Reklama
reklama

V kině Scala začíná Festival íránských filmů

Zakončovacím filmem Jako sen (režie Mahmúd Ghaffárí) a slavnostním vyhlášením výsledků 11. ledna vyvrcholil v Praze 4. ročník Festivalu íránských filmů, který se letos konal s podtitulem Rebelové íránského filmu. Od 13. do 15. ledna budou poprvé v historii festivalu vybrané filmy k vidění také v kině Scala v Brně.

Zahajovacím filmem festivalu v Brně bude film Já že se zlobím?!, který si čerstvě odnesl Cenu diváků. Režisér Rezá Dormišiján ho natočil coby svůj druhý celovečerní film. Nejkontroverznější íránský film roku 2014 měl premiéru na Berlinale 2014 a od té doby sklízí uznání po celém světě – vyjma Íránu, kde dosud nebyl uveden. Důvodem je politické téma a zachycení událostí tzv. zelené revoluce v roce 2009.

Cenu poroty pro nejlepší film si z Prahy odváží Rybka a Kočka režiséra Šahrama Mokrího, který se pokusil zachytit jediným nepřerušovaným záběrem rafinovaný příběh o skupině studentů tábořících v lese a jejich setkání se dvěma zdánlivě obyčejnými majiteli malé restaurace. Film porotu zaujal inovativním způsobem vyprávění a formální obsahovou jednotou – jde o film, který posouvá hranice filmové řeči novým směrem. Film je možné vidět v úterý 13.1. od 20:30.

Čestné uznání porota udělila snímku Sama nocí tmou za vysokou uměleckou úroveň, vynikající vizuální stránku a inovativní zpracování žánru hororu. Unikátní celovečerní debut íránsko-americké režisérky, scenáristky, producentky a herečky Any Lily Amírpúr sleduje nečekané setkání enigmatické upírky zahalené závoji s perským Jamesem Deanem ze Zkaženého města (od 8. ledna v českých kinech, distribuce Aerofilms). Snímek je na programu ve středu 14.1. od 20:30.

Sedm snímků v hlavní soutěži hodnotila odborná porota ve složení: výkonný ředitel kanálu České televize pro děti „Déčko“ Petr Koliha, íránský herec, režisér a producent Alí Mosaffá, filmová novinářka a publicistka Viera Langerová, íránská filmová distributorka Fariba Sumanska.

Program festivalu v kině Scala:

Úterý 13.1.

18:00 – zahajovací film: Já že se zlobím?!

20:30 – Rybka a kočka

Středa 14.1.

18:00 – Sníh

20:30 – Sama nocí tmou

Čtvrtek 15.1.

18:00 – Jako sen

20:30 – Pod vrstvami líčidel

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře