Reklama
reklama

Film Cesta ven míří na festival do Cannes, do Brna jej autoři přivezou ve středu

Po dlouhých šestnácti letech se konečně na filmovou přehlídku v Cannes dostal zase český film. Tím je dílo Petra Václava Cesta ven, zaměřené na sociální vyloučení. 11. června představí film v Kině Scala producent Miloš Lochmann a hlavní hrdinka Klaudie Dudová.

Naposledy byl za Českou republiku na filmovém festivalu v Cannes snímek Postel od Oskara Reifa v roce 1998. Od té doby Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce nevybrala ani jeden z několika stovek filmů z celého světa právě ten český. Až doposud, kdy pro velký zájem komise zdvojnásobila kapacitu projekcí, které se budou letos odehrávat ve dvou sálech paralelně za přítomnosti tvůrců.

Petr Václav je režisérem nejlepšího českého filmu 2001 Paralelní světy oceněného Zlatým Ledňáčkem, po delším působení ve Francii natočil po třinácti letech film ve svém rodném jazyce a zároveň se osmnáct let po premiéře svého úspěšného dramatu Marian opět navrací mezi Romy.

Jeho Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě. V tom díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací.

Neví, kde hledat pomoc. Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost hrdince také nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani rodina jí nemůže pomoci: otec nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela už dávno.  

„Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí převážně na Ostravsku a do hlavních rolí byli obsazeni neherci, což filmu dodává autentickou atmosféru a nezpochybnitelnou vypovídací hodnotu,“ popsala Radka Urbancová ze společnosti Aerofilms.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře