Reklama
reklama

Na výletech letos budeme hledat Questy. Tři jsou i na Špilberku

Zima se vzdala a počasí letos o něco dříve přeje jarním výletům. Neseďte doma a dopřejte si pěkný víkend s mnoha zážitky. Především pro rodiny s dětmi na dovolené a na výletech se letos v Česku spouští projekt „Na značky, na venkov,“ který spočívá v takzvaném Questingu, česky hledačce.

Asociace regionálních značek společně s projektem Prázdniny na venkově tím cílí na svoje produkty a zároveň se snaží přitáhnout turisty k většímu a interaktivnímu zájmu o české regiony. „Chceme přibližovat přírodní a kulturní dědictví trochu jinak než jen pomocí naučných stezek a informačních panelů,“ uvedla Kateřina Kočí z Občanského sdružení Actaea.

Hra Questing pochází z USA, tradici má i v Anglii a Skotsku. Začátek hry spočívá v tom, že si turista vyzvedne pokyny na archu papíru nebo stáhne z internetu. Obdrží návod trasy a také místo pro vyplnění tajenky.  „Quest neboli „hledačka“ je poznávací trasa, která vás vede po jednotlivých zastaveních, kde hledáte indicie pro vyluštění tajenky a pokračování v cestě. Je popsaná na samostatném listu papíru obvykle prostřednictvím veršů. Když projdete celou trasu a získáte znění tajenky, která vás dovede k pokladu. Poklad obsahuje návštěvní knihu a razítko, které si orazíte do své cestovní knihy či sešitu. Může obsahovat fotky, průvodce po okolí, pohlednice, nebo různé drobnosti na výměnu,“ vysvětlila Kočí.

Questing je hra připomínající naši „honbu za pokladem“ nebo šipkovanou, případně polské „podchody“. Ve Skotsku a Anglii, kde má tradici více než 150 let, je známá jako letterboxing. Quest vede hráče po stálé trase, nabízí jim různé indicie a jejich správné rozluštění je nakonec dovede k „pokladu“. „Questy“ jsou trvalé a jejich tvorba je příležitostí pro zapojení veřejnosti - na jejich vzniku se obvykle podílejí školy, místní spolky, občanská sdružení. K tvorbě dobrého questu je třeba důkladně se seznámit s místním přírodním, kulturním a historickým dědictvím a tyto znalosti pak vtipně a kreativně využít. Questing je zábava a poučení současně a má význam nejen pro místní obyvatele, ale i jako turistická atraktivita. V Anglii a Skotsku je populární 150 let, v USA má dvacetiletou historii a jeho popularita stále roste.

Poklad může být podobný jako v geocachingu. Rozdíl je v tom, že zde je cílem samotná cesta a není potřeba žádných technologických pomůcek. „Na jednotlivých zastaveních se snažíme využít již existujících informací, tabulek či objektů,“ dodala Kočí. Poklady jsou zatím schované v infocentrech, ale nyní plánují tvůrci dát jeden v Podyjí do terénu a postupně v tomto trendu pokračovat. Například ve Spojených státech amerických je hledaček obrovské množství a mají pokladů v terénu většinu.
Primárně hledačky seznamují s venkovem, ale lze je udělat i ve městě nebo například jen v muzeu. Existující hledačky mohou lidé najít na internetových stránkách www.questing.cz. Zatím jich je 13 a tvůrci věří v to, že se postupně rozšíří živelně podobně jako geocaching. Chtějí, aby se všechny objevily na internetu na jednom místě, aby se k nim kdokoliv dostal.

Seznam míst, kde naleznete hledačky: Železné hory, Štramberk, Třeboň, Drakov, Mikulovice, Liberec, Křivoklát, Praha, Vrbno pod Pradědem, Český les, Mikulov, Slavonice, Špilberk.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře