Reklama
reklama

Odborník radí: Kupte si kompakt. U toho víte, kam rachejtle poletí

Také máte v plánu zapálit si nějakou tu rachejtli a bojíte se, aby se vám při tom nic nestalo? Oslovili jsme odborníka na ohňostroje Petra Pávka, který prozradil, jaký druh pyrotechniky bychom si měli koupit a jak se vyhnout zbytečnému zranění.

Oslavy nového roku jsou za dveřmi. Jaké rachejtle byste doporučil lidem pořídit si na Silvestra?

Každý má rád něco jiného. Já osobně dávám přednost římským svícím a kompaktům. Zde má člověk jednu hlavní jistotu, že přesně ví, kam to poletí. U rakety, která má špejli, hrozí, že ji může vzít vítr a vlítne třeba někomu do okna. To je nevyzpytatelné.

Jaká zábavní pyrotechnika je podle vás vhodná například pro rodiny s dětmi?

Nějaké menší kompakty. Ale existují i speciální rachejtle pro děti ve věku od deseti let. Děti si je mohou pustit samy v doprovodu rodičů. Riziko je skutečně minimální. Náplně jsou slabé, nic by se nemělo stát.

Přece jenom každý rok ale dochází k úrazům. Na co by si lidé měli dávat největší pozor?

Největší problém je, že jsou lidé opilí. Pak ke zraněním pochopitelně dochází častěji. A důležité je vždycky si dobře přečíst návod a podle toho postupovat. To znamená, pokud je to raketa, tak ji dát do lahve a nepouštět ji z ruky. Když jsou to kompakty, tak postavit je na pevnou zem, zajistit je, a teprve pak zapálit. Ale zapálit ze strany.

Jaká pyrotechnika je nejvíce nebezpečná?

Největší riziko je kupovat si ji v tržnicích. Ano, je to sice levnější než v kamenných krámech, ale lidé tím riskují. Za prvé: nikdy není jistá kvalita, protože ty dělbuchy mnohdy mívají ve vlhku, což je obrovský problém, pak může vše snadno selhat. Nikdo navíc neví, odkud to prodejci z tržnic berou, zda se nejedná o nějaký podřadný materiál, tudíž i náplň nemusí být kvalitní.

Když si někdo zakoupí pyrotechniku, kde by ji měl doma mít?

Ideálním prostorem je garáž. A hlavně je třeba toto zboží umístit z dosahu dětí.

Jaké jsou ceny pyrotechniky oproti loňsku?

Za posledních pět let se drží zhruba na stejné ceně. Ale samozřejmě v porovnání například s předchozími lety šly ceny pyrotechniky hodně dolů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře