Reklama
reklama

Na výletech letos budeme hledat Questy. Tři jsou i na Špilberku

Zima se vzdala a počasí letos o něco dříve přeje jarním výletům. Neseďte doma a dopřejte si pěkný víkend s mnoha zážitky. Především pro rodiny s dětmi na dovolené a na výletech se letos v Česku spouští projekt „Na značky, na venkov,“ který spočívá v takzvaném Questingu, česky hledačce.

Asociace regionálních značek společně s projektem Prázdniny na venkově tím cílí na svoje produkty a zároveň se snaží přitáhnout turisty k většímu a interaktivnímu zájmu o české regiony. „Chceme přibližovat přírodní a kulturní dědictví trochu jinak než jen pomocí naučných stezek a informačních panelů,“ uvedla Kateřina Kočí z Občanského sdružení Actaea.

Hra Questing pochází z USA, tradici má i v Anglii a Skotsku. Začátek hry spočívá v tom, že si turista vyzvedne pokyny na archu papíru nebo stáhne z internetu. Obdrží návod trasy a také místo pro vyplnění tajenky.  „Quest neboli „hledačka“ je poznávací trasa, která vás vede po jednotlivých zastaveních, kde hledáte indicie pro vyluštění tajenky a pokračování v cestě. Je popsaná na samostatném listu papíru obvykle prostřednictvím veršů. Když projdete celou trasu a získáte znění tajenky, která vás dovede k pokladu. Poklad obsahuje návštěvní knihu a razítko, které si orazíte do své cestovní knihy či sešitu. Může obsahovat fotky, průvodce po okolí, pohlednice, nebo různé drobnosti na výměnu,“ vysvětlila Kočí.

Questing je hra připomínající naši „honbu za pokladem“ nebo šipkovanou, případně polské „podchody“. Ve Skotsku a Anglii, kde má tradici více než 150 let, je známá jako letterboxing. Quest vede hráče po stálé trase, nabízí jim různé indicie a jejich správné rozluštění je nakonec dovede k „pokladu“. „Questy“ jsou trvalé a jejich tvorba je příležitostí pro zapojení veřejnosti - na jejich vzniku se obvykle podílejí školy, místní spolky, občanská sdružení. K tvorbě dobrého questu je třeba důkladně se seznámit s místním přírodním, kulturním a historickým dědictvím a tyto znalosti pak vtipně a kreativně využít. Questing je zábava a poučení současně a má význam nejen pro místní obyvatele, ale i jako turistická atraktivita. V Anglii a Skotsku je populární 150 let, v USA má dvacetiletou historii a jeho popularita stále roste.

Poklad může být podobný jako v geocachingu. Rozdíl je v tom, že zde je cílem samotná cesta a není potřeba žádných technologických pomůcek. „Na jednotlivých zastaveních se snažíme využít již existujících informací, tabulek či objektů,“ dodala Kočí. Poklady jsou zatím schované v infocentrech, ale nyní plánují tvůrci dát jeden v Podyjí do terénu a postupně v tomto trendu pokračovat. Například ve Spojených státech amerických je hledaček obrovské množství a mají pokladů v terénu většinu.
Primárně hledačky seznamují s venkovem, ale lze je udělat i ve městě nebo například jen v muzeu. Existující hledačky mohou lidé najít na internetových stránkách www.questing.cz. Zatím jich je 13 a tvůrci věří v to, že se postupně rozšíří živelně podobně jako geocaching. Chtějí, aby se všechny objevily na internetu na jednom místě, aby se k nim kdokoliv dostal.

Seznam míst, kde naleznete hledačky: Železné hory, Štramberk, Třeboň, Drakov, Mikulovice, Liberec, Křivoklát, Praha, Vrbno pod Pradědem, Český les, Mikulov, Slavonice, Špilberk.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře