Reklama
reklama

Do českých kin se vrací film 2001: Vesmírná odysea, první ji uvede Brno

Nejproslulejší sci-fi film 2001: Vesmírná odysea je zpátky v českých kinech. V rámci letošního Projektu 100 jej uvede několik kin v republice, úplně první bude ale Univerzitní kino Scala. Diváci se mohou těšit na brněnskou předpremiéru ve středu 26. března o půl deváté večer.

S oblibu citovaný, ale také parodovaný, nestárnoucí zdroj inspirace mnoha režisérů. Dílo režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka z roku 1968 se vrací na česká filmová plátna. Takřka tříhodinová fascinující pouť vesmírem „za nekonečno a dál“ bude k vidění v digitální, restaurované verzi.

„2001: Vesmírná odysea je film, který se musí vidět na velkém plátně, jen tak náležitě vynikne každý detail. Navíc se bude promítat v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě, takže diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek,“ popsal hlavní dramaturg Asociace českých filmových klubů Jan Jílek.

„V Projektu 100 Odysea zastupuje evropskou klasiku. Film sice vznikl v produkci hollywoodského studia MGM a jeho tvůrce Stanley Kubrick pocházel z USA, ale natáčelo se v Anglii, kde režisér od 60. let až do své smrti žil. Z Británie pocházel také spoluautor, spisovatel Arthur C. Clarke,“ dodal.

Příběh, který se odehrává v rozpětí milionů let, začíná v době, kdy na Zemi žili lidoopi, zobrazuje člověka – dobyvatele vesmíru, střet s umělou inteligencí a končí jeho přechodem na vyšší úroveň bytí. Hlavními hrdiny jsou členové posádky raketoplánu Discovery, především kapitán David Bowman a nejmodernější počítač své generace HAL 9000, který loď řídí.

Discovery směřuje na Jupiter, aby vypátrala, z jakého důvodu na něj z Měsíce vysílá záhadný monolit radiomagnetické vlny. Odysea je i dnes, v roce 2014, úchvatnou podívanou s unikátními triky a speciálními efekty, které ve své době získaly Oscara a jsou doplněny fascinujícími hudebními prvky.

V Brně bude k vidění v předpremiéře 26. března v kině Scala a 1. dubna v kině Art.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře