Reklama
reklama

Brněnská šestnáctka oslaví pětapadesátiny rekordním počtem přihlášených filmů

650 – tolik snímků přihlásili letos filmaři na festival krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka. V samotné soutěži se jich utká 44 z pěti kontinentů. Českou republiku budou reprezentovat dva filmy: Cirgula, který natočil student FAMU Andy Fehua a amatérský zombie horor Jiřího Kunsta.

Kromě hororů budou v soutěži zastoupeny i další žánry komedie, dramata, muzikál, chybět nebudou ani filmy animované. Ale nejvíce se na plátně promítne hraných snímků. Nejkratší film bude trvat 3 minuty, nejdelší půl hodiny. 55. ročník nejstaršího festivalu krátkometrážních filmů u nás se bude konat od 15. do 18. října v brněnském kině Art.

V doprovodném programu budou moci diváci nahlédnout do filmů z minulosti. Např. film Maďarsko 2011, který bude uveden v české premiéře, představí 11 maďarských slavných i méně známých režisérů. Jejich krátké filmové etudy tvoří jedinečné dílo, kolekci různorodého zaměření – od meditace, sociální tematiky až po provokaci a politický manifest. Svou krátkometrážní tvorbu představí v nesoutěžní sekci i jeden z členů poroty, český režisér Radim Špaček. Osobně uvede své hudební klipy, studentské filmy a webseriál Dámi/Nedámi.

Vedle Radima Špačka bude o vítězných snímcích rozhodovat m.j. slovenská filmová a výtvarná historička Eva Filová, vítěz 53. ročníku B16 polský filmař Grzegorz Jarozsuk, britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas Ian Christie, jehož hlas jako předsedy poroty bude mít největší váhu. Mezinárodní složení bude mít i studentská porota, která udělí svou cenu nejlepšímu filmu.

Festival Brněnská šestnáctka vznikl v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Postupem času se rozšířil také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály. Název odkazuje na 16 mm formát, na který natáčeli filmaři-amatéři. Z českých režisérů na B16 začínali např. Saša Gedeon, Tomáš Vorel, Bohdan Sláma, Karin Babinská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře