Reklama
reklama

Pan Spock ze Star Treku bude v Brně demonstrovat tažný paprsek v rámci Týdne vědy a techniky

Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR otevře veřejnosti 13. a 14. listopadu své laboratoře. Dny otevřených dveří v tomto vědeckém centru jsou součástí největšího vědeckého festivalu v republice, letos s podtitulem Dotkni se vědy.

Zájemci za hodinu a půl nahlédnou do šesti laboratoří, kde na ně čekají lasery, litograf, silné magnety či elektronové mikroskopy a svářečky. Nahlédnou tak do světa vědy na vysoké světové úrovni, za jejíž vývoj vědci pravidelně sbírají ocenění.

Právě demonstrace tažného paprsku známého ze Star Treku bude tahákem letošních otevřených dveří, a to přímo pod dohledem důstojníka Hvězdné flotily, pana Spocka. Spolu s vědci z oboru laserové techniky předvede známý Vulkánec manipulaci mikroorganismy a částicemi pomocí světelného paprsku.

Lákadlo představuje i elektronový mikroskop, vědci familiárně přezdívaný „Mamut“, ve kterém je stejný tlak jako na nízkých oběžných dráhách Země, tedy 10-8 pascalů. Další mikroskop zvětšuje i biologické vzorky, například křídlo motýla až na úroveň nanočástic. Návštěvníci se mohou těšit také na hologramy nebo základy svařování elektronovým svazkem, odkud si odnesou vlastní fotografii vygravírovanou do nerezové destičky.

Novinkou v laboratořích je takzvaný vodíkový maser, který svými daty přispívá ke zpřesňování celosvětového času. Přesnost tohoto generátoru mikrovlnného záření si je možné představit tak, že teprve za neuvěřitelných deset milionů let by došlo k odchylce v měření času o pouhou jednu sekundu.

Laboratoř kryogeniky ukáže základy oboru nízkých teplot. Fyzikální triky s kapalným dusíkem, vakuem či héliem tak naplní heslo letošního ročníku festivalu „Dotkni se vědy“, protože si na ně návštěvníci budou moci doslova sáhnout. U magnetu o síle 9,4 tesly odborníci na biomedicínské signály zase vysvětlí, jak se podílí na vývoji metod pro diagnostiku a terapii schizofrenie nebo Parkinsonovy choroby.

Exkurze začínají shodně po oba dny v devět hodin, poslední vstup bude ve čtvrtek ve tři čtvrtě na šest, v pátek pak o půl třetí. Po skončení každé exkurze se návštěvníci mohou těšit na vystoupení ÚDiF – Úžasného divadla fyziky na téma „Cesta do hlubin magnetické rezonance“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře