Reklama
reklama

Eliška „Elis“ Mrázová: Být single mě baví

Je mladá, je neotřelá, má skvělou angličtinu a zpívá „černošské styly“. Dvacetileté zpěvačky Elišky Mrázové, která si říká Elis, si diváci všimli především v soutěži Hlas Česko-Slovenska, ovšem už jako šestnáctiletá spolupracovala se zahraničními umělci. Na svém kontě má jednoho „slavíka“ a v létě ji čeká téměř dvacítka koncertů. „Hudbou se chci živit,“ prohlašuje.

Léto znamená pro hudebníky skutečné žně. Festivaly, koncerty pod širým nebem… Kolik štací čeká vás a kde vás mohou vaši fanoušci slyšet?

Tohle léto mám opravdu plné vystupování. Bohužel tak nezbývá čas na dovolenou, přestože jsem si nenechala ujít například Filmový festival v Karlových Varech nebo Colours of Ostrava. Taková moje tradice... Hostovala jsem tam letos s úžasným americkým baskytaristou Fernandem Saundersem, se kterým spolupracuji už od svých šestnácti. Máme i společný duet I can’t live without you. Dalším nejbližším velkým festivalem je Sázavafest, kde vystoupím 1. srpna. Seznam všech vystoupení najdete na mých webových stránkách.

Zpíváte hodně anglicky – myslíte si, že angličtina je zpěvnější jazyk než čeština?

Už jako malá jsem chodila do anglické školky, kde jsme mluvili i zpívali v angličtině.  První písnička, kterou jsem kdy složila, byla taky v angličtině. Nejspíše to bude hodně ovlivněno i hudbou, kterou jsem vždy poslouchala: černošské styly jako blues, jazz, gospel, funk... Čeština je nádherný jazyk, jenom se podle mě nehodí do stylu hudby, který dělám já.

Češtině se ale také nebráníte…

Vůbec se jí nebráním! Chtěla bych v ní psát více, protože zpívám pro české publikum a mám radost, když se s textem může ztotožnit nebo si ho zazpívat se mnou. Písničky mě ale hlavně napadají v angličtině, už se mi nějak vžila a vryla pod kůži.

Píseň Poslední psaní, která patří k vašim nejznámějším, je česky a troufám si tvrdit, že proto je tak dojemná. Kde jste přišla na námět zhudebnit a nazpívat skutečný dopis z koncentračního tábora?

Poslední psaní je má srdcovka. Námět písničky je založen na opravdovém dopise studenta své mamince z koncentračního tábora. Dopis jsem našla díky tátovi, který mi ukazuje často různé zajímavosti, které najde na internetu. Hned mě napadlo to hudebně zpracovat. Skladbu jsem psala tak rok, spíše jsem ji neustále přepisovala a snažila se o ní přemýšlet. Potom jsem se už jen musela odvážit ji zveřejnit. V době vydání mi bylo devatenáct let, hodně lidí by si řeklo, že jsem příliš mladá na to, abych uvažovala o takových věcech. Ale kdy je na to vlastně správný čas? Kdo nepřemýšlí o minulosti, jak se může vyvarovat stejných chyb v budoucnosti?

Váš starší bratr Dalibor je bubeník a skladatel. Jak se stane, že se v jedné rodině „urodí“ hned dva úspěšní hudebníci? Přivedli vás k hudbě rodiče?

S bráškou jsme v umění oba dva vyrůstali. Tatínek je režisér a maminka výtvarnice. Maminka se nám hodně obětovala, zůstala s námi dlouho doma a neustále jsme kreslili, něco vymýšleli, zkrátka rozvíjeli kreativitu. Později nás převážela z jednoho kroužku do druhého. Opravdu si s námi doma vyhráli. Takže za to, co umíme, nebo že jsme se našli právě tady v tom, vděčíme svým rodičům. Samozřejmě talent je jedna věc, ale bez píle a motivace se zlepšit člověk daleko nedojde. Třeba když si vezmu takového bratra, tak ten cvičí na bicí 4 až 5 hodin denně. A to už to o pár hodin zkrouhnul...

Pocházíte z Ostravy a žijete v Praze. O Ostravácích je známo, že na své město bývají velmi hrdí. Jak jste na tom vy?

Jsem rodilá Ostravačka a jsem na to samozřejmě jak se patří hrdá. Do Prahy jsem se přestěhovala kvůli studiu skladby na Ježkově konzervatoři. Praha je krásné město, líbí se mi její rušný život, hodně možností a noví zajímaví lidé. Domov je ale domov.

Takže doma se cítíte v Ostravě?

Pro mě je domov místo, kde jsou lidé, které mám ráda. Celá má rodina i přátelé z dětství bydlí v Ostravě, takže můj hlavní domov vždycky bude tam. V Praze jsem si našla skvělé přátele a ráda tam trávím čas. Obě města pokládám za své domovy, ale Ostrava bude vždy na prvním místě.

Klip k jedné z vašich největších hitovek Shubidu se odehrává v Brně. Proč jste si vybrala právě naše město?

Těch důvodů, proč jsme si k natáčení klipu vybrali Brno, je více. První je, že je to nádherné město a bylo jedno z prvních, které se nám k této tematice hodilo. Druhým důvodem bylo, že tam bydlí i režisér videoklipu Antonio Nobre. Vybrali jsme si takovou větší slavnost – kvůli množství lidí – a už to jelo. Natáčelo se nám tam skvěle. Lidé byli moc příjemní a přestože jsme vypadali jako párek exotů, přijali nás velmi srdečně. 

Často spolupracujete s Markétou Konvičkovou, jednou z finalistek soutěže Česko Slovenská SuperStar. Přátelíte se jen profesně, nebo i v soukromém životě?

S Markét Konvičkovou jsme se poprvé seznámily na třinecké pěvecké soutěži Golden Lute, kde já jsem soutěžila a ona přišla zazpívat jako host. Přišla za mnou, že se jí strašně líbím a že mi drží palečky. Pár měsíců nato mě nabral pod sebe manažer Petr Šiška, který zastupuje právě i Markétu. Díky společným akcím jsme se poznaly blíže. K jejím osmnáctým narozeninám jsem pro ni složila písničku, duet Bye,bye, díky kterému jsme i hodně vystupovaly spolu, třeba na turné s Maruškou Rottrovou. Padly jsme si do oka už od začátku a jeden čas jsme spolu trávily všechen čas, třeba i Valentýn či Velikonoce. Markét se pro mě stala skvělou kamarádkou.

A máte vůbec ve svém nabitém programu místo také pro další vztahy? Přátelské, partnerské…

Kdo si chce čas najít, vždycky si najde. Člověk by se zbláznil, kdyby při všem, co dělá, se ještě izoloval od své rodiny a přátel. Se vztahy to u mě ale bylo vždy komplikovanější. Nikdy jsem je nevyhledávala a přítele za každou cenu jsem nechtěla. Když to přijde, tak to přijde. Teď jsem třeba před pár měsíci ukončila svůj úplně první vztah v životě. Byl pro mě krásnou inspirací, ale momentálně mě status single baví nejvíce.

Přestože jste už dříve vystupovala, lidé si vás zapsali do povědomí především díky vaší účasti v soutěži Hlas Česko-Slovenska. Myslíte si, že tyto hudební soutěže mají smysl?

Přestože jsem vždycky byla proti talentovým soutěžím, tak musím říct, že smysl určitě mají. Kdysi byly pořady, kde se člověk mohl jako nový interpret ukázat. V dnešní době se všechny ty pořady zrušily a nemáte šanci se do médií dostat, pokud nejste známí. A jak se člověk může dostat do médií, když nemá příležitost se ukázat? Je to takový začarovaný kruh a tyto talentové soutěže, ať chceme nebo ne, tu příležitost umožňují.

A co přinesla soutěž vám? Poznávají vás lidé na ulici?

Soutěž mi přinesla hlavně spoustu zkušeností, nové kontakty a zážitky. A jestli mě lidé poznávají na ulici? Není to tak, že bych šla a každý se za mnou otáčel a chodil pro podpis. Ale každý den, když někam jdu, mě několik lidí pozná, což se mi před Hlasem nestávalo. 

Hodně se teď objevujete s ukulele v ruce. Proč jste si vybrala právě tento nástroj? 

Ukulele jsem si vybrala pro jeho libozvučnost. Má v sobě takovou nadsázku. Dokáže udělat z každé písničky lehce reggae a zní to strašně mile. K tomu má naprosto úžasnou cestovní velikost. Po zhlédnutí jednoho videa s ukulele na internetu jsem jím byla tak nadšení, že do druhého dne jsem se na něj začala učit hrát. Je to úžasný nástroj a není těžké na něj hrát. Vřele doporučuji všem.

Získala jste první místo v anketě Český slavík Mattoni 2014 jako Objev roku. Co pro vás toto ocenění znamená? 

Byla to pro mě taková odměna za vše, co jsem do té doby udělala. Samozřejmě pro mě znamená i motivaci k tomu pokračovat a dřít na sobě dál. Nikdy v životě jsem nic nevyhrála, bylo to pro mě krásné a nečekané překvapení, kterého si moc vážím.

Máte nějaký hudební vzor, kterému se chcete podobat nebo dosáhnout stejných úspěchů?

Já mám hodně vzorů. Každý má něco svého, osobitého. Vyrůstala jsem na zpěvačkách jako Whitney Houston, Mariah Carey, Aretha Franklin. Postupně jsem přidávala umělce jako Jessie J, Adele, Jennifer Hudson, Amy Winehouse, Bruno Mars nebo Laurent Hill... Nejvíce pro mě ale vždy znamenal zpěvák a tanečník Michael Jackson. Na jeho tvorbě jsem vyrůstala a je pro mě úplný TOP.

Ve svém mladém věku jste toho stihla už spoustu – zpíváte, vystupujete, skládáte... Čeho chcete dosáhnout dál – v dohledné době i vzdálenější budoucnosti?

Momentálně pracuji na nových skladbách, snažím se vylepšovat jak po stránce pěvecké, tak po stránce zvukové a aranžérské. Chtěla bych, abych ve svých skladbách byla hlavně sama sebou a našla si svou originalitu a osobitost. Neustále zkouším nové styly a pořád nejsem schopna říct, v jakém bych chtěla setrvat. Pořád dospívám… Doufám, že to je na mých skladbách znát. Můj splněný sen bude, když se budu moct živit hudbou a má hudba bude oslovovat lidi. Chtěla bych také zkusit štěstí v zahraničí, už teď začínám spolupracovat i se zahraničními producenty. Život je ale nevyzpytatelný, takže nechci tolik plánovat, protože vím, že za rok může být všechno jinak.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře