Reklama
reklama

Marek Daniel: Brno je krása!

Filmový a divadelní herec Marek Daniel si na nedostatek práce rozhodně nestěžuje. V posledních dvou letech totiž zažívá kariérní vzestup. Hlavního protagonistu populárního politického internetového sitcomu Kancelář Blaník, který si rád zaskanduje: „Tóóónda Bláánííík!“, znají diváci například z filmů Divoké včely, Nuda v Brně, Štěstí či Protektor, jenž mu vynesl nominaci na Českého lva. Třiačtyřicetiletý herec, který v Brně vystudoval JAMU a na dvanáct let zakotvil v brněnském HaDivadle, žije v současné době se svou rodinou v Praze. Mezi svými rozmanitými aktivitami si našel čas také na e-mailový rozhovor s Centrum news. Na Brno totiž stále vzpomíná: „Jsem rád i v Praze, ale Brno je krása,“ říká s láskou.

Dal jste si do nového roku nějaké předsevzetí?

Nějaká předsevzetí jsem si dal a jedno z nich se mi víceméně daří, ale nebudu o nich mluvit, aby se naplnila…

Věnujete se obrovské škále aktivit – seriály, filmy, divadlo, autorská tvorba, loutkové divadlo, lidé vás znají také jako komika. Nepodezříváte se z workoholismu?

Rozhodně ne! Víte, ono to tak vypadá. Najednou se spousta mých pracovních aktivit vyrojila v poměrně krátkém časovém úseku, ale ta práce na všem zabrala rozmezí skoro dvou let. Na druhou stranu, takhle moc, jako poslední dva roky, jsem snad nikdy nepracoval. Ale o workoholismu určitě nemůže být řeč.

Získal jste si velkou popularitu díky politickému sitcomu Kancelář Blaník, kde hrajete lobbistu Tondu Blaníka. Proč myslíte, že je seriál pro lidi tak atraktivní?

Myslím, že mají možnost se chytit něčeho, co jim ukazuje jejich každodenní strádání z toho, jak to tady v té zemi možná funguje. Zároveň jde o satirický sitcom, který týdně zabere šest až deset minut. Je příjemné být trochu nad věcí a netrvá to dlouho. V neposlední řadě jsou poctivě, a dle mého názoru chytře, napsané scénáře. Ale nebojte, Blaník má i spoustu odpůrců.

Jak vlastně nápad na tento sitcom vznikl?

To nevím úplně přesně, to je spíš otázka na trio Najbrt, Geisler a Tuček, kteří za mnou přišli, že něco takového chtějí dělat. Je to jejich boj, a posléze i můj, jak se ve svém oboru vymezit proti tomu, co nás trápí. Samozřejmě vše bylo od počátku podporováno producentem Kuchynkou z Negativu.

Jak jste vymýšleli postavu Tondy Blaníka? A má i nějaké vaše charakterové vlastnosti?

Postava byla daná podstatou projektu. Vycházeli jsme z mé přirozenosti a pak už Tondu formoval scénář a situace v něm. Máme bohužel spoustu společných charakterových vlastností, vycházeli jsme ze mě. Co prozradit a nestydět se? Oba máme rádi Kryla.

Oblečení pro Tondu Blaníka údajně vybírá vaše žena. Opravdu?

Ano je to tak. Vznikla tím doslova z nouze cnost. Já a ani nikdo v mém okolí jsme v průběhu náročného natáčecího dne neměli při třetím, čtvrtém, pátém převleku invenci vymyslet, co si mám vzít dál. Velmi nás to vyčerpávalo a zdržovalo. Tehdy jsem „zalobboval“ za svou ženu, která v tomto oboru vystudovala. Nejen, že teď máme úplný klid a pohodu, co se kostýmů týče, ale milá má dává dohromady kombinace, které by mě nenapadly. Pořád něco shání přes Aukro, od svého táty a tak.

Sitcom vždy rychle reaguje na aktuální témata, což musí být velmi náročné. Jak takové vytížení stíháte? Nekryje se vám s jinou prací?

Náročné to je, ale není to tak, že se každý týden scházíme a jeden den točíme. To by nešlo hlavně produkčně. Většinou to vychází na dva natáčecí dny jednou za 14 dní. Někdy se trefíme do aktuálnosti úplně a někdy je to slabší. Celou sérii a jednotlivé dny plánujeme hodně dopředu, jinak by to asi nešlo.

Kromě Kanceláře Blaník jste vidět i díky dalšímu projektu – Českému století, v němž jste si zahrál Václava Havla. Bylo pro vás těžké roli přijmout?

Zpětně viděno to bylo vzrušující, ale víceméně jsem to režiséru Sedláčkovi rozmlouval, a to především kvůli mým fyzickým indispozicím pro Havla. Výška, barva očí... Nicméně po dlouhé odmlce, kdy už jsem myslel, že nabídka ani neplatí, jsem roli rád přijal. A ano, bylo to těžké.

Jak moc jste se na ni připravoval?

Nacpával jsem do sebe strašně moc dokumentů, i audio, četl jsem knihy, setkával se s lidmi, kteří ho znali. Snažil jsem se přijmout do sebe jeho gesta, ráčkování a dělat to jako on, ale skrze sebe. To vše asi čtvrt roku před dílem o Chartě a pak ještě asi měsíc před každým dalším dílem, mezi kterými byly celkem dlouhé pauzy. A samozřejmě jsem se horem dolem u toho všeho učil text.

Jak vás tato role ovlivnila? Tedy kromě toho, že jste se musel odbarvit…

Od té doby se snažím být důsledně připravený na jakoukoli další práci, protože vám to při tvorbě velmi ulehčuje život. Zabýváte se nuancemi, protože základ máte v sobě. Tím nechci říct, že jsem se před Havlem na projekty nepřipravoval, ale když je příprava dobrá, tak je to pak paráda!

Na Václava Havla mají lidé velmi vyhraněné názory, všichni si ho dobře pamatují. Vy sám patříte k jeho obdivovatelům, nebo se na jeho osobnost díváte spíše kriticky?

Já jsem Havlovým velkým obdivovatelem. Asi byste mě dostala na spoustu neznalostí o něm, ale to, co z něj šlo, jak to vždy myslel a kam nás v devadesátých letech světově vystřelil, to obdivuji a vždy budu obdivovat. Čest jeho památce.

Jaké projekty vás čekají v tomto roce?

Od března začínáme natáčet třetí sérii Kanceláře Blaník a zároveň v té době začínám zkoušet v divadle Kalich s režijním duem Skutr hru Podivný případ se psem. Dále pak budu po Moravě i Čechách jezdit se stand-upy v pořadu Na stojáka. A v létě na pražském i jiných hradech hrát ve Snu noci svatojánské v rámci Shakespearovských slavností.

Kromě práce máte také rodinu – manželku a dvě malé děti. Jaký jste táta?

Milující, rozmazlovávací, přísný, nevrlý, vzteklý, netrpělivý, hravý... Těžko se mi to posuzuje a zároveň bych se nerad nějak hlouběji kritizoval nebo chválil.

Zdědily po vás vaše děti herecký talent?

To nevím, na to je ještě asi moc brzo. Už se tak oba projevili, ale kam to povede, se uvidí. Ale já je do ničeho nenutím. Přál bych si, aby dělali, co budou chtít. Když budou chtít být herci, rád jim poskytnu vše, co budu moct.

Podporuje vás vaše žena ve vaší práci?

Velmi a vlastně mi to moc pomáhá, i když si kolikrát neuvědomuji, že mě tak podporuje, a mám pocit, že je to samo sebou a přirozené…

Trávíte s rodinou hodně času? Výlety, dovolené…

Je to lepší než před rokem, ale zlepšovat to jde. Souvisí to ale s tím mým předsevzetím, takže pšššt, ať se to splní!

Máte mezi prací a rodinou čas také na nějaké koníčky?

Bohužel jsou to jen takové nálety. Nic moc pravidelně. Rád se věnuji leteckému modelářství a skutečným motorovým lodím. Také rád koukám na filmy a seriály.

Naši čtenáři vás znají „zblízka“ – mnoho let jste patřil právě na brněnskou divadelní a kulturní scénu. Jak na Brno vzpomínáte?

Moc rád vzpomínám na Brnečko moje milované! A docela se mi daří v něm občas být.

Je něco, co vám z Brna vyloženě chybí, po čem se vám stýská?

Stýská se mi po procházkách Brnem, po jeho relativním klidu, po možnosti sednout na tramvaj a dojet poměrně rychle do lesa, po výletech do Bílovic za Marunou Ludvíkovou. Ale na druhou stranu jsem se všemi pořád v kontaktu a stále tam něco, i kulturně, kutíme... Například 10. 2. budeme vystupovat s pánským pěveckým sdružením extrémního folklóru Krása na zahájení vernisáže.

A neplánujete se do Brna zase vrátit?

Druhý člen Krásy, doktor Rusín, plánuje na závěr našich životů – tím myslím i životů ostatních kámošů z Brna – provozovat hospic, kde budeme všichni pohromadě. Tak snad to vyjde i dřív.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře