Reklama
reklama

Jitka Asterová: Večírky jsou za mnou, teď si užívám života

Charismatická a krásná herečka Jitka Asterová absolvovala DAMU v legendárním ročníku s Cibulkovou, Chýlkovou, Holubovou, Žilkovou a Rodenem a sama říká, že asi proto příliš nezaujala. Už od studií ale hrála ve filmech, po škole hostovala v mnoha divadlech a jevišti zůstala věrná dodnes. Téměř deset roků si její sexy hlas lidé spojovali s pořadem v rádiu. Celý život také sportuje a před rokem se stala trenérkou fitness. „Baví mě pracovat sama na sobě,“ říká v rozhovoru pro noviny CENTRUM news Jitka Asterová.

Náš rozhovor musíme začít divadlem. Takže co nyní hrajete?

Minulý týden jsem měla po jižní a severní Moravě šňůru představení se souborem Dáši Bláhové. Už jedenáct let hrajeme Monology vagíny. Ve stejném obsazení s Dášou Bláhovou a Míšou Sajlerovou hrajeme ještě jedno představení Tělo, což je volné pokračování Monologů vagíny, a je to tentokrát o celém těle. O tom, jak se ženy nechávají nesmyslně předělávat, chodí na plastiky, místo toho, aby zůstaly takové, jaké jsou. Pak hraji v divadelním představení Záměna. To je tak úspěšné představení, že pan režisér Troška z toho udělal divadelní přenos pro televizi. Mám také krásnou roli „sexuální koučerky“ z Ameriky ve hře Slečna Abigail s Lukášem Pavláskem. On je dnes hvězda z reklamy, ale já ho poznala dřív než T-Mobile. Lukáš je ve hře můj asistent a radíme lidem, jak se seznamovat a oblékat. A pátým projektem, na kterém neustále pracuji, je talk show „Mládí nevyprchej“, o čem je, už sám název napovídá.  Jsou to různé historky ze života.

Jaké to je hrát jedenáct let například Monology vagíny? Uvidí divák dnes to samé, co před pěti, osmi lety? Měníte nějak dialogy?

V divadle měnit dialogy nemůžeme. Ale samotné představení je pokaždé jiné. Postupem let se vyvíjí, nyní se do něj vrací například Anička Polívková. Představení a atmosféru mění samotní diváci. Před lety se třeba nikdo nesmál, lidé byli prudérní, ale doba se mění a divadla si naši hru objednávají znovu a znovu, protože lidé na ni chodí jako na fotbal. A přestože vědí, na co jdou, se s tím třeba do čtvrtky představení nemohou vypořádat. Ale pak máme obrovský úspěch a většinou i potlesk ve stoje. A těší mě, že na Monology vagíny chodí i muži.

V další hře Tělo mluvíte o plastických operacích. Jaký je váš vztah k těmto zákrokům?

Když přebývá kus kůže, třeba na víčkách nebo na bradě, tak plastické operace podporuji. Když působí přitažlivost a něco padá dolů, je potřeba s tím něco dělat. Já jsem na operaci horních víček byla už v 37 letech. Ale píchat si kolagen do obličeje, aby zmizely vrásky? To neuznávám. Vrásky se mi líbí a začínají se mi líbit i ty moje.  Na plastickou operaci, lifting, bych nešla. Je to ale individuální věc, já jsem pro zkrášlování a vylepšování, ale myslím si, že všem plastickým operacím jde předejít cvičením a vnitřní energií. A těší mě, že už nefrčí trend, kdy si v padesáti letech ženská udělá plastiku a vypadá jinak. Většinou se dnes všichni snaží vypadat přirozeně – no všichni ne, najdou se i výjimky - například Donatella Versace.

Monology vagíny, Tělo a plastické operace, sex koučerka. Sex a vztahy vás tedy neopouštějí ani dva roky poté, co jste po deseti letech přestala radit v rádiu v pořadu Sexy život. Jak to tedy máte? Jste pořád zařazená ve škatulce Asterová = sex?

To je náhoda. Všechny tyto věci už dělám pár let, je pravda, že jsem je začala dělat i třeba díky mému pořadu v rádiu. Ale třeba Monology vagíny s tím vůbec nesouvisí. V oboru sex a rady už prostě nyní nedělám, už lidem neradím. Nemůžu však udělat tlustou čáru za něčím, co jsme dělala devět let. Další nabídky například „intim night“ do éteru nebo v televizi určitě dělat nebudu a odmítám je.

Takže sex už Jitka Asterová opouští?

Poradnu určitě. Určité věci se dělají do určitého věku. A aby 60letá paní radila mladým se sexem, to není ono. Já jsem navíc nikdy nebyla vážný rádce ani odborník, nebyla jsem doktor Plzák, pouze jsem otevírala témata, o kterých se lidé styděli mluvit. Nebyla to poradna, byla to šou. Znovu opakuji: Už to dělat nechci, protože mě toto téma nikam neposunuje. Už se to pro mě nehodí a navíc, přiznám se: Čím jsem starší, tím víc se stydím.

Co vás tedy nyní baví?

Pracovat sama na sobě. Loni jsem absolvovala trenérský kurs, jsem trenérka fittness I. třídy, musela jsem se učit anatomii a fyziologii. Původně jsem byla trenérka krasobruslení, ale chtěla jsem zkusit i něco jiného. Celý život cvičím, to už tak sportovci mají a můj trenér, který už se mnou spolupracuje osm let, mi nabídl vystudování školy. K tomu jsem začala cvičit jógu a našla výborného lektora. Jsem na józe úplně závislá a je to ta nejpříjemnější závislost na světě. Chci se józe věnovat a přemýšlím, že ji začnu provozovat i v praxi. Lidi na mě docela slyší a já se nechci tvářit jako odborník, ale jako člověk, který ví, co dělá a vyzkoušel si to v praxi. Necvičím rok, ale celý život a bude mi 54 let, takže si myslím, že na poli sportu mám stejnou praxi jako v herectví.

Mluvily jsme o plastických operacích. Co kromě sportu pro sebe děláte, abyste vypadala tak dobře, jak vypadáte?

Chodím dvakrát do roka na chemický peeling. Mám v obličeji takové malé žilky, které si nechávám vypalovat, používám dobrou kosmetiku na suchou pleť a snažím se hodně pít. Prostě o sebe pečuji. Vzorem jsou pro mě ženy jako Meryl Streep nebo Helen Mirren, ty jsou krásné i v šedesáti.

Nemáte tedy strach ze stárnutí?

To už mám za sebou. Na mě takové vnitřní pnutí přišlo v pětačtyřiceti. Uvědomila jsem si, že už nejsem ani mladá a doufala, že ani stará. Je to blbý věk. A pak přišla padesátka a já jsem v pohodě. Přišel klid, o některé věci už nemám zájem a na další mám čas. Užívám si toho období, že chodím po svých nohou, nic mě nebolí, užívám si toho, jak vychází sluníčko, toho, že s Vámi mluvím a chce se mnou někdo udělat rozhovor a jsem šťastnější, než před deseti lety. To jsem byla stále v očekávání, že ještě něco přijde. Každý věk má něco, věk je ale spravedlivý a já se momentálně nacházím ve výborném rozpoložení.

V profilu máte napsáno, že jste herečka a moderátorka. Co jste víc?

Když něco moderuji a povede se mi to, tak si sama sobě říkám: Hele já jsem lepší moderátorka, než herečka. Ale když hraji a na závěr hry všichni lidi stojí a tleskají a mně jdou slzy do očí, tak si zase říkám, že se lépe cítím na prknech jako herečka. Každá profese má něco. Jsem ráda, že díky rádiu jsem si tuto druhou profesi otevřela. Nemyslete si, byl to taky boj, naučit se moderovat. Momentálně se ale nejvíc cítím jako cvičenka, protože cvičím každý den, někdy i dvakrát.

Kde na to berete čas?

Já si na sport čas vždy udělám. Jak mám skulinku, jdu cvičit. Lidi někdy říkají, že nemají čas, ale to není pravda. Zuby si taky vyčistíte a máte na to čas.

Proč jste si oblíbila jógu?

K józe mě přivedla Bára Hrzánová, kterou jsem potkala, když se mojí mamince stal úraz. Byla jsem na tom špatně psychicky a najednou přede mnou stála Bára, která se usmívala jak sluníčko a vypadala nádherně. Ona mně otevřela jiný svět. Je to cesta, ze které vím, že už nikdy nesejdu. Kousek po kousku se vylepšuji, je to pro mě terapie a relax. Můžu zase chodit v botách na podpadku, nebolí mě bedra a všichni říkají, jak strašně mně to sluší. Cvičit jógu doporučuji. Najdete vnitřní klid. Jóga je pro lidi každé kondice a věku, ale musíte počítat s tím, že sedm let budete začátečník.

Užíváte si ještě takové akce celebrit jako večírky, kavárny, nákupy?

Už to mám za sebou. Večírků jsem si užívala až na půdu, nákupů ještě výš. Byla jsem takový blázen, že jakmile mi cinkaly v kapse peníze, tak jsem je proměnila. Třeba i za kabelku za 40 tisíc. Mohla jsem si za své vlastní peníze koupit, co jsem chtěla a užila jsem si to. Teď mě nákupy oblečení nebo kabelek nebaví, jsem šťastnější ve sportovních potřebách nebo v OBI než u Diora.

Neříkejte, že móda pro vás není důležitá.

Je, ale našla jsem si svůj styl. Od mojí návrhářky Taťány Kovaříkové mám základ šatníku včetně tepláků. Ona dělá nadčasové věci, které si můžete vzít i za deset let když se vám nezmění postava.

A co rodina? Máte dospělou dceru a náctiletého syna, jak s nimi vycházíte?

Jestli se mi něco opravdu v životě povedlo, tak jsou to děti. Jsem na to hrdá. To období, kdy děti byly dětmi, strašně rychle uteklo. Devatenáctiletá dcera stojí na svých nohou, je dospělá, ale naštěstí bydlíme v jednom domě, takže se velmi často vídáme. No a synovi je 14 let a je to velký kluk, který mi už uniká. Jsem teď třeba na zájezdu a on je týden sám doma. Obě děti mi dělají nesmírnou radost a vracejí mi to, co jsem jim dala.

Sportujete se synem, on má prý úspěchy v thai-boxu?

Ano, on sportuje strašně moc a trénuje ho mistr světa. Letos mi už ale říkal: „Mami, přece nechceš, abych s tebou jezdil na kole.“ Tak teď sportujeme každý zvlášt.

Máte vůbec nějaké zlozvyky?

Byla jsem pařmenka, takže jsem dost pila. Ale to už je minulost, teď si dám jednou za měsíc dvojku vína. Ale přiznám se: pořád kouřím, pět cigaret denně. Vůbec dohromady nejde jóga a kouření, takže když tento rozhovor bude číst moje cvičitelka, bude se zlobit. Kouření je pro mě neřest a odměna. Takže s tím bojuji. Bohužel nejde říct: „Tak a od zítřka nic“. Věřím, že jednoho dne to přijde. Trošku taky hřeším a spoléhám na dobrou genetiku. Tatínek totiž umřel ve 101 letech a maminka je v 85 svěží jako rybička.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Komentáře