Reklama
reklama

Přímý přenos opery Carmen uvede v sobotu brněnská Scala

Populární divadelní a operní režisér Richard Eyre uvedl Carmen poprvé v roce 2009. Ta se nyní v novém obsazení vrací na program živých přenosů. V hlavní roli se z Metropolitní opery mohou diváci těšit na gruzínskou mezzosopranistku Anitu Rachvelishvili v sobotu 1. listopadu.  

„Carmen v podání Rachvelishvili je plná žáru a nezkrotnosti. Vládne silným hlasem a do nejjemnějších nuancí jím vykresluje svobodomyslnou ženu odevzdanou osudu i tváří v tvář smrti,“ vyzdvihuje její výkon The Huffington Post.

Carmen je v současnosti druhou světově nejinscenovanější operou vůbec. Bizet se přitom kladného přijetí svého veledíla nedožil. Krátce před svou smrtí v mladém věku šestatřiceti let sklidil výsměch pařížské kritiky a teprve rok poté Carmen zaznamenala průlomový úspěch ve Vídni. Jen na jevišti Met má tato opera na kontě na tisíc repríz.

I přes tak časté uvádění – anebo právě proto – zůstává postava Carmen stále záhadnou a proměnlivou. Každá mezzosopranistka, která se v její roli vystřídala, vtiskuje hlavní postavě odlišný ráz, jednou extrovertně rozverný, jindy zádumčivý.

„Když jsem sledoval kamenně upřený pohled Anity Rachvelishvili na tenoristu Aleksandrse Antonenka v roli Dona José, uvědomil jsem si tak jako nikdy předtím východisko této opery, že totiž obě postavy byly svedeny dohromady pouze nešťastným zásahem osudu,“ komentoval Zachary Woolfe pro NY Times.

Jako Carmen Anita Rachvelishvili před čtyřmi lety na jevišti Met debutovala a v loňské sezoně se představila také jako Končakovna v Knížeti Igorovi. V dalších rolích se objeví rumunská sopranistka Anita Hartig jako Micaela, v roli Escamilla uvidíme Ildara Abdrazakova, s nímž byla Rachvelishvili na jednom jevišti již jako s Knížetem Igorem. Abdrazakov si také zahrál Figara v minulém přenosu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Komentáře