Reklama
reklama

Primátor Roman Onderka ocenil publikaci o práci a životě designéra Karla Kobosila

V Centru Vysokého učení technického v Brně na Antonínské ulici byla minulý týden představena publikace KOBOBOOK, která byla připravena k prvnímu výročí úmrtí Karla Kobosila. Ten zemřel v roce 2013, kniha přibližuje nejen život a dílo designéra Karla Kobosila, ale i historii designu v porevoluční České republice.

Vedle faktografických textů, týkajících se Kobosilovy práce a chodu Design centra České republiky, zahrnuje kniha především množství vzpomínek a výpovědí jeho kolegů, spolupracovníků, kamarádů i členů rodiny a také množství fotografií, přinášejících svědectví o jednom naplněném životě.

„Karla Kobosila jsem si velice vážil. Většina odborné veřejnosti si ho pamatuje jako zakladatele Design centra České republiky a současně jako jeho prvního a posledního ředitele. Sám obětoval svou kariéru tvůrce a vybudoval z organizace renomovanou značku. V důsledku letitého ředitelského úvazku si k tvůrčí práci po léta jenom odskakoval a sliboval si, že milovanému designu se bude naplno věnovat zase až v důchodu. Mnoho příležitosti k tomu už bohužel nedostal. Odešla v něm významná osobnost nejen v měřítku města Brna, ale i celé republiky,“ vzpomíná na Karla Kobosila primátor moravské metropole Roman Onderka. 

Karel Kobosil se také výraznou měrou zasloužil o založení oboru Průmyslový design na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jeho přínos měl kromě formální roviny i důležitou složku věcnou, spočívající v tvorbě studijního programu, obsahujícího vyváženě předměty inženýrské a umělecké.

Jako ředitel Design centra České republiky podporoval účast studentů a učitelů v soutěžích a na výstavách centrem pořádaných. V posledních letech svého života působil i jako pedagog na Odboru průmyslového designu Fakulty strojního inženýrství a na Univerzitě 3. věku Vysokého učení technického v Brně. 

Knihu lze zakoupit za necelých tři sta korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře