Reklama
reklama

Vítězem 55. ročníku mezinárodního festivalu Brněnská šestnáctka se stala Slepice

Nejstarší festival krátkých filmů v České republice Brněnská šestnáctka má za sebou 55. ročník. Hlavní cenu letos v brněnském Kině Art získal chorvatský film Slepice režisérky Uny Gunjakové.

V soutěži Brněnská šestnáctka, kterou vyhlašuje Turistické a informační centrum města Brna, se tradičně objevují  krátkometrážní (1 až 30 minutové) filmy, které nevznikly na komerční bázi ani pro komerční využití. Účastní se jí amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol.

Do letošního ročníku přihlásili autoři rekordní počet filmů. Ze 720 přihlášených snímků pak do samotné soutěže postoupilo 44 filmů. „Zájem tvůrců letos předčil naše očekávání. Festival Brněnská šestnáctka je opravdu mezinárodní, polovina z přihlášených snímků byla z mimoevropských zemí. Za tímto úspěchem stojí cílená komunikace organizátorů Brněnské šestnáctky s filmovými školami,“ podotýká dramaturg festivalu Mgr. Marika Kupková s tím, že v loňském roce se do soutěže přihlásilo „jen“ 340 snímků.

Vítězným snímkem 55. ročníku se stal film Slepice režisérky Uny Gunjak. Porotci ocenili klasický rozměr filmu a silný příběh. Vítězný film má patnáct minut. Odehrává se v Sarajevu v roce 1993. Vrací se do dramatických let, které byly pro lidi v bývalé Jugoslávii plné zvratů a pohrom.

Vedle hlavní ceny porota udělila dalších sedm čestných uznání: cenu Visegrad Fund získal snímek polského režiséra Ziegenort, cenu za umělecké vystoupení film belgické autorky Tančírna, cenu za zvuk snímek z Indonésie Jak zastavit déšť, cena za herecký výkon putuje do Německa za film Jdi a hrej si, cenu za animace získal také německý snímek Road Trip, cenu za kameru ve filmu Příliv si odvezli tvůrci z Kuby a cenu za výpravu získal belgický film Electic Indigo.

Mezinárodní studentské porotě nejvíce učaroval animovaný film Xavera Xylophona Road Trip. „Brněnská šestnáctka byl vždy festival hraného filmu. Udělením této ceny se rozšířil prezentační okruh festivalu i o animaci, což nás velice těší,“ dodává Mgr. Marika Kupková. Diváckou cenu pak získal krátký film Mexičana Leonarda Diaze Nikdy se nevracej.

Porotě Brněnské šestnáctky letos předsedal významný britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas Ian Christie, který v jednom z rozhovorů v průběhu festivalu vyzdvihl úlohu a důležitost Kina Art v jeho funkční podobě klubového kina. Dalšími členy poroty byli Eva Filová, slovenská filmová a výtvarná historička působící na VŠMU v Bratislavě; polský filmař Grzegorz Jaroszuk, který získal hlavní cenu 53. ročníku B16 s filmem Příběhy z chlaďáku; filmová badatelka a dokumentární režisérka Maša Hilčišin z Bosny a Hercegoviny a Marek Dobeš, český režisér, scenárista a producent. Protiváhu k mezinárodní odborné porotě vytvořila mezinárodní studentská porota vybraná z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře