Reklama
reklama

Jan Čenský: Mám se, jak si zasloužím

Oblíbený herec  a moderátor Jan  Čenský  je elegán každým coulem a zároveň zapálený sportovec. Kromě toho, že účinkuje v divadle a v televizi, kde ho diváci znají jako primáře Davida Suchého v Ordinaci v růžové zahradě, pořádá také vlastní kurzy zaměřené na rétoriku, vystupování a komunikaci, kde využívá svých dlouholetých zkušeností. „To, co jsem se naučil na divadle, před kamerou i mimo, předávám dál,“ vysvětluje. Těšit se na něj můžete v novém muzikálu Alenka v kraji zázraků, který má premiéru koncem září v divadle Hybernia.

Jak se momentálně máte, na čem pracujete? Chystáte něco nového?

Děkuji za optání, mám se, jak si zasloužím. Někdo říká: Mám se špatně, ale dobře to snáším. Ne, teď vážně. Práce mám poměrně dost, hodně totiž jezdíme s divadlem. Nějaký čas jsem netočil Ordinaci v růžové zahradě, ale od dubna natáčení opět začalo. A od června zkoušíme nový muzikál Alenka v kraji zázraků.

Považujete se za šťastného člověka? Jste v životě spokojený?

Dělám, co můžu. Zatím to jde… (smích)

Málokdo z českých herců má v pohádkách tak jasně stanovené svoje místo jako vy, jste přímo prototypem královských postav. Však jste si jich také zahrál… Co si myslíte, že ve vás je, že se pro tuto roli tak skvěle hodíte?

Děkuji za důvěru, o tom rozhodují režiséři nebo režisérky.

A ztvárňujete raději „klaďase“  nebo „záporáky“?

Vždy se lépe hraje role prince Drsoně než Jasoně. Já měl štěstí na ty druhé.

Kromě herectví se pracovně věnujete hlavně moderování kulturních a společenských událostí. Jaké vlastnosti a dovednosti musí podle vás dobrý moderátor bezpodmínečně ovládat?

Myslím, že herectví i moderování se dá skvěle kloubit, nicméně u moderování je důležité nic nehrát. Tam musíte jít sám za sebe.

Pořádáte semináře zaměřené na umění mluvy a vystupování a kulturu oblékání. Pro koho jsou určeny?

Téměř pro každého. Vystupování a komunikace je v této době důležitá. To, co jsem se naučil na divadle, před kamerou i mimo, předávám dál.

Myslíte si, že se dá elegance a dobré vystupování naučit?

To je dobrá otázka. Já si myslím, že dá, ale pro někoho to bude těžké. Pro toho, kdo má eleganci a dobré vystupování naučené už z domova, je to podstatně snazší.

Umí se podle vás Češi oblékat?

Mám dojem, že Češi se hodně zlepšili, ale stále mají co dohánět. Mnohdy mají hezké obleky, ale pokazí to například špatnou obuví.

A jak je na tom podle vás česká společnost – chybí nám základy slušného chování, úcta k hodnotám, respekt jeden k druhému?

Přesně to, co jste vyjmenovala, si myslím, že se vytrácí. Ale zůstávám stále optimistou. Nálada našeho národa se projevuje například na našich silnicích. Dobře je to totiž vidět na tom, jak se k sobě řidiči chovají.

Máte nějaký vzor, člověka, jehož kvalit si skutečně ceníte?

Mým největším vzorem jsou moji rodiče.

S jarem přichází čas také na sport. Vy jste celkem všestranný sportovec čemu všemu se věnujete? A co máte na sportu rád?

S jarem končí zimní sport, který miluji, a těším se zase na suché cesty, až vyrazím na kolo a na vodu. Na sportu miluji sprchu po vyhraném zápase!

Čím se udržujete v tak skvělé kondici? Fyzicky i psychicky?

Ptáte se správně, je to spojená nádoba. Pokud je hlava a duše v pořádku, tělíčko je na tom podobně.

Prozradíte, jestli máte nějaké další koníčky či záliby, jimž se věnujete?

Velmi rád cestuji. Letos se chystáme do San Marina.

Jaké sny byste si rád splnil?

Rád bych se podíval do Vancouveru. A co se týče života, přál bych si, aby to vydrželo tak, jako do teď.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře