Reklama
reklama

Brněnská šestnáctka oslaví pětapadesátiny rekordním počtem přihlášených filmů

650 – tolik snímků přihlásili letos filmaři na festival krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka. V samotné soutěži se jich utká 44 z pěti kontinentů. Českou republiku budou reprezentovat dva filmy: Cirgula, který natočil student FAMU Andy Fehua a amatérský zombie horor Jiřího Kunsta.

Kromě hororů budou v soutěži zastoupeny i další žánry komedie, dramata, muzikál, chybět nebudou ani filmy animované. Ale nejvíce se na plátně promítne hraných snímků. Nejkratší film bude trvat 3 minuty, nejdelší půl hodiny. 55. ročník nejstaršího festivalu krátkometrážních filmů u nás se bude konat od 15. do 18. října v brněnském kině Art.

V doprovodném programu budou moci diváci nahlédnout do filmů z minulosti. Např. film Maďarsko 2011, který bude uveden v české premiéře, představí 11 maďarských slavných i méně známých režisérů. Jejich krátké filmové etudy tvoří jedinečné dílo, kolekci různorodého zaměření – od meditace, sociální tematiky až po provokaci a politický manifest. Svou krátkometrážní tvorbu představí v nesoutěžní sekci i jeden z členů poroty, český režisér Radim Špaček. Osobně uvede své hudební klipy, studentské filmy a webseriál Dámi/Nedámi.

Vedle Radima Špačka bude o vítězných snímcích rozhodovat m.j. slovenská filmová a výtvarná historička Eva Filová, vítěz 53. ročníku B16 polský filmař Grzegorz Jarozsuk, britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas Ian Christie, jehož hlas jako předsedy poroty bude mít největší váhu. Mezinárodní složení bude mít i studentská porota, která udělí svou cenu nejlepšímu filmu.

Festival Brněnská šestnáctka vznikl v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Postupem času se rozšířil také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály. Název odkazuje na 16 mm formát, na který natáčeli filmaři-amatéři. Z českých režisérů na B16 začínali např. Saša Gedeon, Tomáš Vorel, Bohdan Sláma, Karin Babinská.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře