Reklama
reklama

Pan Spock ze Star Treku bude v Brně demonstrovat tažný paprsek v rámci Týdne vědy a techniky

Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR otevře veřejnosti 13. a 14. listopadu své laboratoře. Dny otevřených dveří v tomto vědeckém centru jsou součástí největšího vědeckého festivalu v republice, letos s podtitulem Dotkni se vědy.

Zájemci za hodinu a půl nahlédnou do šesti laboratoří, kde na ně čekají lasery, litograf, silné magnety či elektronové mikroskopy a svářečky. Nahlédnou tak do světa vědy na vysoké světové úrovni, za jejíž vývoj vědci pravidelně sbírají ocenění.

Právě demonstrace tažného paprsku známého ze Star Treku bude tahákem letošních otevřených dveří, a to přímo pod dohledem důstojníka Hvězdné flotily, pana Spocka. Spolu s vědci z oboru laserové techniky předvede známý Vulkánec manipulaci mikroorganismy a částicemi pomocí světelného paprsku.

Lákadlo představuje i elektronový mikroskop, vědci familiárně přezdívaný „Mamut“, ve kterém je stejný tlak jako na nízkých oběžných dráhách Země, tedy 10-8 pascalů. Další mikroskop zvětšuje i biologické vzorky, například křídlo motýla až na úroveň nanočástic. Návštěvníci se mohou těšit také na hologramy nebo základy svařování elektronovým svazkem, odkud si odnesou vlastní fotografii vygravírovanou do nerezové destičky.

Novinkou v laboratořích je takzvaný vodíkový maser, který svými daty přispívá ke zpřesňování celosvětového času. Přesnost tohoto generátoru mikrovlnného záření si je možné představit tak, že teprve za neuvěřitelných deset milionů let by došlo k odchylce v měření času o pouhou jednu sekundu.

Laboratoř kryogeniky ukáže základy oboru nízkých teplot. Fyzikální triky s kapalným dusíkem, vakuem či héliem tak naplní heslo letošního ročníku festivalu „Dotkni se vědy“, protože si na ně návštěvníci budou moci doslova sáhnout. U magnetu o síle 9,4 tesly odborníci na biomedicínské signály zase vysvětlí, jak se podílí na vývoji metod pro diagnostiku a terapii schizofrenie nebo Parkinsonovy choroby.

Exkurze začínají shodně po oba dny v devět hodin, poslední vstup bude ve čtvrtek ve tři čtvrtě na šest, v pátek pak o půl třetí. Po skončení každé exkurze se návštěvníci mohou těšit na vystoupení ÚDiF – Úžasného divadla fyziky na téma „Cesta do hlubin magnetické rezonance“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře