Reklama
reklama

Rekonstrukce atentátu připomene sté výročí první světové války

Slavnostní předání pamětní medaile, parní lokomotiva, uniformovaný průvod nebo rekonstrukce atentátu. To všechno si připravila brněnská muzea na sobotu 28. června.

O půl třetí bude v kostele sv. Jakuba zádušní mše za oběti sarajevského atentátu a padlé v první světové válce. O hodinu později přijede na páté nástupiště hlavního nádraží parní vlak se salonním vozem Františka D’Este a vzácnými hosty. Proběhne přivítání následníka trůnu za účasti zástupců města a uniformovaných jednotek a bude pokračovat průvod přes město až na Špilberk.

Ten bude složen ze sto padesáti dobově oděných osob včetně historické vojenské hudby. O půl páté čeká návštěvníky simulovaný atentát na Františka Ferdinanda před jižním křídlem Špilberku s vysvětlujícím komentářem pro diváky a v pět hodin otevře Špilberk vernisáž výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu.

U bývalé C.k.střelnice v parku u Anthroposu bude celý den probíhat polní pošta, dobový módní salon, četnické stanice, polní kuchyně a ukázky Manévrů rakousko-uherských vojsk. V neděli v jedenáct hodin dopoledne bude na Ústředním hřbitově odhalena pamětní deska na zrekonstruovaném hrobě Leopolda Lojky. Ten byl řidičem následníka trůnu arcivévody Ferdinanda v okamžiku atentátu v Sarajevu.

Speciální výstavy mají zahrnuta v programu i další brněnská muzea a do akce se zapojila i muzea v Praze.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře