Reklama
reklama

Vítězem 55. ročníku mezinárodního festivalu Brněnská šestnáctka se stala Slepice

Nejstarší festival krátkých filmů v České republice Brněnská šestnáctka má za sebou 55. ročník. Hlavní cenu letos v brněnském Kině Art získal chorvatský film Slepice režisérky Uny Gunjakové.

V soutěži Brněnská šestnáctka, kterou vyhlašuje Turistické a informační centrum města Brna, se tradičně objevují  krátkometrážní (1 až 30 minutové) filmy, které nevznikly na komerční bázi ani pro komerční využití. Účastní se jí amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol.

Do letošního ročníku přihlásili autoři rekordní počet filmů. Ze 720 přihlášených snímků pak do samotné soutěže postoupilo 44 filmů. „Zájem tvůrců letos předčil naše očekávání. Festival Brněnská šestnáctka je opravdu mezinárodní, polovina z přihlášených snímků byla z mimoevropských zemí. Za tímto úspěchem stojí cílená komunikace organizátorů Brněnské šestnáctky s filmovými školami,“ podotýká dramaturg festivalu Mgr. Marika Kupková s tím, že v loňském roce se do soutěže přihlásilo „jen“ 340 snímků.

Vítězným snímkem 55. ročníku se stal film Slepice režisérky Uny Gunjak. Porotci ocenili klasický rozměr filmu a silný příběh. Vítězný film má patnáct minut. Odehrává se v Sarajevu v roce 1993. Vrací se do dramatických let, které byly pro lidi v bývalé Jugoslávii plné zvratů a pohrom.

Vedle hlavní ceny porota udělila dalších sedm čestných uznání: cenu Visegrad Fund získal snímek polského režiséra Ziegenort, cenu za umělecké vystoupení film belgické autorky Tančírna, cenu za zvuk snímek z Indonésie Jak zastavit déšť, cena za herecký výkon putuje do Německa za film Jdi a hrej si, cenu za animace získal také německý snímek Road Trip, cenu za kameru ve filmu Příliv si odvezli tvůrci z Kuby a cenu za výpravu získal belgický film Electic Indigo.

Mezinárodní studentské porotě nejvíce učaroval animovaný film Xavera Xylophona Road Trip. „Brněnská šestnáctka byl vždy festival hraného filmu. Udělením této ceny se rozšířil prezentační okruh festivalu i o animaci, což nás velice těší,“ dodává Mgr. Marika Kupková. Diváckou cenu pak získal krátký film Mexičana Leonarda Diaze Nikdy se nevracej.

Porotě Brněnské šestnáctky letos předsedal významný britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas Ian Christie, který v jednom z rozhovorů v průběhu festivalu vyzdvihl úlohu a důležitost Kina Art v jeho funkční podobě klubového kina. Dalšími členy poroty byli Eva Filová, slovenská filmová a výtvarná historička působící na VŠMU v Bratislavě; polský filmař Grzegorz Jaroszuk, který získal hlavní cenu 53. ročníku B16 s filmem Příběhy z chlaďáku; filmová badatelka a dokumentární režisérka Maša Hilčišin z Bosny a Hercegoviny a Marek Dobeš, český režisér, scenárista a producent. Protiváhu k mezinárodní odborné porotě vytvořila mezinárodní studentská porota vybraná z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Komentáře