Reklama
reklama

Na den Janáčkových narozenin vypadne z orloje třináct kuliček s podpisem skladatele

Unikátní edici janáčkovských skleněnek s jeho autogramem a daty úmrtí a narození mohou Brňané chytit 3. července od jedenácti do jedenácti hodin večer. Kuličky budou nasazeny do speciálního druhého zásobníku.

Ty nechycené propadnou a budou uchovány pro připravovanou aukci k pátému výročí fungování hodinového stroje. Ke sto šedesátému výročí Janáčkova narození bude ve čtvrtek od čtyř do osmi hodin projíždět na trase náměstí Svobody – Mendlovo náměstí Pub šalina. V ní v rámci akce Připijte Leošovi na zdraví mohou lidé připít Starobrnem k jeho narozeninám.

V režii Tomáše Pilaře v tramvaji vystoupí operní soubor Národního divadla Brno, speciální jízdenky lze zakoupit v předprodeji v divadle nebo přímo na místě. Na Janáčkovy narozeniny bude spuštěna multimediální publikace s ukázkami skladatelových děl. Jedná se o unikátní projekt o životě a díle Leoše Janáčka, který v současnosti patří k nejhranějším hudebním autorům.

„Společně s Gregorem Johannem Mendelem patří Leoš Janáček ke světově proslulým géniům, kteří se v Brně sice nenarodili, ale přišli sem jako mladí a své dílo vytvořili ve zdech našeho města. Janáček s Brnem srostl a jeho skladby vyrůstaly z brněnské atmosféry,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka. Věřím, že se akce konané v Roce Leoše Janáčka stanou jasným a důstojným vyjádřením toho, co pro Brno věčně mladá Janáčkova hudba znamená,“ dodal.

Kdo by chtěl jít po stopách Leoše Janáčka, letos klidně může. Na speciální trase jsou vyškoleni průvodci, kteří dvou hodinovou trasou zájemce za padesát korun provedou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře