Reklama
reklama

Film Cesta ven míří na festival do Cannes, do Brna jej autoři přivezou ve středu

Po dlouhých šestnácti letech se konečně na filmovou přehlídku v Cannes dostal zase český film. Tím je dílo Petra Václava Cesta ven, zaměřené na sociální vyloučení. 11. června představí film v Kině Scala producent Miloš Lochmann a hlavní hrdinka Klaudie Dudová.

Naposledy byl za Českou republiku na filmovém festivalu v Cannes snímek Postel od Oskara Reifa v roce 1998. Od té doby Asociace nezávislého filmu a jeho distribuce nevybrala ani jeden z několika stovek filmů z celého světa právě ten český. Až doposud, kdy pro velký zájem komise zdvojnásobila kapacitu projekcí, které se budou letos odehrávat ve dvou sálech paralelně za přítomnosti tvůrců.

Petr Václav je režisérem nejlepšího českého filmu 2001 Paralelní světy oceněného Zlatým Ledňáčkem, po delším působení ve Francii natočil po třinácti letech film ve svém rodném jazyce a zároveň se osmnáct let po premiéře svého úspěšného dramatu Marian opět navrací mezi Romy.

Jeho Cesta ven je příběhem mladé romské ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky většinové společnosti a na mnohé další překážky, které jí zabraňují obstát v dnešním světě. V tom díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací.

Neví, kde hledat pomoc. Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost hrdince také nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani rodina jí nemůže pomoci: otec nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela už dávno.  

„Cesta ven se natáčela výhradně v reálném prostředí převážně na Ostravsku a do hlavních rolí byli obsazeni neherci, což filmu dodává autentickou atmosféru a nezpochybnitelnou vypovídací hodnotu,“ popsala Radka Urbancová ze společnosti Aerofilms.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře