Reklama
reklama

Brněnská šestnáctka oslaví pětapadesátiny rekordním počtem přihlášených filmů

650 – tolik snímků přihlásili letos filmaři na festival krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka. V samotné soutěži se jich utká 44 z pěti kontinentů. Českou republiku budou reprezentovat dva filmy: Cirgula, který natočil student FAMU Andy Fehua a amatérský zombie horor Jiřího Kunsta.

Kromě hororů budou v soutěži zastoupeny i další žánry komedie, dramata, muzikál, chybět nebudou ani filmy animované. Ale nejvíce se na plátně promítne hraných snímků. Nejkratší film bude trvat 3 minuty, nejdelší půl hodiny. 55. ročník nejstaršího festivalu krátkometrážních filmů u nás se bude konat od 15. do 18. října v brněnském kině Art.

V doprovodném programu budou moci diváci nahlédnout do filmů z minulosti. Např. film Maďarsko 2011, který bude uveden v české premiéře, představí 11 maďarských slavných i méně známých režisérů. Jejich krátké filmové etudy tvoří jedinečné dílo, kolekci různorodého zaměření – od meditace, sociální tematiky až po provokaci a politický manifest. Svou krátkometrážní tvorbu představí v nesoutěžní sekci i jeden z členů poroty, český režisér Radim Špaček. Osobně uvede své hudební klipy, studentské filmy a webseriál Dámi/Nedámi.

Vedle Radima Špačka bude o vítězných snímcích rozhodovat m.j. slovenská filmová a výtvarná historička Eva Filová, vítěz 53. ročníku B16 polský filmař Grzegorz Jarozsuk, britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas Ian Christie, jehož hlas jako předsedy poroty bude mít největší váhu. Mezinárodní složení bude mít i studentská porota, která udělí svou cenu nejlepšímu filmu.

Festival Brněnská šestnáctka vznikl v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Postupem času se rozšířil také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály. Název odkazuje na 16 mm formát, na který natáčeli filmaři-amatéři. Z českých režisérů na B16 začínali např. Saša Gedeon, Tomáš Vorel, Bohdan Sláma, Karin Babinská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře