Reklama
reklama

Odborník radí: Kupte si kompakt. U toho víte, kam rachejtle poletí

Také máte v plánu zapálit si nějakou tu rachejtli a bojíte se, aby se vám při tom nic nestalo? Oslovili jsme odborníka na ohňostroje Petra Pávka, který prozradil, jaký druh pyrotechniky bychom si měli koupit a jak se vyhnout zbytečnému zranění.

Oslavy nového roku jsou za dveřmi. Jaké rachejtle byste doporučil lidem pořídit si na Silvestra?

Každý má rád něco jiného. Já osobně dávám přednost římským svícím a kompaktům. Zde má člověk jednu hlavní jistotu, že přesně ví, kam to poletí. U rakety, která má špejli, hrozí, že ji může vzít vítr a vlítne třeba někomu do okna. To je nevyzpytatelné.

Jaká zábavní pyrotechnika je podle vás vhodná například pro rodiny s dětmi?

Nějaké menší kompakty. Ale existují i speciální rachejtle pro děti ve věku od deseti let. Děti si je mohou pustit samy v doprovodu rodičů. Riziko je skutečně minimální. Náplně jsou slabé, nic by se nemělo stát.

Přece jenom každý rok ale dochází k úrazům. Na co by si lidé měli dávat největší pozor?

Největší problém je, že jsou lidé opilí. Pak ke zraněním pochopitelně dochází častěji. A důležité je vždycky si dobře přečíst návod a podle toho postupovat. To znamená, pokud je to raketa, tak ji dát do lahve a nepouštět ji z ruky. Když jsou to kompakty, tak postavit je na pevnou zem, zajistit je, a teprve pak zapálit. Ale zapálit ze strany.

Jaká pyrotechnika je nejvíce nebezpečná?

Největší riziko je kupovat si ji v tržnicích. Ano, je to sice levnější než v kamenných krámech, ale lidé tím riskují. Za prvé: nikdy není jistá kvalita, protože ty dělbuchy mnohdy mívají ve vlhku, což je obrovský problém, pak může vše snadno selhat. Nikdo navíc neví, odkud to prodejci z tržnic berou, zda se nejedná o nějaký podřadný materiál, tudíž i náplň nemusí být kvalitní.

Když si někdo zakoupí pyrotechniku, kde by ji měl doma mít?

Ideálním prostorem je garáž. A hlavně je třeba toto zboží umístit z dosahu dětí.

Jaké jsou ceny pyrotechniky oproti loňsku?

Za posledních pět let se drží zhruba na stejné ceně. Ale samozřejmě v porovnání například s předchozími lety šly ceny pyrotechniky hodně dolů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře