I když, třeba Markovo pohybové představení v La Fabrice je jiné, to se líbí mně i všem „mainstreamákům“, které na to vezmu. Je totiž vtipné a propracované. Ale je pravda, že my jsme z těch našich rozdílných světů těžili už ve StarDance, protože Marek byl právě ten, kdo přinášel šílené nápady, a já jsem občas byla ta, která se bála, aby to ještě lidi zkousli, protože jsem naučená myslet na diváky. Ale říkám to jenom zjednodušeně, jasně že Marek na diváky myslel taky. Což je vidět na jeho choreografiích.

Je zajímavé, že pro vaše fanoušky jste za všech okolností „Maruška“, ne Marie. Nevadí vám to? Nebo vás to naopak těší?

Moc to neřeším. Je to milé, kamarádské. A tajně doufám, že pro ně třeba časem budu Marie (smích).

Kde vás můžeme v nejbližší době potkat? Co vše připravujete?

Na Fidlovačce chystáme novou premiéru, britskou komedii v malém obsazení. Jmenuje se to Magor. A v La Fabrice chystáme s Markem a jeho spoluhercem Martinem Talagou představení, které propojuje klučičí pohybové představení a čtení mých blogů. Bude se to jmenovat Kafe, pivo, Synovial. Jinak teď jsou v plném proudu přípravy audioknihy Kafe a cigárko a taky se společně s Pomozte dětem věnujeme přípravě charitativního přímého přenosu, který Česká televize uvede 16. dubna. Různé osobnosti tam budou přinášet dárky Kuřeti k jeho osmnáctinám a prozradím, že náš dárek, tedy Divadla na Fidlovačce, bude společná choreografi e v přímém přenosu, kterou právě teď cvičíme pod vedením Marka. A v létě na mne čeká Pražský, Ostravský, Brněnský a Bratislavský hrad – budu totiž hrát Olívii ve Večeru tříkrálovém, letošní premiéře Letních shakespearovských slavností.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře