Reklama
reklama

Primátor Roman Onderka ocenil publikaci o práci a životě designéra Karla Kobosila

V Centru Vysokého učení technického v Brně na Antonínské ulici byla minulý týden představena publikace KOBOBOOK, která byla připravena k prvnímu výročí úmrtí Karla Kobosila. Ten zemřel v roce 2013, kniha přibližuje nejen život a dílo designéra Karla Kobosila, ale i historii designu v porevoluční České republice.

Vedle faktografických textů, týkajících se Kobosilovy práce a chodu Design centra České republiky, zahrnuje kniha především množství vzpomínek a výpovědí jeho kolegů, spolupracovníků, kamarádů i členů rodiny a také množství fotografií, přinášejících svědectví o jednom naplněném životě.

„Karla Kobosila jsem si velice vážil. Většina odborné veřejnosti si ho pamatuje jako zakladatele Design centra České republiky a současně jako jeho prvního a posledního ředitele. Sám obětoval svou kariéru tvůrce a vybudoval z organizace renomovanou značku. V důsledku letitého ředitelského úvazku si k tvůrčí práci po léta jenom odskakoval a sliboval si, že milovanému designu se bude naplno věnovat zase až v důchodu. Mnoho příležitosti k tomu už bohužel nedostal. Odešla v něm významná osobnost nejen v měřítku města Brna, ale i celé republiky,“ vzpomíná na Karla Kobosila primátor moravské metropole Roman Onderka. 

Karel Kobosil se také výraznou měrou zasloužil o založení oboru Průmyslový design na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jeho přínos měl kromě formální roviny i důležitou složku věcnou, spočívající v tvorbě studijního programu, obsahujícího vyváženě předměty inženýrské a umělecké.

Jako ředitel Design centra České republiky podporoval účast studentů a učitelů v soutěžích a na výstavách centrem pořádaných. V posledních letech svého života působil i jako pedagog na Odboru průmyslového designu Fakulty strojního inženýrství a na Univerzitě 3. věku Vysokého učení technického v Brně. 

Knihu lze zakoupit za necelých tři sta korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře