Reklama
reklama

Brankář Jiří Trvaj: Rarita? To je určitě moje čtyři roky stará maska

Jiří Trvaj je ve věku, kdy už většina hokejistů přemýšlí nad odchodem do sportovního důchodu nebo méně náročným angažmá v nižší soutěži. Nejstarší hráč extraligové Komety je však i v devětatřiceti letech gólmanskou jedničkou týmu a visí na něm odpovědnost za výsledky Komety v nové sezoně. „ Já to tak nevnímám. Každá sezóna je specifi cká a žádná není  napodobitelná. Z loňských neúspěchů jsem si něco vzal. Stejně tak, jako každý hráč našeho týmu. Letošní sezóna se vyvíjí a bude vyvíjet a my se budeme snažit dostat do playoff,“ říká v rozhovoru pro CENTRUM news Jiří Trvaj.

Jaká je nyní nálada mezi hráči Komety, v hokejové kabině?
Přiměřená tomu, že máme odehráno deset zápasů. V posledních se nám dařilo, i když musím přiznat, že v úvodu sezóny jsme chtěli získat o trochu bodů víc. Vítězný zápas se Spartou nám všem náladu ještě zvedl, takže je dobrá a připravujeme se na další zápasy, abychom bodovali.

Jak moc je pro tým důležitý dobrý vstup do nového ročníku?
Lepší je zvítězit hned, vykročit správnou nohou, než čekat na úspěch. Samozřejmě nejde o záruku, že se vám bude dařit celou sezonu. Třeba loni se nám start povedl a pak šly výkony z kopce. Úspěšný začátek je přesto dobrý odrazový můstek.

Dokážete odhadnout, jak bude letos Kometa hrát?
Jedno je, jak bude Kometa hrát a druhé, jak bychom si přáli, aby hrála. Rozhodně se chceme dostat do play-off a pak dál. Odhadnout, jak budeme hrát, to bohužel nemůžu. Uděláme vše proto, abychom splnili základ – účast v play-off a od toho se tým může odrazit k dalším dobrým výsledkům.

Patříte mezi starší a zkušené hráče – brankáře. S kým si v týmu nejvíc rozumíte?
Já vycházím s každým. Je ale pravda, že si víc popovídám se staršími, máme třeba podobné rodinné starosti, ale nemám problém najít téma i s mladými hráči.

Máte k sobě dva mladé brankáře Martina Faltera a Marka Čiliaka. Radíte jim jako jednička, jako ten starší a zkušenější?
Oni rady nepotřebují. Moc dobře vědí, co mají dělat. Moje rady nejsou v tomto okamžiku na místě. Spolupracujeme spolu a snažíme se o co nejlepší výsledky mužstva, ať už chytají oni nebo já.

Jak vypadá brankářský trénink?
Brankářský trénink se liší od tréninku hokejistů. Brankář je v ledním hokeji tak trochu individuální sportovec v kolektivní hře. Takže potřebuje nejen skupinový trénink s mužstvem, což obsahuje velký počet herních situací, střel a nájezdů z různých prostorů a vzdáleností, ale i speciální brankářský trénink ve skupince brankářů. Náš trénink vlastně začíná už půl hodiny před tréninkem celého týmu. Jdeme na led se cvičením, které připravuje trenér gólmanů. Většinou s námi na led chodí dva útočníci, kteří nám posílají střely.

Když Kometa prohrává a nedaří se jí, vypadají tréninky jinak?
Snažíme se připravit na každého soupeře dobře a jednotlivě. Trenéři mají videa z jejich zápasů a podle toho trénujeme. Snažíme se vyčíst z jejich hry, jak zvítězit.

Absolvoval jste letní přípravu sám, bez týmu. Trenér Kýhos výsledky vašich fyzických testů chválil. Co jste pro to v létě dělal?
Já už se k těm testům nechci vracet. Podle nich se rozhodně nepozná, jestli bude mít hráč formu, jestli dá dvacet gólů nebo žádný. Je pravda, že jsem se připravoval individuálně, tak, jak jsem to cítil.

Co znamená individuální příprava? Co jste dělal jiného než ostatní hráči Komety?
Prostě jsem si sám připravil program a tréninky. Po těch letech zkušeností, kdy dvacet let hraji za muže, si už dokážu složit přípravu a tréninkovou zátěž sám.

Máte před zápasy nějaký vítězný rituál?
Když řeknu, že ne, vyzní to špatně. Rituálem bych to proto nenazýval, spoustu věcí dělám před zápasy stejně. Někdy mě u určité situace napadne, že bych se měl držet toho „správného“ postupu, ale pak si vždy řeknu, že na tom nezáleží vítězství. Jestli si Trvaj nejdřív oblékne levou, nebo pravou brusli, na to asi soupeře nedostaneme.

Podle čeho si vybíráte výstroj - betony, masku a máte mezi výstrojí něco, co nikdo jiný nemá?
Podle toho, co mě sedí a s čím jsem spokojený. Některé věci, i když jsou nové, sednou výborně a dá se s nimi jít hned do zápasu, jiné se musí vychodit a musím si na ně zvyknout. Nic zvláštního pak na sobě nemám.

Ale nosíte už téměř historickou masku. Jak je to s ní?
Máte pravdu, že moje maska je rarita. Gólmani většinou mají každou sezónu novou. Já jsem měl jen část loňské sezóny jinou, ale jinak mám už asi čtyři sezóny stejnou masku. Takovou omlácenou, bez zvláštního nástřiku, ale vyhovuje mi.

V kolik ráno vstává profesionální hokejista, když má doma malé děti?
Vstávám s nimi do školy a do školky, o půl sedmé ráno. Tak u nás doma začíná den, snídáme a pak odcházím na trénink. Musím ale přiznat, že přípravu dětí do školy a do školky ráno zvládá manželka, já si většinou ráno hledím sám sebe. Ale vstávám ve stejnou dobu.

Kolik hodin strávíte denně na stadionu?
Sraz máme v 9 hodin, trénink na ledě trvá do půl dvanácté, pak ještě přidáváme trénink v posilovně. Asi čtyři hodiny.

Jak jste se stal brankářem?
S hokejem jsem začal v Havířově ve třetí třídě. Kdysi se hodně hrál hokej venku. Mám staršího bratra, takže když jsem se chtěl připojit a zahrát si, tak mě postavili do branky. Pak, když jsem začal hokej hrát, jsem si už do branky stoupnul naprosto přirozeně.

Co považujete za svůj největší hokejový zážitek?
Stříbrnou a bronzovou medaili z extraligy, bronz z Ruska a účast na mistrovství světa. Jinak mým největším zážitkem jsou dnes a denně moje tři děti.

Vaše jméno se halou Rondo nese často, ale vy na takové ovace asi moc nejste, že?
Určitě je to pro mě příjemné, lhal bych, kdybych řekl, že ne. Lepší, než když fanoušci pískají, takže jsem za jejich přízeň velmi rád.

Nerad mluvíte o svém věku, o tom, že jste v týmu nejstarší, o tom, že budete mít na jaře čtyřicet let. Ale zajímalo by nás, co budete dělat v budoucnu, jestli zůstanete u ledu nebo využijete znalostí ze studií na strojní průmyslovce?
Vystudovanému oboru se už asi věnovat nebudu. Škola ale nebyla od věci, je to vzdělání. A o budoucnosti se zatím bavit nechci. Stále ještě hraji, mám před sebou sezónu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře