Reklama
reklama

Muzeum města Brna zve na vzácné grafiky z 18. a 19. století

Vzácné grafiky z 18. a 19. století jsou od začátku října k vidění ve stálé expozici Muzea města Brna Od renesance po modernu na Špilberku. Mědiryty, lepty a kresby znázorňují například veduty města Brna, zdobená oznámení veřejných obhajob či cestopisné výjevy. 

Necelé stovce grafik je vždy společný vztah k Brnu – ať už jejich tématem, či osobností autora. Návštěvníci mají ojedinělou možnost je zhlédnout pouze do konce roku, originály grafik totiž nelze kvůli působení světla dlouhodobě vystavovat. 

Celkem 94 grafik různých velikostí i námětů zabralo celou chodbu severního křídla Špilberku. Všechny pocházejí ze sbírkového fondu Muzea města Brna a prošly náročným restaurováním. Za prozkoumání stojí všechny: můžete na nich hledat schované zemské patrony anebo letopočty zašifrované v latinských nápisech. Mezi nejvzácnější vystavené grafiky patří teze, tedy jakési veřejné oznámení studentovy obhajoby, vytištěná na hedvábí s paličkovanou krajkou či veduta s nově postavenou kašnou Parnas.

Expozice začíná městskými vedutami. Kromě Parnasu znázorňují například i Merkurovu kašnu, co stávala na náměstí Svobody. Na grafikách člověk obvykle najde dvě jména: autora námětu a rytce. Na zakázku tyto grafiky vyráběly specializované dílny, vyhlášené byly například v Augsburgu. I jejich produkce je na výstavě k vidění.

Část vystavených grafik z roku 1736 připomíná tehdejší 380. výročí příchodu augustiniánů do Brna. U této příležitosti byl slavnostně korunován obraz Panny Marie Svatotomské za její učiněné zázraky, především za ochranu Brna během švédského obléhání. Církevní tematiku mají i drobné tisky ke svátkům během roku – na nich dokonce prosvítá inkoust z poznámek kazatelů. Výjimečné jsou už zmíněné univerzitní teze – pozvánky k obhajobám. Znázorňují téma jejich práce, ale i jména vyučujících profesorů a oponentů. 

Důležitou postavou výstavy je Josef Axmann. Jeho tvorba je k vidění např. ve vídeňské Albertině i jinde. Axmann byl plodným mědirytcem, často vytvářel grafiky k cestopisům (nejvzdálenější až z Rio de Janeira), portrétoval dokonce i císařovnu Sissi. Podobný význam má František Xaver Rektořík, jehož tvorba i vlastní sbírky se staly součástí muzejního fondu.

Co se týče uměleckých sbírek, je nutno zmínit i osobnost židovského podnikatele Heinricha Gomperze, jehož kolekce umění byla stěžejní pro vznikající městské muzeum. Sbírka rakouských, německých, nizozemských, francouzských a italských obrazů a kreseb byla nejprve vystavena v Gomperzově domě na Jezuitské ulici (v místech dnešní pasáže Typos). Dva roky před smrtí, roku 1892, ji odkázal milovanému městu Brnu. V roce 1904 si pak lidé mohli sbírku prohlédnout v historických sálech Zemského domu na Dominikánském náměstí (dnešní Nová radnice), kde mělo své prostory tehdy otevřené Městské muzeum Zemského hlavního města Brna.

Originální grafiky jsou součástí stálé expozice s názvem Od renesance po modernu. Prohlédnout si je můžete od středy do neděle od 9 do 17 hodin až do konce roku. Za zhlédnutí Kabinetu grafiky se neplatí žádné zvláštní vstupné, pouze běžná vstupenka do stálých expozic. Výstavu doplní i komentovaná prohlídka s kurátorkou Janou Svobodovou dne 24. října v 15 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře