Reklama
reklama

Jiří Režnar: Jezdí se na nás dívat trenéři z Česka

Jiří Režnar trénuje již třetím rokem hokejový klub Orli Znojmo. Letos zažívají znojemští hokejisté famózní start, když po jedenácti kolech se drží na čele tabulky mezinárodní hokejové soutěže EBEL!  

Po vydařené přípravě vám vychází i start soutěže. Můžete prozradit příčiny úspěchu týmu?

Pomohl nám výběr kvalitních soupeřů v přípravě z německé DEL, ze švýcarské NLA a české extraligy, kteří nás prověřili ve věcech, které jsme změnili, zejména potom v obraně. Pokračovali jsme v tom i po zahájení ligy, kdy jsme vysoko porazili favorizované týmy Lince a Salcburku. Následně přišel výpadek ve Vídni. Alespoň se hráči vrátili na zem. Díky práci celého týmu přišla úspěšná série dalších vítězství. Samozřejmě je to pořád začátek soutěže a my na sobě musíme ještě hodně pracovat.

Máte už kladné ohlasy z Rakouska nebo z ČR na úspěšný start Orlů v lize?

Začínají nás brát také díky tomu, že české týmy narazili několikrát v Lize mistrů (CHL) na týmy z EBEL. Naposledy sehráli dvě vyrovnaná utkání Litvínov a Vídeň. Trenéři v ČR začínají naši soutěž více vnímat. Také se jezdí dívat na naše zápasy. Pro hokej ve Znojmě je to jedině dobře.

Před začátkem ligy jste začali trénovat nový systém hry po vzoru amerického reprezentačního týmu. Zejména do obrany jste vzali některé nové hráče, kteří mají předpoklady přijmout nový herní styl. V čem je tento systém jiný?

Loni jsme hráli kombinovanou obranu. Letos ji hrajeme ze zajištěného bloku s rychlým přechodem do útoku na čtyři hráče. Od začátku přípravy na tom pracujeme. Hráči novému systému věří a navíc máme výsledky. Musíme se tohoto systému držet, protože týmu vyhovuje.

Může jiný tým váš herní systém snadno přečíst v průběhu sezony?

Všichni trenéři se dívají na video, ale není to tak, že by se nás snadno naučili. Podobně to hraje Salcburk nebo Vídeň. To je hokej z NHL, kde se hraje v prodloužené třetině podobně důrazně. Rovněž je to také o chytrosti a rychlosti hráče, jestli je v malém prostoru schopen dát rychlou a přesnou přihrávku, přijmout ji, rozjet se…

Znáte nějaký klub v české extralize, který hraje podobně?

V novém ročníku jsem neviděl žádný zápas v extralize, takže to nemohu hodnotit.

Kanadský hokejista Colton Yellow Horn (28 let) se ukázal, jako velká posila týmu. Jak hodnotíte Coltona po stránce komunikace s týmem?

Colton je introvert, který je rád sám, má své rituály. V kabině je to bezproblémový a pohodový kluk. Nejvíc se kamarádí s Lubošem Štachem a Ondrejem Šedivým.

Popište Coltona jako hokejistu.

Přes jeho menší postavu byl ještě jako juniorský hokejista hodnocen v Americe jako nejlepší v ročníku. Možná měl trochu smůlu, že nevyrostl. Přesto je neskutečně šikovný a chytrý při hře s pukem. Umí se výborně přizpůsobit rytmu a tvrdosti hry. Má přehled kolem sebe.

Dáváte v A- týmu šanci i mnoha mladým hráčům. Jak je od startu soutěže hodnotíte?

Každý hráč si to musí vyzkoušet, i když je nucen na svoji šanci počkat trošku déle. Když přijde v týmu nějaké zranění, měl by předvést to nejlepší ze sebe.

Kdo se vám z mladých hráčů nejvíce zamlouvá?

Všichni mladí hráči na sobě tvrdě pracují bez toho, abych je musel nutit. Většinou mají po společném tréninku ještě své individuální tréninky. Radek Číp má teď výbornou formu. Libor Šulák byl v EBEL vyhlášen mladou hvězdou za měsíc září. Pokud budou dál tvrdě makat, dotáhnou to v hokeji daleko.

Jakým jazykem se vám nejlépe komunikuje s rozhodčími v EBEL?

Se Slovinci je to nejsnazší česky a s ostatními se domlouvám anglicky. Pokud je to složitější, pomáhají kluci, kteří mají zámořské zkušenosti.

V EBEL je vedle němčiny hlavním jazykem angličtina. Motivujete mladé kluky, aby se tento jazyk učili?

Mladí kluci už to mají ve škole. Samozřejmě jim to připomínáme a motivujeme je ke vzdělání, aby něco uměli, až skončí s hokejem. Při hře v EBEL se některé věci v angličtině naučí velmi rychle, stejně jako Kanaďané zvládnou některé české výrazy (smích).

Patrik Nechvátal (23 let) je letos brankářská jednička Orlů i celé soutěže EBEL. Je post druhého brankáře Tomáše Fučíka (21 let) jistý nebo se díváte po zkušenějším gólmanovi?

Jinou brankářskou dvojku zatím nehledáme. Tomáš má talent. Pracuje dobře a kvalitně se připravuje. Teď zápasově vytěžujeme Patrika. Pro něj je to po delší době zápasová šňůra, kdy chytá stabilně a výborně. Může klidně odchytat celou sezonu.

Jak se vám již třetí rok ve Znojmě líbí?

Mám tady spoustu kamarádů a známých. Je to pohodové město, podobně jako Opava, odkud pocházím. I když doma je doma. Rád se vracím domů za rodinou, ale ve Znojmě jsem velice spokojen.

Chodíte si zahrát hokej ve svém volném čase?

Poslední tři roky už nechodím. Spíše si zahraji tenis nebo fotbal. V hokeji už nemám nervy na to, abych potom někoho přetáhl holí a měl problémy (smích). Kontaktní sport již ne.

Máte jasný cíl s Orly?

Je to má třetí sezóna ve Znojmě a náš postupný cíl je zůstat mezi šesti nejlepšími. Určitě se chceme vyhnout bojům o poslední dvě postupová místa do play off. Hlavní cíl sezóny je dostat se přes první kolo čtvrtfinále a pak se uvidí, zda se probojujeme nejvýše.

Děkuji za rozhovor.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře