Reklama
reklama

Primátor Roman Onderka ocenil publikaci o práci a životě designéra Karla Kobosila

V Centru Vysokého učení technického v Brně na Antonínské ulici byla minulý týden představena publikace KOBOBOOK, která byla připravena k prvnímu výročí úmrtí Karla Kobosila. Ten zemřel v roce 2013, kniha přibližuje nejen život a dílo designéra Karla Kobosila, ale i historii designu v porevoluční České republice.

Vedle faktografických textů, týkajících se Kobosilovy práce a chodu Design centra České republiky, zahrnuje kniha především množství vzpomínek a výpovědí jeho kolegů, spolupracovníků, kamarádů i členů rodiny a také množství fotografií, přinášejících svědectví o jednom naplněném životě.

„Karla Kobosila jsem si velice vážil. Většina odborné veřejnosti si ho pamatuje jako zakladatele Design centra České republiky a současně jako jeho prvního a posledního ředitele. Sám obětoval svou kariéru tvůrce a vybudoval z organizace renomovanou značku. V důsledku letitého ředitelského úvazku si k tvůrčí práci po léta jenom odskakoval a sliboval si, že milovanému designu se bude naplno věnovat zase až v důchodu. Mnoho příležitosti k tomu už bohužel nedostal. Odešla v něm významná osobnost nejen v měřítku města Brna, ale i celé republiky,“ vzpomíná na Karla Kobosila primátor moravské metropole Roman Onderka. 

Karel Kobosil se také výraznou měrou zasloužil o založení oboru Průmyslový design na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jeho přínos měl kromě formální roviny i důležitou složku věcnou, spočívající v tvorbě studijního programu, obsahujícího vyváženě předměty inženýrské a umělecké.

Jako ředitel Design centra České republiky podporoval účast studentů a učitelů v soutěžích a na výstavách centrem pořádaných. V posledních letech svého života působil i jako pedagog na Odboru průmyslového designu Fakulty strojního inženýrství a na Univerzitě 3. věku Vysokého učení technického v Brně. 

Knihu lze zakoupit za necelých tři sta korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře