Reklama
reklama

Památník písemnictví v Rajhradě pořádá StřeDění se spisovatelem Radkem Malým

Cyklus besed se zajímavými osobnostmi působícími v oblasti kultury otvírá po letní přestávce Památník písemnictví na Moravě setkáním s Radkem Malým. Básník, překladatel, pedagog na bohemistice v Olomouci a vedoucí katedry tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého představí návštěvníkům svou práci a přečte ukázky z knih. Besedu ve středu 11. září od 17 hodin moderuje Kristýna Cimalová.

Radek Malý vystudoval bohemistiku a germanistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je autorem pěti básnických sbírek - nejnověji Světloplaší (2012). Holduje spíše verši rýmovanému než volnému, náladou se jeho poezie pohybuje mezi dvěma póly – od mladé naštvanosti po nostalgickou melancholii.

Jako překladatel se věnuje zejména německým expresionistickým básníkům, jejichž poezii vydal v antologii Držíce v drzých držkách cigarety (2007). Literární vědec Malý se zabýval ve své disertační práci poezií Georga Trakla a v minulém roce mu vyšla monografie Domovem v jazyce. České čtení Paula Celana.

Radek Malý je na české scéně také již poměrně známým autorem dětské literatury. Společně s Hanou Mikulenkovou připravili učebnice českého jazyka a literatury pro první stupeň základních škol a Slabikář s ilustracemi Matěje Formana. Jeho poezii pro děti zastupují hravá a vtipná sbírka Kam až smí smích (2009) či pro starší čtenáře určená kniha Listonoš vítr (2011). Tato sbírka získala řadu literárních cen – zmiňme alespoň Magnesii Literu v kategorii knih pro děti a mládež. V tvorbě Radka Malého můžeme sledovat tendenci didakticky poezii dětem přibližovat, někdy i přímo její jednotlivé lyrické formy jako v knize Poetický slovníček dětem v příkladech (2012). Dětem určená próza František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006) je charakteristická podzimní nostalgií, která se jemně vine celým dílem Radka Malého.

Již několik let předsedá odborné porotě literární soutěže Skrytá paměť Moravy, na které se Památník písemnictví na Moravě organizačně podílí. "Rádi proto uvítáme Radka Malého na besedě v Památníku jako čestného hosta," uvádí pořadatelé.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Komentáře