Reklama
reklama

Muzeum už dnes mimořádně vystaví originál Bible kralické z roku 1613

Moravské zemské muzeum v Brně mimořádně vystaví originál jednosvazkového vydání Bible kralické z roku 1613. Přispěje tak k letošním oslavám 400. výročí posledního předbělohorského vydání jedné z nejvýznamnějších českých literárních památek. Expozice v Dietrichsteinském paláci se pro veřejnost otevře v sobotu a kvůli ochraně vzácného tisku potrvá pouze dva týdny.

Takzvaná jednodílka patří k nejvýznamnějším výsledkům práce tiskárny Jednoty bratrské, která v západomoravských Kralicích nad Oslavou sídlila v období 1578 až 1621. Oproti starší a honosnější šestidílce, tedy šestisvazkovému vydání, je tištěna velkými literami a nabízí revidovaný překlad.

"Význam tohoto vydání je také v tom, že bylo oproštěno od většiny komentářů a bylo určeno pro běžné uživatele, řadové členy Jednoty bratrské a další zájemce o četbu bible," uvedl Jiří Mitáček, vedoucí Historického oddělení Moravského zemského muzea.

Ve výstavní síni je originál rozevřen na začátku Knihy Jobovy, další stránky zhlédnou zájemci díky dvěma projekčním plátnům. Součástí komorní expozice jsou také litery nalezené při archeologickém výzkumu v místech někdejší kralické tiskárny.

Moravské zemské muzeum pečuje o rozsáhlý fond Jednoty bratrské a stará se také o památník v Kralicích nad Oslavou. Ve svých sbírkách uchovává dva exempláře jednodílky z roku 1613. Originály však vystavuje pouze sporadicky - za posledních 15 let to bude teprve podruhé.

Protestantská církev Jednota bratrská ve svých počátcích odmítala vyšší vzdělání a kulturu, postupně se však zařadila k významným nositelům dobové vzdělanosti. Za nejvyšší autoritu ve věcech víry církev považovala Písmo svaté. Příklad dalších evropských reformátorů Luthera a Kalvína inspiroval bratrské učence k vlastnímu překladu bible z jejích původních jazyků.

Ačkoliv většina přívrženců Jednoty bratrské musela později odejít do exilu, Bible kralická si díky svému jazykovému i technickému standardu uchovala v českých zemích značný význam. Představovala vzor českého jazyka a hluboce ovlivnila náboženský i literární život obrozenců.

Výstava ke 400. výročí posledního předbělohorského vydání je v těchto dnech i v Klementinu v Praze. Rozsáhlý program připomněl Bibli kralickou také přímo v Kralicích nad Oslavou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře