Reklama
reklama

U Barvičů se slavilo. 130 let od otevření obchodu v Brně

V pátek 12. července to bylo přesně 130 let ode dne, kdy Joža Barvič otevřel první český obchod v Brně - "obchod knihami a zbožím uměleckým".

Knihkupectví na tento den pro zákazníky nachystalo malou výpravu do minulosti - přivítalo Milenu Flodrovou, která se dlouhá léta věnuje historii Brna. Paní Flodrová připravila povídání o knihkupectví i o dění v České ulici z dob, kdy jí chodili pánové Barvič s Novotným.

K nahlédnutí byly dobové dokumenty a fotografie z archivu rodin obou zakladatelů..

Po přednášce paní Flodrové následovala módní přehlídka dobových oděvů. Krásné modelky předvedly šaty, ve kterých se kdysi chodilo. K vidění byl průřez dobových kostýmů od 2. poloviny 19. století až do 30. let století 20.  Módní přehlídku zajistila půjčovna kostýmů Starý svět, věhlasná ve svém oboru.

Po celý den příjemnou atmosféru dokresloval zvuk starých mechanických hudebních nástrojů pana Henriho Noubela - podobných, jaké v době otevření knihkupectví vyhrávaly brněnským občanům při korzování po Rudolfské ulici - dnes nesoucí jméno Česká.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře