Reklama
reklama

Obrazy o lásce a nahotě zpřístupní návštěvníkům Rajhrad

Památník písemnictví na Moravě zve na vernisáž výstavy surrealistické skupiny Stir up s názvem Všichni jsme stvořeni z lásky. Prostory v rajhradském benediktinském klášteře nabídnou díla Arnošta Budíka, Josefa Kremláčka, Václava Pajurka, Josefa Bubeníka nebo Lindy Filipové.

Výstava zahájí vernisáží ve středu 19. února v šest hodin večer a potrvá do 30. března. Díla jsou vnímána jako podnětný příspěvek do probíhající umělecké diskuze, vymezující se příkře proti všudypřítomné komerční nahotě.

Úzké vazby literatury a obrazu v jeho statické, nikoli filmové podobě, stojí v programovém zaměření Malé galerie Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě. V minulých dnech zde právě v tomto rámci ukázal svou bohatou ilustrační tvorbu pro dětské časopisy a vlastní autorské knihy Alois Mikulka.

Téma surrealismu reprezentativně zachycuje rovněž druhá současná profilová výstava v Památníku, Vítězslav Nezval – život a dílo. Široce mapuje tvůrčí a životní osudy dnes spíše čítankového básníka, včetně jeho hudebního a stejně neznámého výtvarného odkazu. Tato expozice bude přístupná od konce března a v nejbližších dnech bude doplněna o další Nezvalův autoportrét, básníkovu posmrtnou masku a odlitek tvůrcovy pravé ruky a o ukázky originálních rukopisů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře