Reklama
reklama

Dalibor Gondík: Rád bych se podíval na motorce do Austrálie

Herec a moderátor Dalibor Gondík je velkých popularizátorem jízdy v jedné stopě a velkým motorkářem. Na motorkách jezdí od mala a v dospělosti v rámci své profese otestoval hezkou řádku strojů. V současnosti mu říká pane poslední model od Buellu. Procestoval velkou část USA, kde má rodinu. Jeho velkým snem ale zústává Austrálie.

Máte za sebou celkem bohatou motorkářskou minulost. Jak jste se k motocyklům vlastně dostal?
Bylo mi 10 let a můj strýc Milan mě posadil na motocykla Jawa 350. A bylo to. Prostě mi vysvětlil systém spojka - plyn a pak už mě nechal rozjet a seskočil. No a já jel. Po poli nad Sokolovem, kde jsme potom jezdili každou volnou chvíli. Pořád dokola, až jsem jednoho dne po pár letech už dosáhl na zem a mohl jsem to zkusit sám. Následné období “fichtlů”  “simsonů” jsem nějak přetrpěl se zákazem od otce a potom jsem se zase po dvacítce na motocyly posadil. 

Jaké stroje jste v minulosti vlastnil?
Co se týče vlastnictví jako takového, moc toho vlastně nebylo. Psal jsem totiz poměrně dlouho testy pro několik různých novin a časopisů, takže jsem ve své době jezdil snad úplně na všem, co se tady na trhu objevilo.  Ale zpět k majetku. Žlutá Yamaha Fazer 600, Cagiva Canyon a pak už jsem zahučel do Buella a ten mi zůstal. Nejdřív to byl Lighting 1200, pak 1125 R a teď už mám dlouho, u nás poslední prodanou, 1125CR. Přestože Buell je fakt originál, tak jsem ji ještě doladil. Franta Bína mi ji přestříkal na bílo, u  Tondy Kabourka mi nalakovali na bílo i kola, což bylo největší peklo, Termignoni závodní výfuk, brzdové páčky Titax (z XJR 1200) a  pár dalších deatilů. Je to láska. Stejná jako sám Erik Buell, ke kterému mám velký respekt a fandím mu!

Kde jste byl na motorce nejdál a kam byste se chtěl ještě podívat. Jaký je váš vysněný stroj?
Asi cela Route 66 byla mým nejdelším výletem po USA. Dál jsem nebyl. Ještě rád jezdím po Texasu kolem Austinu, kde máme rodinu. A co se týče přání? Asi Austrálie. Tam bych jel i bez motorky. Tam se dá určitě nějaká koupit a pak zase prodat, ne? Nejsem vybíravý. Vysněný stroj? Ten vlastně nemám,  ale kdybych fakt mohl, tak pěkný lehký enduro na víkendy, malej, úzkej polozávodní litr na okruh do Brna, minimálně čtyřstovku skútr do města a na cesty, jakoukoli Ducati a Yamahu XJR 1200, tu starou. Jo a vytápěnou garáž. A právě jsem se probudil - to byl krásnej sen.

Máte nějaký zážitek spojený s motorkářským světem?
No docela dost -  najezdím kolem 10.000 - 15.000 km ročně. Není to sice moc, ale na zážitky to stačí. Spíš samé krásné. Asi nejkrásnější momenty jsem zažil ve té Americe. Jezdili jsme fakt po naprostých dírách a vesnicích.  Nejkrásnějším místem s nejstrašnějším  hotelem a nejpřekvapenějšími lidmi, kteří na nás koukali jako na zjevení z jiné planety, byla vesnička 29Palms. Je tam obrovská vojenská základna a  pár baráků. Skvělá “snídaňovna” s neuvěřitelnýma donutama a prodavačkou s rumunskou maminkou. Takže jsme si “pokecali”.

Někteří rodičové by své děti na motorku nepustili ze strachu o jejich život, jak se na to díváte Vy?
No, máte pravdu. Taky se bojím. Ale posadil jsem našeho Theodora na čtyřkolku už v jeho asi 3 letech, aby si začal vše osvojovat od malička neměl potom tendenci si třeba v pubertě “půjčit” mojí motorku se 150ti koňmi a tajně někde zlobit. Mít návyky a respekt ke stroji už od malička. Snad je tahle moje teorie správná. Výchova je lepší než zákazy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře