Reklama
reklama

Přímý přenos opery Carmen uvede v sobotu brněnská Scala

Populární divadelní a operní režisér Richard Eyre uvedl Carmen poprvé v roce 2009. Ta se nyní v novém obsazení vrací na program živých přenosů. V hlavní roli se z Metropolitní opery mohou diváci těšit na gruzínskou mezzosopranistku Anitu Rachvelishvili v sobotu 1. listopadu.  

„Carmen v podání Rachvelishvili je plná žáru a nezkrotnosti. Vládne silným hlasem a do nejjemnějších nuancí jím vykresluje svobodomyslnou ženu odevzdanou osudu i tváří v tvář smrti,“ vyzdvihuje její výkon The Huffington Post.

Carmen je v současnosti druhou světově nejinscenovanější operou vůbec. Bizet se přitom kladného přijetí svého veledíla nedožil. Krátce před svou smrtí v mladém věku šestatřiceti let sklidil výsměch pařížské kritiky a teprve rok poté Carmen zaznamenala průlomový úspěch ve Vídni. Jen na jevišti Met má tato opera na kontě na tisíc repríz.

I přes tak časté uvádění – anebo právě proto – zůstává postava Carmen stále záhadnou a proměnlivou. Každá mezzosopranistka, která se v její roli vystřídala, vtiskuje hlavní postavě odlišný ráz, jednou extrovertně rozverný, jindy zádumčivý.

„Když jsem sledoval kamenně upřený pohled Anity Rachvelishvili na tenoristu Aleksandrse Antonenka v roli Dona José, uvědomil jsem si tak jako nikdy předtím východisko této opery, že totiž obě postavy byly svedeny dohromady pouze nešťastným zásahem osudu,“ komentoval Zachary Woolfe pro NY Times.

Jako Carmen Anita Rachvelishvili před čtyřmi lety na jevišti Met debutovala a v loňské sezoně se představila také jako Končakovna v Knížeti Igorovi. V dalších rolích se objeví rumunská sopranistka Anita Hartig jako Micaela, v roli Escamilla uvidíme Ildara Abdrazakova, s nímž byla Rachvelishvili na jednom jevišti již jako s Knížetem Igorem. Abdrazakov si také zahrál Figara v minulém přenosu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře