Reklama
reklama

Památník písemnictví v Rajhradě pořádá StřeDění se spisovatelem Radkem Malým

Cyklus besed se zajímavými osobnostmi působícími v oblasti kultury otvírá po letní přestávce Památník písemnictví na Moravě setkáním s Radkem Malým. Básník, překladatel, pedagog na bohemistice v Olomouci a vedoucí katedry tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého představí návštěvníkům svou práci a přečte ukázky z knih. Besedu ve středu 11. září od 17 hodin moderuje Kristýna Cimalová.

Radek Malý vystudoval bohemistiku a germanistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je autorem pěti básnických sbírek - nejnověji Světloplaší (2012). Holduje spíše verši rýmovanému než volnému, náladou se jeho poezie pohybuje mezi dvěma póly – od mladé naštvanosti po nostalgickou melancholii.

Jako překladatel se věnuje zejména německým expresionistickým básníkům, jejichž poezii vydal v antologii Držíce v drzých držkách cigarety (2007). Literární vědec Malý se zabýval ve své disertační práci poezií Georga Trakla a v minulém roce mu vyšla monografie Domovem v jazyce. České čtení Paula Celana.

Radek Malý je na české scéně také již poměrně známým autorem dětské literatury. Společně s Hanou Mikulenkovou připravili učebnice českého jazyka a literatury pro první stupeň základních škol a Slabikář s ilustracemi Matěje Formana. Jeho poezii pro děti zastupují hravá a vtipná sbírka Kam až smí smích (2009) či pro starší čtenáře určená kniha Listonoš vítr (2011). Tato sbírka získala řadu literárních cen – zmiňme alespoň Magnesii Literu v kategorii knih pro děti a mládež. V tvorbě Radka Malého můžeme sledovat tendenci didakticky poezii dětem přibližovat, někdy i přímo její jednotlivé lyrické formy jako v knize Poetický slovníček dětem v příkladech (2012). Dětem určená próza František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (2006) je charakteristická podzimní nostalgií, která se jemně vine celým dílem Radka Malého.

Již několik let předsedá odborné porotě literární soutěže Skrytá paměť Moravy, na které se Památník písemnictví na Moravě organizačně podílí. "Rádi proto uvítáme Radka Malého na besedě v Památníku jako čestného hosta," uvádí pořadatelé.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře