Reklama
reklama

Dalibor Gondík: Rád bych se podíval na motorce do Austrálie

Herec a moderátor Dalibor Gondík je velkých popularizátorem jízdy v jedné stopě a velkým motorkářem. Na motorkách jezdí od mala a v dospělosti v rámci své profese otestoval hezkou řádku strojů. V současnosti mu říká pane poslední model od Buellu. Procestoval velkou část USA, kde má rodinu. Jeho velkým snem ale zústává Austrálie.

Máte za sebou celkem bohatou motorkářskou minulost. Jak jste se k motocyklům vlastně dostal?
Bylo mi 10 let a můj strýc Milan mě posadil na motocykla Jawa 350. A bylo to. Prostě mi vysvětlil systém spojka - plyn a pak už mě nechal rozjet a seskočil. No a já jel. Po poli nad Sokolovem, kde jsme potom jezdili každou volnou chvíli. Pořád dokola, až jsem jednoho dne po pár letech už dosáhl na zem a mohl jsem to zkusit sám. Následné období “fichtlů”  “simsonů” jsem nějak přetrpěl se zákazem od otce a potom jsem se zase po dvacítce na motocyly posadil. 

Jaké stroje jste v minulosti vlastnil?
Co se týče vlastnictví jako takového, moc toho vlastně nebylo. Psal jsem totiz poměrně dlouho testy pro několik různých novin a časopisů, takže jsem ve své době jezdil snad úplně na všem, co se tady na trhu objevilo.  Ale zpět k majetku. Žlutá Yamaha Fazer 600, Cagiva Canyon a pak už jsem zahučel do Buella a ten mi zůstal. Nejdřív to byl Lighting 1200, pak 1125 R a teď už mám dlouho, u nás poslední prodanou, 1125CR. Přestože Buell je fakt originál, tak jsem ji ještě doladil. Franta Bína mi ji přestříkal na bílo, u  Tondy Kabourka mi nalakovali na bílo i kola, což bylo největší peklo, Termignoni závodní výfuk, brzdové páčky Titax (z XJR 1200) a  pár dalších deatilů. Je to láska. Stejná jako sám Erik Buell, ke kterému mám velký respekt a fandím mu!

Kde jste byl na motorce nejdál a kam byste se chtěl ještě podívat. Jaký je váš vysněný stroj?
Asi cela Route 66 byla mým nejdelším výletem po USA. Dál jsem nebyl. Ještě rád jezdím po Texasu kolem Austinu, kde máme rodinu. A co se týče přání? Asi Austrálie. Tam bych jel i bez motorky. Tam se dá určitě nějaká koupit a pak zase prodat, ne? Nejsem vybíravý. Vysněný stroj? Ten vlastně nemám,  ale kdybych fakt mohl, tak pěkný lehký enduro na víkendy, malej, úzkej polozávodní litr na okruh do Brna, minimálně čtyřstovku skútr do města a na cesty, jakoukoli Ducati a Yamahu XJR 1200, tu starou. Jo a vytápěnou garáž. A právě jsem se probudil - to byl krásnej sen.

Máte nějaký zážitek spojený s motorkářským světem?
No docela dost -  najezdím kolem 10.000 - 15.000 km ročně. Není to sice moc, ale na zážitky to stačí. Spíš samé krásné. Asi nejkrásnější momenty jsem zažil ve té Americe. Jezdili jsme fakt po naprostých dírách a vesnicích.  Nejkrásnějším místem s nejstrašnějším  hotelem a nejpřekvapenějšími lidmi, kteří na nás koukali jako na zjevení z jiné planety, byla vesnička 29Palms. Je tam obrovská vojenská základna a  pár baráků. Skvělá “snídaňovna” s neuvěřitelnýma donutama a prodavačkou s rumunskou maminkou. Takže jsme si “pokecali”.

Někteří rodičové by své děti na motorku nepustili ze strachu o jejich život, jak se na to díváte Vy?
No, máte pravdu. Taky se bojím. Ale posadil jsem našeho Theodora na čtyřkolku už v jeho asi 3 letech, aby si začal vše osvojovat od malička neměl potom tendenci si třeba v pubertě “půjčit” mojí motorku se 150ti koňmi a tajně někde zlobit. Mít návyky a respekt ke stroji už od malička. Snad je tahle moje teorie správná. Výchova je lepší než zákazy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře