Reklama
reklama

Film Cesta ven míří na festival do Cannes, do Brna jej autoři přivezou ve středu

Po dlouhých šestnácti letech se konečně na filmovou přehlídku v Cannes dostal zase český film. Tím je dílo Petra Václava Cesta ven, zaměřené na sociální vyloučení. 11. června představí film v Kině Scala producent Miloš Lochmann a hlavní hrdinka Klaudie Dudová.

Naposledy byl za Českou republiku na filmovém festivalu v Cannes snímek Postel od Oskara Reifa v roce 1998. Od té doby Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce nevybrala ani jeden z několika stovek filmů z celého světa právě ten český. Až doposud, kdy pro velký zájem komise zdvojnásobila kapacitu projekcí, které se budou letos odehrávat ve dvou sálech paralelně za přítomnosti tvůrců.

Petr Václav je režisérem nejlepšího českého filmu 2001 Paralelní světy oceněného Zlatým Ledňáčkem, po delším působení ve Francii natočil po třinácti letech film ve svém rodném jazyce a zároveň se osmnáct let po premiéře svého úspěšného dramatu Marian opět navrací mezi Romy.

Jeho Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě. V tom díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací.

Neví, kde hledat pomoc. Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost hrdince také nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani rodina jí nemůže pomoci: otec nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela už dávno.  

„Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí převážně na Ostravsku a do hlavních rolí byli obsazeni neherci, což filmu dodává autentickou atmosféru a nezpochybnitelnou vypovídací hodnotu,“ popsala Radka Urbancová ze společnosti Aerofilms.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře