Reklama
reklama

Muzeum už dnes mimořádně vystaví originál Bible kralické z roku 1613

Moravské zemské muzeum v Brně mimořádně vystaví originál jednosvazkového vydání Bible kralické z roku 1613. Přispěje tak k letošním oslavám 400. výročí posledního předbělohorského vydání jedné z nejvýznamnějších českých literárních památek. Expozice v Dietrichsteinském paláci se pro veřejnost otevře v sobotu a kvůli ochraně vzácného tisku potrvá pouze dva týdny.

Takzvaná jednodílka patří k nejvýznamnějším výsledkům práce tiskárny Jednoty bratrské, která v západomoravských Kralicích nad Oslavou sídlila v období 1578 až 1621. Oproti starší a honosnější šestidílce, tedy šestisvazkovému vydání, je tištěna velkými literami a nabízí revidovaný překlad.

"Význam tohoto vydání je také v tom, že bylo oproštěno od většiny komentářů a bylo určeno pro běžné uživatele, řadové členy Jednoty bratrské a další zájemce o četbu bible," uvedl Jiří Mitáček, vedoucí Historického oddělení Moravského zemského muzea.

Ve výstavní síni je originál rozevřen na začátku Knihy Jobovy, další stránky zhlédnou zájemci díky dvěma projekčním plátnům. Součástí komorní expozice jsou také litery nalezené při archeologickém výzkumu v místech někdejší kralické tiskárny.

Moravské zemské muzeum pečuje o rozsáhlý fond Jednoty bratrské a stará se také o památník v Kralicích nad Oslavou. Ve svých sbírkách uchovává dva exempláře jednodílky z roku 1613. Originály však vystavuje pouze sporadicky - za posledních 15 let to bude teprve podruhé.

Protestantská církev Jednota bratrská ve svých počátcích odmítala vyšší vzdělání a kulturu, postupně se však zařadila k významným nositelům dobové vzdělanosti. Za nejvyšší autoritu ve věcech víry církev považovala Písmo svaté. Příklad dalších evropských reformátorů Luthera a Kalvína inspiroval bratrské učence k vlastnímu překladu bible z jejích původních jazyků.

Ačkoliv většina přívrženců Jednoty bratrské musela později odejít do exilu, Bible kralická si díky svému jazykovému i technickému standardu uchovala v českých zemích značný význam. Představovala vzor českého jazyka a hluboce ovlivnila náboženský i literární život obrozenců.

Výstava ke 400. výročí posledního předbělohorského vydání je v těchto dnech i v Klementinu v Praze. Rozsáhlý program připomněl Bibli kralickou také přímo v Kralicích nad Oslavou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře