Reklama
reklama

Přímý přenos opery Carmen uvede v sobotu brněnská Scala

Populární divadelní a operní režisér Richard Eyre uvedl Carmen poprvé v roce 2009. Ta se nyní v novém obsazení vrací na program živých přenosů. V hlavní roli se z Metropolitní opery mohou diváci těšit na gruzínskou mezzosopranistku Anitu Rachvelishvili v sobotu 1. listopadu.  

„Carmen v podání Rachvelishvili je plná žáru a nezkrotnosti. Vládne silným hlasem a do nejjemnějších nuancí jím vykresluje svobodomyslnou ženu odevzdanou osudu i tváří v tvář smrti,“ vyzdvihuje její výkon The Huffington Post.

Carmen je v současnosti druhou světově nejinscenovanější operou vůbec. Bizet se přitom kladného přijetí svého veledíla nedožil. Krátce před svou smrtí v mladém věku šestatřiceti let sklidil výsměch pařížské kritiky a teprve rok poté Carmen zaznamenala průlomový úspěch ve Vídni. Jen na jevišti Met má tato opera na kontě na tisíc repríz.

I přes tak časté uvádění – anebo právě proto – zůstává postava Carmen stále záhadnou a proměnlivou. Každá mezzosopranistka, která se v její roli vystřídala, vtiskuje hlavní postavě odlišný ráz, jednou extrovertně rozverný, jindy zádumčivý.

„Když jsem sledoval kamenně upřený pohled Anity Rachvelishvili na tenoristu Aleksandrse Antonenka v roli Dona José, uvědomil jsem si tak jako nikdy předtím východisko této opery, že totiž obě postavy byly svedeny dohromady pouze nešťastným zásahem osudu,“ komentoval Zachary Woolfe pro NY Times.

Jako Carmen Anita Rachvelishvili před čtyřmi lety na jevišti Met debutovala a v loňské sezoně se představila také jako Končakovna v Knížeti Igorovi. V dalších rolích se objeví rumunská sopranistka Anita Hartig jako Micaela, v roli Escamilla uvidíme Ildara Abdrazakova, s nímž byla Rachvelishvili na jednom jevišti již jako s Knížetem Igorem. Abdrazakov si také zahrál Figara v minulém přenosu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře