Reklama
reklama

Lyžařka Šárka Strachová: Mám stále ráda rychlost a skoky

Náročná letní příprava, soustředění v jižní Americe, pár dní doma a trénink na ledovcích. Zatímco loni lyžařka Šárka Strachová po operaci mozku nevěděla, kdy se postaví na lyže a začínala na podzim velice pomalu trénovat, nyní ji už čeká první slalom Světového poháru a sezónu zakončí olympiádou v Soči. „Vše, co nyní dělám se svým týmem, dělám proto, abych byla v sezóně co nejvíce na stupních vítězů a abych šla do olympiády s tím, že mám reálnou šanci na medaili,“ prozradila mistryně světa a bronzová z olympiády ve Vancouveru v roce 2010.

Lyžařský svět si už zvykl, že místo Šárky Záhrobské nastupuje na start Šárka Strachová?

Postupně si zvyká. V létě jsem se na soustředění v jižní Americe potkala téměř se všemi soupeřkami. Většinou už věděly, že jsem se vdala, což mě příjemně překvapilo.

Neuvažovala jste o tom, že si po svatbě necháte své dívčí příjmení?

Ne, to mě vůbec nenapadlo. Od první chvíle, kdy mě můj muž požádal o ruku, jsem věděla, že chci nosit jeho jméno. Přišlo mně to naprosto přirozené a správné. Neuvažovala jsem ani o přechýlení jména, jsem Češka a je normální, že mám na konci příjmení -ová.

Aktuálně, kde nyní trénujete, čím začíná seriál závodů a jak se na lyže těšíte?

Hodně času trávím na cestách a vybalováním a zabalováním tašek, ale už jsem si na to za ty roky zvykla. Nyní ladíme formu při posledních trénincích na rakouských ledovcích, občas se stavím doma v Praze, kde trénuji fyzickou kondici. Na první závody Světového poháru, slalom ve Finsku v polovině listopadu, už se těším moc.

O vaší letní přípravě pod vedením rakouského trenéra se hovoří jako o pestré, ale náročné. Tak jaká byla?

Jsem velmi spokojená. Takto vedenou přípravu jsme vlastně rozjeli už loni, ale kvůli mým zdravotním problémům jsme ji nemohli dokončit. Letos jsme trénovali kondici 15 týdnů v kuse, téměř čtyři měsíce. Musím přiznat, že poslední týdny jsem byla hodně unavená, rytmus byl stále stejný, tréninky se začaly opakovat a na lyže a změnu tréninku jsem se opravdu už moc těšila.

Na lyže jste stoupla v září na soustředění v jižní Americe, kde jste i závodila. Na co jste se zaměřili tam?

V Chile byly excelentní podmínky. Začínající jaro, právě proto jsme tam vážili tak dlouhou cestu. V závodech tam nešlo o umístění, ale o body. Poslední tři roky jsem se rychlým disciplínám moc nevěnovala a body jsem potřebovala snížit tak, abych mohla být vůbec nasazena do závodu Světového poháru. Jela jsem tam dva sjezdy, jeden superobří slalom a jednu kombinaci. Právě pro kombinaci se totiž chci připravit na olympijské hry.

Co vám soustředění ukázalo? Jakou formu a výkonnost?

Ukázalo se, že jsem nezapomněla jezdit rychle z kopce. Potvrdila jsem si, že rychlé disciplíny mě baví, že ráda skáču skoky a že kombinace je část lyžování, která se mi líbí.

Jsou pro vás skoky adrenalin? Jak je prožíváte, máte z nich obavy?

Obavy ne. Skoky jsou ale určitě větší adrenalin než slalom. Vždyť se jezdí v rychlostech až 120 kilometrů za hodinu. Samozřejmě když poprvé najíždím na nějaký větší skok, dávám si pozor, ale s každým dalším skokem si víc věřím. Každou další jízdu jsem si dovolila najet příměji na skok a v nižší pozici. Sebejistota a sebedůvěra je v tomto moc důležitá, musím ale říct, že po čtrnácti dnech tréninku jsem skončila úplně někde jinde, než jsem začínala.

A nejdelší skok?

Okolo 20 až 30 metrů. Pro trénink byl tento skok velmi dobrý, nebyl nebezpečný Vzpomínám si, že na olympiádě byl závod se skokem 40 metrů. Ten už je pro ženy hodně dlouhý. Skok se tam nakonec i snižoval, protože se na něm staly nebezpečné pády.

Po soustředění v jižní Americe jste říkala, že budete odpočívat v Praze. Co vše jste stihla?

Určitě méně, než jsme si představovala a plánovala. Ale na návštěvu mého koně Douglase i na oblíbenou jógu naštěstí čas zbyl, a tak jsem si doopravdy odpočinula.

Točíte dokument – rok Vašeho života, rok života profesionálního sportovce proč?

Chci divákům ukázat, co vše předchází dvouminutovému závodu na olympijských hrách. Myslím, že představa o životě, přípravě, trénování, odpočinku vrcholových sportovců je hodně zkreslená. Rozhodla jsem se poodkrýt své soukromí, ukázat, co a jak k vrcholu sezóny směřuji já.

Vaším vrcholem je v letošní sezóně olympiáda. Jak si načasujete formu?

U lyžování je o s načasováním formy těžké. Čeká mě řada důležitých závodů ještě před olympiádou, sezóna trvá od konce října do poloviny března – neskutečně dlouho. U nás to nefunguje tak, jako u atletů, kteří mohou vynechat závody a soustředit se jen na jeden. Já si musím rozvrhnout síly do celé sezóny a opatrně s nimi nakládat. Olympiáda je sice vrcholem sezóny, ale ještě před tím mě čeká tolik důležitých závodů. Proto se nyní se soustředím hlavně na ně.

A olympijské síle a přání?

Cíle a přání jsou jasné. Umístění do TOP10 mám tolik, že už další nepotřebuju. Vše co nyní dělám se svým týmem, dělám proto, abych byla v sezóně co nejvíce na stupních vítězů a abych šla do olympiády s tím, že mám reálnou šanci na medaili.

Jak se cítíte po zdravotní stránce a ještě řešíte spory se svým otcem?

Cítím se perfektně, nesrovnatelně lépe než v loňském roce. Myslím, že v kariéře sportovce nemůže nastat den, kdy by si řekl, že už je na vše v životě i ve sportu připravený. Ono se pořád něco děje, což je dobře. Život běží, je plný programu a změn, které mám ráda a které mě vždy posunou někam dopředu. V letošním roce se toho událo hodně, ale konečně jsem zdravá, mohu naplno trénovat, mám před sebou novou sezónu s olympiádou. Je toho hodně za mnou i přede mnou.

Kdy a kam vás při tréninku, závodech a soustředěních doprovází manžel?

Jsme hodně odděleni od sebe. Já bývám víc jak 250 dní z roku pryč, dnů odloučení je u nás hodně a je to těžké. Když jsem byla v jižní Americe, tak jsme se třeba pět týdnů neviděli. Vztah tím trpí, ale manžel to snáší perfektně a hlavně to respektuje a toleruje. Což je úžasné, a moc mu děkuji.

O svatbě jste informovala na Facebooku. Jak jste se k tomuto životnímu kroku odhodlali?

Bylo to plánované dlouho dopředu. Můj muž mě požádal o ruku už loni v létě. Diskutovali jsme o velké svatbě, malé svatbě, nakonec jsme se rozhodli pro svatbu takovou, kterou si užijeme hlavně my dva. A užili jsme si ji.

Na jaře jste se také snažila dohnat taneční umění. Jak se to podařilo?

Od mala jsem se chtěla naučit tancovat. Taneční hodiny mě kvůli tréninku minuly, probíhají totiž v zimě, kdy já vůbec nemám čas. Proto jsem se rozhodla navštěvovat taneční kurzy standardu a latiny. Hodně mě chytly walz a tango, jsou to nádherné tance. Z latiny pak samba. Absolvovala jsem dost hodin, něco zvládnu, ale nyní budu mít dlouhou pauzu, takže doufám, že do jara zase vše nezapomenu. A když mi někdy nabídnou účinkování ve Stardance, budu o tom ráda uvažovat. Ale až skončím s lyžováním, teď na to nemám čas.

Hlídáte si váhu? A jste jako další lyžařky tváří čokolády Milka,  máte sladké ráda?

Není to tak, že bych se každé ráno vážila, ale jako každý vrcholový sportovec si hlídám životosprávu. Díky pravidelnému tvrdému tréninku, často dvoufázovému, mám i vysoké energetické výdaje. Tak si hlavně musím hlídat, aby strava byla pravidelná a doplnila tělu vše, co během tréninku ztrácí. Samozřejmě i cukry. A tabulku čokolády mám batohu pokaždé, zásobují nás perfektně. 

Máte neuvěřitelně štíhlá lýtka. Takže rada pro čtenářky, které chtějí svoje lýtka zeštíhlet. Je to díky tréninku a lyžování?

To jste první, kdo mě na to upozornil. Nikdy jsem si to neuvědomila, ale děkuji. V přípravě běhám, jezdím, na kole, a tak, když mě budou čtenářky následovat, jistě tím nic nepokazí.

Viděla jsem krásné fotky z focení Milka Stars Girls v Soeldenu. Jaké to je pro lyžařku, která je víc vidět v helmě a s lyžemi v rukou, nechat se profesionálně učesat, nalíčit, vyfotit?

Když to není moc často a vše probíhá v klidu a pohodě, v žádném stresu, tak si to docela užívám. Je to příjemné, když se o vás všichni kolem starají a hýčkají vás. Když je vše profesionálně připraveno, je to skutečně příjemný zážitek. Zmíněné fotografování bylo tradiční setkání, kde se fotila kolekce pro nadcházející sezónu, dokonce i s umělým sněhem. 

Co kromě lyžování ráda děláte?

Už jsem o tom trochu zmínila, mým koníčkem je kůň. Douglas, mám ho v jízdárně kousek za Prahou a jak to jde, jedu se projet. Je to skvělý odpočinek, ale i trénink, protože tělo musí být na jízdu připravené. Tady se totiž zapojují úplně jiné svalové partie, než při tradičních sportech.

Kdybyste si mohla vybrat zimní středisko, kam byste jela na zimní lyžařskou dovolenou – tak jako mnoho Čechů jezdí – kde by to bylo? A proč?

Nechci jmenovat jedno konkrétní, abych se jiných nedotkla, protože v mnoha mám řadu přátel. Záleží hodně na tom, komu bych radila, zda budoucím reprezentantům, rodině s malými dětmi či partě vysokoškoláků. Ale nabídka doma i v Rakousku, Německu či Itálii je taková, že si vybere úplně každý, i ten, kdo chce celou zimní dovolenou strávit jen u bazénu.  

Narodila jste se na Benecku. Jaký vztah máte k tomuto malému krkonošskému středisku?

Jsou to vzpomínky na první krůčky na lyžích, první pády, první obloučky. Krkonoše mám samozřejmě ráda moc a nedám na ně dopustit.

Překvapili vás něčím fanoušci v Brně na autogramiádě v servisu lyží Scott Sport?

Jak byli informováni. Jsem ráda, že už i k nám dorazilo to, co je běžné v cizině, že o lyže je třeba pečovat, brousit je, starat se o skluznici. A ještě více je třeba dbát na bezpečnost. Zatímco v zahraničí jsou sjezdaři bez přilby a ochrany páteře vzácnou výjimkou, u nás je to zatím stále opačně, i když se to pozvolna lepší.

Umíte si sama připravit lyže?

Kromě skluznice musí sjezdaři řešit i hrany, což je složitější, než alchymie vosků na skluznici. Hrany se musí připravit jinak na technický sníh, jinak na led, jinak na jarní firn. Samozřejmě, že vím, na jakých lyžích jezdím, jaké vezu na závody, ale myslím si, že bych si lyže na závod neuměla připravit. Přípravu hran musí mít člověk v ruce, je navíc závislá na speciálních strojích, proto to svěřuji svému servismanovi.

Co byste chtěla dělat, až skončíte s lyžováním?

Zatím na to nemyslím, vidím před sebou minimálně dvě sezóny, jednu z nich olympijskou. Ale kromě krásného programu, který čeká na většinu žen, bych ráda zůstala u sportu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře